Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 18:50 Autor: PAP

Lublin/ UMCS i KUL planują utworzenie wspólnego kierunku studiów pn. "Polish Studies”

Dwie lubelskie uczelnie - UMCS i KUL planują utworzenie wspólnego kierunku studiów pod nazwą "Polish Studies”. List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę rektorzy tych uniwersytetów. Kierunek prowadzony w formie zdalnej miałby ruszyć od roku akademickiego 2025/2026.

Centrum Prasowe UMCS poinformowało w komunikacie, że list intencyjny w sprawie utworzenia i wspólnego prowadzenia nowego kierunku studiów pod nazwą Polish Studies został podpisany w środę przez rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Radosława Dobrowolskiego i rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.


„To pierwszy w ostatnich latach tego typu przypadek, gdy dwie sąsiadujące ze sobą uczelnie (…) zdecydowały się na promowanie wspólnego kierunku studiów i to kierunku, który wychodzi naprzeciw potrzebom. Mowa o Polish Studies, czyli o nowych, zupełnie oryginalnych studiach, skierowanych głównie do obcokrajowców, którzy chcą zgłębiać kulturę, historię Polski, wiedzę o literaturze polskiej” – wyjaśnił cytowany w komunikacie rektor UMCS.


Jak sprecyzował, kierunek realizowany będzie w formie zdalnej i w związku z tym wymaga przygotowania specjalnego pakietu e-kursów. Wyraził również nadzieję na pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel. „Będziemy kierowali do ministerstwa wspólny wniosek o wsparcie finansowe” – dodał prof. Dobrowolski.


Rektor KUL zapewnił o czynieniu starań, aby wykładowcy reprezentowali wszystkie możliwe dyscypliny i biegle posługiwali się językiem angielskim. „Myślimy tutaj o szeroko pojętych naukach humanistycznych (…) Zrozumiałe jest, że przy zasięgu nauczania online potrzebne są najlepsze rozwiązania techniczne. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej posiada bardzo mocną infrastrukturę tego typu. Dołączymy do niej również naszą Akademię Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL” – podkreślił prof. Kalinowski.


Z informacji prasowej wynika, że na początku projekt ten zakłada wyprodukowanie 10 multimedialnych e-kursów tematycznych w języku angielskim, obejmujących zagadnienia z różnych obszarów (m.in. historii Polski, literatury i sztuki polskiej, wkładu polskich uczonych do myśli technicznej i nauki światowej, polskiego dziedzictwa materialnego, współczesności). Każdy z nich będzie zakończony egzaminem w formule online. „Docelowo mają to być dyplomowane studia zdalne na poziomie Bachelor i Master w języku angielskim realizowane w obu uniwersytetach” – wyjaśniono.


Autorską koncepcję programu opracował prof. dr hab. Jan Pomorski z Katedry Humanistyki Cyfrowej i Metodologii Historii UMCS. W dalszej perspektywie planowane jest uruchomienie studiów prowadzonych na jednej z globalnych platform edukacyjnych – COURSERA. KUL i UMCS wspólnie planują starać się o pozyskanie środków na realizację projektu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w Akademii Kopernikańskiej.


„W przypadku uzyskania finansowania w 2023 r., kurs zostałby wyprodukowany w ciągu roku, zaś jego wprowadzenie na rynek edukacyjny nastąpiłoby w roku akademickim 2025/2026” – dodano.


W komunikacie podkreślono, że tzw. „narodowe studia” znajdują się już w ofercie dydaktycznej wielu prestiżowych uniwersytetów na całym świecie. „Możemy kształcić się np. z zakresu British, French czy German Studies. Polish Studies to zatem unikatowa oferta dydaktyczna dedykowana środowiskom polonijnym oraz zainteresowanej Polską międzynarodowej społeczności” – przekazano. (PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ mhr/


Kraj i świat

2023-01-30, godz. 13:20 Phoebe Waller-Bridge napisze scenariusz serialu na podstawie gry „Tomb Raider” Rola w piątej części serii o przygodach Indiany Jonesa nie będzie dla Phoebe Waller-Bridge jedynym zetknięciem z archeologią. Jak informuje portal „The… » więcej 2023-01-30, godz. 13:20 Sky News: brytyjskie siły zbrojne nie byłyby w stanie skutecznie bronić kraju Brytyjskie siły zbrojne, w tym zwłaszcza wojska lądowe, po dekadach cięć nie byłyby w stanie skuteczne bronić kraju - twierdzą źródła wojskowe cytowane… » więcej 2023-01-30, godz. 13:20 Węgry/ Amerykański dziennikarz: Orban żartował na temat wyjścia z Unii Europejskiej Premier Węgier Viktor Orban żartował, kiedy odpowiedział „zdecydowanie nie” na pytanie o to, czy chciałby, żeby Węgry pozostały w Unii Europejskiej… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 Białystok/ W styczniu nieco mniej pacjentów w szpitalu USK z powodu wirusów W styczniu jest nieco mniej, niż w grudniu, pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19 i grypy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, najbardziej… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów: konflikt z Chinami o Tajwan jest b. prawdopodobny Prawdopodobieństwo konfliktu USA z Chinami o Tajwan jest 'bardzo wysokie' - oświadczył przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 JSW: dotarcie do zaginionych w Pniówku zajmie nawet pół roku; początek akcji w sobotę (opis) Dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie w kopalni Pniówek, zajmie nawet około pół… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 Belgia/ Kary za posiadanie na własny użytek narkotyków wzrosną ze 150 do tysiąca euro W Belgii kary za zażywanie lub posiadanie na własny użytek takich narkotyków jak kokaina, ketamina czy LSD wzrosną ze 150 do 1000 euro - zdecydował minister… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 PSL: przez napływ ukraińskiego ziarna zalega ok. 2,5 mln ton polskiego zboża; rolnicy nie wiedzą, co z nim zrobić Przez napływ ukraińskiego ziarna zalega około 2,5 mln ton polskiego zboża; polscy rolnicy nie wiedzą, co z nim zrobić - wskazywali w poniedziałek politycy… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 Ukraina/ Wojsko: pomiędzy zmasowanymi atakami rakietowymi Rosji możliwe pojedyncze uderzenia Pomiędzy zmasowanymi atakami rakietowymi Rosji, do których przeciwnik przygotowuje się około 10-12 dni, możliwe są pojedyncze uderzenia - powiedziała rzeczniczka… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 UE/ KE wydała wstępną pozytywną ocenę wniosku Malty o wypłatę 52,3 mln euro w ramach Funduszu Odbudowy Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę wniosku Malty o wypłatę 52,3 mln euro w ramach Funduszu Odbudowy w formie dotacji. Malta przedłożyła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »