Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 20:20 Autor: PAP

Żołnierze WOT i ich rodziny będą korzystać z bazy Centralnych Ośrodków Sportu

35 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i członkowie ich rodzin będą mogli, na podstawie podpisanego w środę we Władysławowie porozumienia, korzystać z bazy treningowej, noclegowej oraz rehabilitacji w Centralnych Ośrodkach Sportu.

„Procedowanie tego porozumienia odbyło się bardzo szybko, dzięki czemu otwieramy dzisiaj bramy Centralnego Ośrodka Sportu dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i ich rodzin. Chyba nikt już nie kwestionuje słuszności decyzji o powołaniu WOT. Niektórzy mieli wątpliwości w momencie kiedy była podejmowana, natomiast okoliczności historyczne i rzeczywistość pokazały, że była to decyzja ze wszech miar słuszna. Dlatego należy doceniać, rozwijać i inwestować w Wojsko Polskie, a w WOT w sposób szczególny” – powiedział minister sportu Kamil Bortniczuk.


Szef resortu zauważył, że uroczystość podpisania porozumienia dotyczącego poszerzenia bazy treningowej dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pomiędzy jej dowództwem a Centralnym Ośrodkiem Sportu ma dwa wymiary – praktyczny i symboliczny.


„Ta umowa pozwala jednostkom WOT korzystać z zasobów COS w pracy szkoleniowej i przygotowawczej. Ma praktyczny wymiar z perspektywy zapewnienia bezpieczeństwa naszemu państwu. Wymiar symboliczny to również forma docenienia żołnierzy WOT oraz ich zaangażowania. Zwłaszcza, że robią to w czasie, który mogliby poświęcić na inne aktywności. Robią to z czystej potrzeby serca, z miłości do Rzeczypospolitej i z chęci zapewnienia nam wszystkim bezpieczeństwa. Dlatego też to porozumienia objęło rodziny żołnierzy” – dodał Bortniczuk.


Umowa jest bezterminowa i obejmuje wszystkie ośrodki w kraju zrzeszone w COS. Dowódca popularnych Terytorialsów podkreślił, że dzięki ich infrastrukturze będzie można lepiej zadbać o sprawność fizyczną żołnierzy.


„Jej kształtowanie jest naszą szczególną troską, bo sprawność fizyczna jest synonimem i definiuje żołnierza. Specjalizujemy także naszych żołnierzy w ratownictwie wodnym, które jest zbieżne z misją WOT, a w COS są świetne warunki, aby te umiejętności doskonalić. Mamy też w swoich szeregach wyczynowych sportowców, a ich pobyt w tych ośrodkach to naturalna i korzystna dla obu stron sytuacja” – skomentował generał broni Wiesław Kukuła.


Dowódca WOT podkreślił, że służba w tych jednostkach ma charakter rodzinny.


„Za sprawą tej umowy będziemy mogli odpoczywać z najbliższymi, a przez to pielęgnować i wzmacniać relacje rodzinne. To wielka wartość. Nasza formacja liczy 35 tysięcy osób, co nie znaczy, że wszyscy będą korzystać z zasobów COS” – wyjaśnił Kukuła.


Do dyspozycji jednostek WOT oddano także kadrę medyczną i urządzenia do rehabilitacji.


„W czasie wykonywania różnych zadań dochodzi również do kontuzji i reintegracja pourazowa jest częścią naszej służby. Nawet dzisiaj dostałem informację, że w czasie służby na granicy miał miejsce wypadek - żołnierz doznał poważnego złamania nogi. To się zdarza i czasami wiążę się ze skomplikowaną rehabilitacją. A w COS nie rehabilituje się, aby komuś umożliwić ponowne chodzenie, tylko aby umożliwić ponowne wejście na Mount Everest” – podsumował generał.(PAP)


Autor: Marcin Domański


md/ co/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 10:10 Podkarpackie/ Żołnierze WOT oddali blisko 12 litrów krwi Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz pierwszy w tym roku wzięli udział w akcji krwiodawstwa. Terytorialsi oddali blisko 12 litrów… » więcej 2023-02-07, godz. 10:10 Ghański piłkarz Atsu żywy wyciągnięty spod gruzów po trzęsieniu ziemi w Turcji Ghański piłkarz Hatyasporu Christian Atsu został znaleziony i wyciągnięty żywy spod gruzów po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Turcję - poinformował… » więcej 2023-02-07, godz. 10:10 MEiN przyznało dodatkowe 12 mln zł na subskrypcje czasopism "Nature" i "Science" Na pokrycie kosztów subskrypcji czasopism „Nature” i „Science”, które zasilą zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki, resort edukacji i nauki przyznał dodatkowe… » więcej 2023-02-07, godz. 10:00 Liga NHL - dwa gole i trzy asysty Tkachuka Wciąż w świetnej formie jest hokeista Florida Panthers Matthew Tkachuk. Najbardziej wartościowy zawodnik sobotniego Meczu Gwiazd ligi NHL minionej nocy zdobył… » więcej 2023-02-07, godz. 10:00 Warszawa/ Na Starych Powązkach odbędzie się msza św. i odsłonięcie 53 nagrobków ministrów II RP W kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Starych Powązkach we wtorek odbędzie się msza św. z okazji ukończenia renowacji 53 nagrobków ministrów… » więcej 2023-02-07, godz. 10:00 Chiny/ MSZ: statek powietrzny zestrzelony przez USA to nasza własność Statek powietrzny zestrzelony przez Stany Zjednoczone należy do Chin, a nie do USA - oświadczyła we wtorek rzeczniczka chińskiego MSZ w odpowiedzi na pytanie… » więcej 2023-02-07, godz. 09:50 Turcja/ W porcie w Iskenderun, leżącym na terenie dotkniętym trzęsieniem ziemi, drugi dzień trwa pożar Pożar, który wybuchł w porcie, leżącym na terenie, na którym doszło do trzęsienia ziemi, trwa już drugi dzień - poinformował we wtorek serwis Sky N… » więcej 2023-02-07, godz. 09:50 Rząd zajmie się projektem dot. prowadzenia ewidencji płatności dla podmiotów z dużą liczbą wpłat Dostawcy usług płatniczych będą prowadzić kwartalną ewidencję płatności dla podmiotów, które uzyskują więcej niż 25 wpłat kwartalnie - wynika z… » więcej 2023-02-07, godz. 09:50 W. Brytania/ Resort obrony: Rosja próbuje wznowić ofensywę, ale nie ma wystarczających sił Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja od początku stycznia 2023 roku próbuje wznowić duże działania ofensywne na Ukrainie, ale nie ma ona wystarczających… » więcej 2023-02-07, godz. 09:50 NanoGroup S.A. rozpoczyna kolejny etap badań z wykorzystaniem autorskiego innowacyjnego płynu do perfuzji organów (… Po ogłoszeniu pozytywnych wyników wstępnych badań porównawczych nerek perfudowanych płynami NanOX 10 i NanOX 20 z obecnym standardem stosowanym w transplantologii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »