Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 17:40 Autor: PAP

Warmińsko-mazurskie/ Archeologiczne skarby z jeziora Nidajno na wystawie w Muzeum w Mrągowie

Unikatowe złote i srebrne ozdoby oraz elitarne uzbrojenie z okresu późnej starożytności można oglądać od środy na wystawie w Muzeum w Mrągowie. Zabytki wydobyte przez archeologów z dna dawnego jeziora Nidajno na Mazurach są pokazywane w regionie po raz pierwszy.

Na wystawie - prezentującej historię ziemi mrągowskiej od dziesiątego tysiąclecia przed naszą erą do czasów współczesnych - zgromadzono ponad pięćset eksponatów, w tym około 230 zabytków archeologicznych.


Jak przekazał PAP kierownik Muzeum w Mrągowie Dominik Tarnowski, "największym skarbem" tej wystawy jest tzw. depozyt z Czaszkowa.


W tej mazurskiej wsi, w miejscu dawnego jeziora Nidajno, zlokalizowano stanowisko kultowe z późnego okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów. Podczas prowadzonych od 2010 r. badań archeologicznych odkryto tam unikatowe ozdoby z III-IV wieku i elementy elitarnego wyposażenia wojowników.


"To naprawdę przepiękne przedmioty, niezwykle cenne. Stanowią bez wątpienia jedno z najciekawszych odkryć archeologicznych w Polsce na progu XXI wieku i ewenement na skalę europejską" - podkreślił Tarnowski.


Według archeologów Nidajno jest pierwszym w Polsce miejscem, w którym odkryto ślady obrzędów realizowanych według germańskiego obyczaju, znanego głównie z terenów południowej Skandynawii. Polegały one na topieniu w bagnistym jeziorze broni i cennego wyposażenia wojowników. Przedmioty, zanim trafiły do wody, były rytualnie niszczone.


Archeolodzy odnaleźli liczne fragmenty uzbrojenia, w tym groty włóczni, noże bojowe, ostrogi, pozostałości mieczy i kolczug. Odkryto też wykonane ze srebra i złota, bogato zdobione elementy pasa lub rzędu końskiego i większe okucia z wyobrażeniami gryfów, koziorożców czy zwierzęcych hybryd. Wśród znalezisk są też złote okucia miecza, ozdobione motywem łączącym przedstawienia lwów, ptaków i delfinów.


Jednym z najbardziej niezwykłym z zabytków, które teraz można zobaczyć w mrągowskim muzeum, jest wykonana ze srebra, złocona figurka sępa, która pierwotnie była osadzona na żelaznej tulei. Prawdopodobnie stanowiła ona oznakę sprawowanej władzy, militarnej lub religijnej.


Przedmioty zatopione w jeziorze Nidajno miały wysoką wartość materialną - świadczy o tym jakość użytych kruszców, kunszt wykonania i oryginalność wzorów. Znalezisko ze względu na niespotykane nagromadzenie prestiżowych oznak władzy uznano za unikatowe w skali europejskiej. Najcenniejsze z tych przedmiotów mogły trafić na Mazury jako wojenny łup albo dyplomatyczny podarunek dla któregoś z bałtyjskich wodzów.


Badaniami w Czaszkowie kierowali dr hab Tomasz Nowakiewicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i dr Aleksandra Rzeszotarska-Nowakiewicz z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.


Na wystawie "Mrągowo i ziemia mrągowska od zarania dziejów po czasy współczesne" prezentowane są również liczne eksponaty ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Do najstarszych zabytków archeologicznych należą kościane harpuny z okolic Piecek i Tłokowa.


Drugą część ekspozycji stanowią obiekty związane z historią nowożytną miasta, w tym mapy, dokumenty, widokówki i pamiątki dnia codziennego. Muzeum przypomina też postać urodzonego w Piersławku koło Mrągowa niemieckiego pisarza Ernsta Wiecherta (1887-1950), który opisywał przyrodę i klimat kulturowy Mazur.(PAP)


autor: Marcin Boguszewski


mbo/ aszw/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 18:00 Wiceprezydent Warszawy: system współpracy z organizacjami pozarządowymi budowany od lat System współpracy z organizacjami pozarządowymi to system budowany od lat w dialogu i porozumieniu z organizacjami pozarządowymi, zgodnie z ustawą o pożytku… » więcej 2023-02-07, godz. 18:00 Podkarpackie/ Marznące opady w południowej części regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w wydanym we wtorek komunikacie przed marznącymi opadami, które przechodzą w południowych powiatach woj… » więcej 2023-02-07, godz. 17:50 Informacja nt. katastrofy ekologicznej w Odrze nie będzie przedstawiona na posiedzeniu Sejmu Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odrzuciła we wtorek wniosek o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu informacji nt. 'ponownie… » więcej 2023-02-07, godz. 17:50 Kraków/ Wystawa o królu Alfonsie X Mądrym w Instytucie Cervantesa Wystawę edukacyjną, przybliżającą postać króla Alfonsa X Mądrego, władcy średniowiecznej Kastylii i Leonu, otworzy w czwartek Instytut Cervantesa w Krakowie… » więcej 2023-02-07, godz. 17:50 Turniej WTA w Abu Zabi - porażka Rosolskiej w deblu Alicja Rosolska i Nowozelandka Erin Routliffe przegrały ze Szwajcarką Belindą Bencic i Belgijką Elise Mertens 1:6, 1:6 w pierwszej rundzie debla turnieju tenisowego… » więcej 2023-02-07, godz. 17:50 Senackie komisje poparły zmianę ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową Senackie komisje środowiska i gospodarki poparły we wtorek nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej… » więcej 2023-02-07, godz. 17:50 Matthew McConaughey użyczy głosu Elvisowi Presleyowi w animowanym serialu dla dorosłych W nadchodzącym serialu animowanym produkcji Netflix zobaczymy niecodzienne wcielenie Elvisa Presleya. Swój słynny sceniczny kombinezon i rock’n’rollową… » więcej 2023-02-07, godz. 17:50 Od środy w Senacie nowelizacja ustawy ograniczająca podwyżki cen ciepła Nowelizacją ustawy, która wprowadza mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności… » więcej 2023-02-07, godz. 17:40 Izrael/ Szef MSZ: z ministrem Rauem omówiliśmy przez telefon ocieplenie stosunków między naszymi krajami We wtorkowej rozmowie telefonicznej z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem omówiliśmy ocieplenie stosunków między naszymi krajami - poinformował… » więcej 2023-02-07, godz. 17:40 Ben Stiller zagra trojaczki w nowym serialu 57-letni gwiazdor wcieli się w trzech braci, będących trojaczkami, którzy poznali się dopiero jako dorośli ludzie. Oparty na faktach serial „Three Identical… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »