Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 19:50 Autor: PAP

W 30. Europejskich Dniach Dziedzictwa „Połączeni dziedzictwem” wzięło udział ponad 200 tys. osób

W tegorocznej edycji 30. Europejskich Dni Dziedzictwa „Połączeni dziedzictwem" ponad 200 tysięcy osób uczestniczyło w 1200 wydarzeniach. W środę w Warszawie na jubileuszowej gali festiwalu organizatorzy - Narodowy Instytut Dziedzictwa - nagrodzili kilkudziesięciu lokalnych partnerów projektu.

"Promocja dziedzictwa za pomocą Europejskich Dni Dziedzictwa od lat realizowana jest poprzez edukację historyczną i kulturalną w odniesieniu do spuścizny wszystkich regionów Polski i lokalnego dziedzictwa, z którymi bezpośredni kontakt miał każdy z uczestników festiwalu. Warto przypomnieć, że organizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki zaangażowaniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wielu lokalnych organizacji pozarządowych oraz społeczników. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem +Połączeni dziedzictwem+, wskazując na integracyjną moc dziedzictwa, które staje się podstawą prowadzenia międzykulturowego dialogu" - powiedział podczas środowej gali sekretarz stanu i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin.


"Europejskie Dni Dziedzictwa były w tym roku obchodzone w Polsce po raz 30" - przypomniała w rozmowie z PAP dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr Katarzyna Zalasińska. "To największe święto dziedzictwa kulturowego w całej Europie. Nasz tegoroczny jubileusz to 1200 wydarzeń i ponad 200 tys. osób, które w dwa wrześniowe weekendy uczestniczyło w wielu różnorodnych wydarzeniach w całej Polsce" - powiedziała Zalasińska podkreślając, że po pandemii zainteresowanie wydarzeniami w tym roku było duże, a oferta wyjątkowo bogata.


"Sprzyjało temu hasło +Połączeni dziedzictwem+ ponownie po okresie pandemii, a jednocześnie w kontekście wojny na Ukrainie. Wiele instytucji i podmiotów zaproponowało w ramach EDD wydarzenia adresowane wprost do osób z Ukrainy. Były wydarzenia w języku ukraińskim, tak, aby nasi sąsiedzi, mimo trwającej wojny, mogli lepiej poznać nasze dziedzictwo kulturowe. +Połączeni dziedzictwem+ to także wydarzenia, które pozwalały polskim widzom poznać zwyczaje i elementy niematerialnego dziedzictwa naszych wschodnich sąsiadów" - podkreśliła Zalasińska.


Europejskie Dni Dziedzictwa zapoczątkowane we Francji przez Radę Europy w 1985 r. i prowadzone jako wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i Rady Europy od 1999 r., umożliwiły obywatelom poznawanie kultury poprzez wydarzenia tematyczne. Stanowią one okazję do odkrywania historii ludzi i miejsc, które przyczyniły się do ukształtowania kultury i dziedzictwa Europy. Ogólnoeuropejski charakter programu łączy mieszkańców Europy i odwołuje się do europejskiego wymiaru dziedzictwa kulturowego zapisanego w Europejskiej Konwencji Kulturalnej. W tym roku odbyło się aż 50 000 wydarzeń, które miały na celu uznanie wartości wspólnego europejskiego dziedzictwa i potrzebę jego zachowania dla obecnych i przyszłych pokoleń.


Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju. W ciągu kilku lat – przy wsparciu władz samorządowych, dziesiątek organizacji pozarządowych, setek organizatorów poszczególnych wydarzeń oraz mediów tradycyjnych i społecznościowych – powstała wyjątkowa formuła projektu. W tym roku w Polsce już po raz 30. można było zwiedzać najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i regionalną czy lokalną.


Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się pod hasłem "Połączeni dziedzictwem" i nawiązywała do podpisanej przez Polskę Konwencji Ramowej Rady Europy o wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa (tzw. Konwencja FARO). Szczególną uwagę zwrócono na zagrożone dziedzictwo kulturowe Ukrainy, stąd też w całej Polsce organizowane były wydarzenia podkreślające polsko-ukraińskie dziedzictwo kulturowe.


Każdej edycji EDD towarzyszy temat przewodni. Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbywały się pod takimi hasłami, jak np.: "Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu", "Niepodległa dla wszystkich" czy "Smaki dziedzictwa".


Gala była okazją do podsumowania dotychczasowej pracy, podziękowań oraz integracji organizatorów i koordynatorów wojewódzkich EDD. Podczas spotkania zostaną przekazano wyróżnienia najbardziej zaangażowanych lokalnych organizatorów wydarzenia w poszczególnych regionach kraju.(PAP)


autor: Maciej Replewicz


mr/ aszw/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 13:20 Warmińsko-mazurskie/ W pożarze domu pod Ełkiem zginęła 70-letnia kobieta 70-letnia kobieta poniosła śmierć w wyniku pożaru, który wybuchł we wtorek na poddaszu jednorodzinnego budynku mieszkalnego w Sypitkach koło Ełku (woj… » więcej 2023-02-07, godz. 13:20 Hołownia: zespół, który przygotuje "jedną listę wspólnych spraw" jest formatem otwartym (krótka2) Zespół, który ma przygotować 'jedną listę wspólnych spraw' jest formatem otwartym na tych, którzy chcieliby wziąć udział bez chęci dominacji i zawłaszczania… » więcej 2023-02-07, godz. 13:20 Dolnośląskie/ IMGW ostrzega przed silnym mrozem na południu regionu Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla południowych powiatów Dolnego Śląska wydał we wtorek IMGW. Temperatura minimalna w nocy może lokalnie… » więcej 2023-02-07, godz. 13:20 Portugalia/ Media: rodzina kontrolująca sklepy Biedronka jest najbogatszą w kraju Soares dos Santos jest najzamożniejszą rodziną Portugalii, oszacował wydawany w Lizbonie tygodnik “Visao” w swoim najnowszym wydaniu. Znaczną część… » więcej 2023-02-07, godz. 13:20 Rzecznik WUM: Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka powoła zespół kontrolny ws. Sochacki-Wójcickiej Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong zwrócił się do władz spółki Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka (UCZKiN)… » więcej 2023-02-07, godz. 13:10 MŚ w biathlonie - medaliści 2021 (dokumentacja) Medaliści i miejsca Polaków w mistrzostwach świata w biathlonie w 2021 roku w Pokljuce: sztafeta mieszana 4x7,5 km: 1. Norwegia(Sturla Holm Laegreid, Johannes… » więcej 2023-02-07, godz. 13:10 Donald Trump inspiracją do filmu o gwiazdorze porno Urodzony we Francji i pracujący w Belgii reżyser Cedric Bourgeois szuka dystrybutora dla swojego fabularnego debiutu - czarnej komedii zatytułowanej „Krump”… » więcej 2023-02-07, godz. 13:10 Trudna akcja beskidzkich goprowców; uratowali skiturowca Narciarza skiturowego, który zjeżdżając z Pilska w ekstremalnie trudnych warunkach, utknął po słowackiej stronie, uratowali po wielogodzinnej akcji ratownicy… » więcej 2023-02-07, godz. 13:00 Argentyna/ Znaleziono ciało zaginionej przed blisko 42 laty alpinistki Grupa pasjonatów wspinaczki wysokogórskiej z Argentyny odnalazła w zachodniej części tego kraju ciało zaginionej przed prawie 42 laty alpinistki Marty Altamirano… » więcej 2023-02-07, godz. 13:00 MŚ w biathlonie - Norwegowie faworytami w Oberhofie (zapowiedź) Norwescy biathloniści są faworytami męskich i mieszanych biegów na mistrzostwach świata, które rozpoczną się w środę w niemieckim Oberhofie. W zawodach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »