Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 20:30 Autor: PAP

Minister ds. europejskich o słowach Macrona nt. Rosji: stanowisko trudne do zrozumienia i zaakceptowania

Stanowisko prezydenta Francji Emmanuela Macrona nt. Rosji jest trudne do zrozumienia i trudne zaakceptowania; rosyjscy zbrodniarze dzisiaj dopuszczają się ludobójstwa na Ukrainie - powiedział w środę minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w sobotę, że Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą. W wywiadzie dla CBS News Macron powiedział, że polityka izolacji jest najgorsza, szczególnie wobec takiego lidera, jakim jest Putin.


Szynkowski vel Sęk był pytany w Polsat News, czy dla Polski stanowisko Paryża jest zrozumiałem. "Nie, to jest stanowisko naprawdę trudne do zrozumienia i trudne do zaakceptowania" - odparł minister ds. UE.


Pytał, jak można mówić o gwarancji bezpieczeństwa dla państwa, które łamie prawo międzynarodowe, które dopuszcza się ludobójstwa, które nie szanuje żadnych zasad.


"Dzisiaj Rosja nic nie jest w stanie nikomu wiarygodnie zagwarantować poza tym - co można powiedzieć - gwarantuje swoją polityką, czyli destabilizację w Europie i śmierć na Ukrainie. W związku z tym takiemu państwu w odpowiedzi powinno się prezentować zdecydowaną postawę i odpór, także wspierając Ukrainę militarnie, żeby odeprzeć po prostu agresora, najeźdźcę, zbrodniarzy rosyjskich, którzy dzisiaj dopuszczają się ludobójstwa na Ukrainie" - mówił Szynkowski vel Sęk.


Jak podkreślił, nie jesteśmy w sytuacji, w której mamy do czynienia ze statusem świadka koronnego. "Tylko jesteśmy w sytuacji, w której mamy do czynienia z państwem, które trzeba po prostu powstrzymać. I tak długo nie będziemy mogli myśleć w długiej perspektywie o układaniu jakiś relacji z Rosją, jak (długo) Rosja albo nie wycofa swoich wojsk z terytorium Ukrainy w granicach międzynarodowo uznanych, albo po prostu nie zostanie wypchnięta poza te granice" - podkreślił minister ds. europejski.


Szynkowski vel Sęk był też pytany, jak Polska odnosi się do zarysu kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji przedstawionego przez Komisję Europejską. "Analizujemy go w tej chwili. Naszym zdaniem w kilku elementach mogłyby być to propozycje bardziej ambitne, ale to nie jest żadna nowość - Polska prezentuje zwykle w odniesieniu do projektów Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o sankcje, jedną z najbardziej, albo czasami najbardziej ambitną postawę" - powiedział Szynkowski vel Sęk.


"Będziemy się temu przyglądać i pewnie dążyć do tego, żeby w niektórych elementach te sankcje były mocniejsze" - dodał minister ds. europejskich.


We wtorek stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś poinformował dziennikarzy, że Unia Europejska finalizuje prace nad dziewiątym pakietem sankcji przeciwko Rosji za jej agresję na Ukrainę. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ godl/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 01:50 W. Brytania/ Media: program deradykalizacji traktuje terroryzm jako chorobę, a nie zagrożenie Brytyjski program deradykalizacji zbyt często traktuje terroryzm jako zaburzenie psychiczne, zaś osoby tam trafiające - jako podatne na wpływy ofiary, a nie… » więcej 2023-02-08, godz. 01:20 Francja/ Protesty przeciwko projektowi reformy emerytalnej mniej liczne niż w styczniu Według danych francuskich władz, wtorkowe protesty przeciwko rządowemu projektowi reformy podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat zgromadziły mniej osób… » więcej 2023-02-08, godz. 01:10 Kanada/ Popiersie Chopina podróżuje ciężarówką do Vancouver Popiersie Fryderyka Chopina podróżuje obecnie przez Kanadę. Polonia obserwuje miejsca, do których dociera transportowana ciężarówką rzeźba, która docelowo… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 USA/ Setki mieszkańców Ohio, narażonych na skutki pożaru pociągu z niebezpiecznymi materiałami, odmawia ewakuacji Władze East Palestine w stanie Ohio w USA wezwały we wtorek do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców, którzy nie podporządkowali się nakazowi wydanemu z… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 Włochy/ Prezydent po raz pierwszy w historii na festiwalu piosenki w San Remo Po raz pierwszy w historii festiwalu piosenki w San Remo na widowni zasiadł we wtorek prezydent Włoch Sergio Mattarella. Został on powitany owacją na stojąco… » więcej 2023-02-08, godz. 00:40 Rzecznik KG PSP: ratownicy starają się dotrzeć do kilku osób zlokalizowanych pod gruzami w Turcji W Turcji pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilka osób, ratownicy starają się do nich dotrzeć - poinformował w nocy z wtorku na środę rzecznik KG PSP bryg… » więcej 2023-02-08, godz. 00:10 Sześciolatek miał pograć na telefonie taty. Użył aplikacji i zamówił jedzenie za 1000 dolarów Bardzo żdziwieni byli mieszkańcy jednej z ulic na przedmieściach Detroit, gdy w sobotę wieczorem zobaczyli kolejkę dostawców jedzenia stojącą przed drzwiami… » więcej 2023-02-08, godz. 00:00 PSP: strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć żywych osób; łącznie to już 8 uratowanych Strażakom w Turcji udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę; łącznie to już 8 uratowanych - poinformowała… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 AFP: Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi ponad 7800 Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi obecnie ponad 7800 - podała we wtorek wieczorem agencja AF… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 USA/ Pentagon: Chiny odmówiły rozmowy z Austinem po zestrzeleniu balonu Tuż po zestrzeleniu chińskiego balonu szpiegowskiego Pentagon zwrócił się do Pekinu z prośbą o rozmowę między szefami resortów obrony USA i Chin - podał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »