Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 23:10 Autor: PAP

Sejmik woj. śląskiego zmienił składy sejmikowych komisji

Sejmik woj. śląskiego zmienił na środowej nadzwyczajnej sesji składy sejmikowych komisji, m.in. zastępując dotychczasowych przewodniczących z PiS, radnymi przede wszystkim KO. Jak wyjaśniono, zmiany wynikają ze zmian we władzach województwa.

Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Sejmiku woj. Śląskiego w trakcie ostatniej sesji 21 listopada br., po tym jak marszałek regionu Jakub Chełstowski utworzył w Sejmiku klub "Tak! Dla Polski" i wraz z trójką innych dotychczasowych radnych PiS głosował wspólnie z dotychczasową opozycją, m.in. wybierając nowego przewodniczącego sejmiku i nowy zarząd województwa.


Kilka dni później regionalne struktury Platformy Obywatelskiej zapowiedziały zwołanie sesji sejmiku w najpilniejszych, jak argumentowały, sprawach: nieprawidłowości w Funduszu Górnośląskim, ok. 30-proc. podwyżki ceny wody Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, wojewódzkiego programu wsparcia in vitro czy skoordynowania spraw związanych z wytyczaniem przebiegu szybkiego połączenia kolejowego Katowic z Ostrawą, które ma powstać w ramach CPK.


Wszystkie te kwestie znalazły się w programie środowej nadzwyczajnej sesji wraz z wnioskowanymi zmianami w składach sejmikowych komisji. W środę późnym wieczorem zmieniane były całe składy komisji, wraz ze zmianą ich przewodniczących na osoby z nowej większości i wiceprzewodniczących po jednym z większości i nowej opozycji (PiS).


Dotąd w większości komisji przewodniczący i wszyscy wiceprzewodniczący byli z PiS. Wyjątkiem była komisja rewizyjna, gdzie w środę dotychczasowego przewodniczącego Grzegorza Wolnika z KO zastąpił Piotr Czarnynoga z PiS.


Przed głosowaniami ws. składu kolejnych komisji radni PiS opowiedzieli się za tym, aby pracowała w nich dotychczasowa liczba radnych tego ugrupowania dopuszczając, aby nowa koalicja zapisała do nich większą liczbę radnych, aby zachować parytet. Jak mówił radny Jan Kawulok z PiS, żaden przepis nie ogranicza liczby członków komisji, przy zastrzeżeniu, że każdy radny może pracować w trzech komisjach stałych. Koalicja nie zdecydowała się na zwiększenie liczby swoich radnych, przez co większość w części komisji zachowało PiS. Takie składy przyjmowane były następnie jednogłośnie.


W komisji budżetu, skarbu i finansów dotychczasowego przewodniczącego Stanisława Baczyńskiego z PiS zastąpił Marek Kopel z KO. W komisji edukacji, nauki i kultury dotychczasowego przewodniczącego Piotra Czarnynogę z PiS zastąpiła Lucyna Ekkert z KO. W komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia dotychczasowego przewodniczącego Piotra Bańkę z PiS zastąpił Klaudiusz Komor z KO. W komisji rolnictwa i terenów wiejskich dotychczasowego przewodniczącego Rafała Kandziorę (przeszedł z PiS do Tak! Dla Polski) zastąpił Marek Bieniek z KO.


W komisji rozwoju i zagospodarowania przestrzennego dotychczasowego przewodniczącego Zbigniewa Przedpełskiego z PiS zastąpił Andrzej Molin z KO. W komisji sportu turystyki i rekreacji dotychczasową przewodniczącą Julię Kloc-Kondracką z PiS zastąpił Marta Salwierak z KO. W komisji statutowo-regulaminowej dotychczasowego przewodniczącego Stanisława Jaszczuka z PiS zastąpiła Dorota Konieczny-Simela.


W komisji środowiska i gospodarki wodnej dotychczasowego przewodniczącego Józefa Kubicę z klubu PiS zastąpiła Katarzyna Stachowicz z KO. W komisji współpracy zagranicznej i integracji europejskiej dotychczasowa przewodnicząca Maria Materla (przeszła z PiS do Tak! Dla Polski) pozostała na stanowisku.


W komisji skarg, wniosków i petycji, która ostatnio nie miała przewodniczącego, wybrano nim dotychczasowego wiceprzewodniczącego Rafała Kandziorę (również przeszedł z PiS do Tak! Dla Polski). W doraźnej komisji – kapitule odznaki honorowej za zasługi dla woj. śląskiego na stanowisku pozostał dotychczasowy przewodniczący Jacek Świerkocki z PiS.


Jak napisano w zbiorczym uzasadnieniu do wszystkich tych uchwał, "proponowane zmiany w składach komisji Sejmiku Woj. Śląskiego wynikają ze zmian we władzach województwa". Na środowej sesji nie zmieniono składu doraźnej komisji ds. klimatu (kieruje nią radna Iwona Jelonek z KO) oraz doraźnej komisji ds. transformacji regionu (kieruje nią radny Jarosław Szczęsny z PiS).(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ godl/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 02:10 Francja/ AFP: Instagram zmuszony do usunięcia treści influencerów reklamujących napoje alkoholowe Francuski wymiar sprawiedliwości, na wniosek stowarzyszenia Addictions France, nakazał Instagramowi usunięcie treści influencerów, którzy „nielegalnie… » więcej 2023-02-08, godz. 01:50 W. Brytania/ Media: program deradykalizacji traktuje terroryzm jako chorobę, a nie zagrożenie Brytyjski program deradykalizacji zbyt często traktuje terroryzm jako zaburzenie psychiczne, zaś osoby tam trafiające - jako podatne na wpływy ofiary, a nie… » więcej 2023-02-08, godz. 01:20 Francja/ Protesty przeciwko projektowi reformy emerytalnej mniej liczne niż w styczniu Według danych francuskich władz, wtorkowe protesty przeciwko rządowemu projektowi reformy podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat zgromadziły mniej osób… » więcej 2023-02-08, godz. 01:10 Kanada/ Popiersie Chopina podróżuje ciężarówką do Vancouver Popiersie Fryderyka Chopina podróżuje obecnie przez Kanadę. Polonia obserwuje miejsca, do których dociera transportowana ciężarówką rzeźba, która docelowo… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 USA/ Setki mieszkańców Ohio, narażonych na skutki pożaru pociągu z niebezpiecznymi materiałami, odmawia ewakuacji Władze East Palestine w stanie Ohio w USA wezwały we wtorek do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców, którzy nie podporządkowali się nakazowi wydanemu z… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 Włochy/ Prezydent po raz pierwszy w historii na festiwalu piosenki w San Remo Po raz pierwszy w historii festiwalu piosenki w San Remo na widowni zasiadł we wtorek prezydent Włoch Sergio Mattarella. Został on powitany owacją na stojąco… » więcej 2023-02-08, godz. 00:40 Rzecznik KG PSP: ratownicy starają się dotrzeć do kilku osób zlokalizowanych pod gruzami w Turcji W Turcji pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilka osób, ratownicy starają się do nich dotrzeć - poinformował w nocy z wtorku na środę rzecznik KG PSP bryg… » więcej 2023-02-08, godz. 00:10 Sześciolatek miał pograć na telefonie taty. Użył aplikacji i zamówił jedzenie za 1000 dolarów Bardzo żdziwieni byli mieszkańcy jednej z ulic na przedmieściach Detroit, gdy w sobotę wieczorem zobaczyli kolejkę dostawców jedzenia stojącą przed drzwiami… » więcej 2023-02-08, godz. 00:00 PSP: strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć żywych osób; łącznie to już 8 uratowanych Strażakom w Turcji udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę; łącznie to już 8 uratowanych - poinformowała… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 AFP: Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi ponad 7800 Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi obecnie ponad 7800 - podała we wtorek wieczorem agencja AF… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »