Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 17:40 Autor: PAP

Arabia Saudyjska wita przywódcę Chin z większą pompą niż prezydenta Bidena

Do Arabii Saudyjskiej przyleciał w środę prezydent Chin Xi Jinping. Fakt, że jest on witany z większą pompą niż prezydent USA Joe Biden podczas lipcowej wizyty jest wyraźnym sygnałem dla Waszyngtonu - podkreślają CNN i AFP. Biały Dom skrytykował zbliżenie Rijadu z Pekinem.

Szczegółowy program wizyty Xi nie został opublikowany, ale oczekuje się, że Rijad i Pekin zawrą nowe umowy gospodarcze oraz zacieśnią i tak już bliską współpracę energetyczną, a ponadto Chiny zainwestują w wielkie projekty technologiczne i infrastrukturalne w królestwie.


Saudyjska agencja SPA, cytowana przez CNN podaje, że wartość porozumień, które mają zostać podpisane sięga 29 mld dol.


Wizyta Xi w królestwie przypada na okres wyraźnego ochłodzenia w relacjach saudyjsko-amerykańskich.


Następca tronu Arabii Saudyjskiej i jej de facto przywódca, książę Mohammed bin Salman "rozwinął czerwony dywan na przywitanie Xi, wysyłając niezbyt subtelny komunikat Bidenowi" - pisze CNN.


Stosunki między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi są ostatnio bardzo napięte, ponieważ Waszyngton oskarża Rijad o łamanie praw człowieka. Ponadto grupa OPEC+, której nieformalnym przywódcą jest królestwo, obniżyła ostatnio produkcję ropy, mimo zabiegów USA o zwiększenie podaży surowca ze względu na zakłócenia na rynkach wywołane inwazją Rosji na Ukrainę. Co więcej, OPEC+ uzgodnił w niedzielę, że ograniczy produkcję ropy o 2 mln baryłek dziennie do końca 2023 roku.


Rijad zmierza do "dywersyfikacji" w swej polityce zagranicznej. Pompa, z jaką Xi przyjmowany jest w Rijadzie jest miarą "skali pogłębiającej się relacji (Pekinu i Rijadu) zwłaszcza w sprawach dotyczących ropy, bezpieczeństwa i handlu" - ocenia CNN. Według AFP królestwo stara się wręcz "zmienić postawę geopolityczną" poprzez zbliżenie z Chinami.


Arabia Saudyjska jest największym na świecie eksporterem ropy, a Chiny są jego najważniejszym klientem i odbiorcą jednej czwartej saudyjskiego eksportu. Pekin zabiega intensywnie o rozwój współpracy z eksporterami surowców energetycznych. Teraz, ze względu na wojnę na Ukrainie i zawirowania na rynkach surowców kopalnych, robi to ze zdwojoną energią - pisze AFP.


Rozwija się właśnie "największa aktywność dyplomatyczna w relacjach Chin ze światem arabskim od utworzenia ChRL" - powiedział rzecznik chińskiego resortu dyplomacji Mao Ning.


Podczas trzydniowej wizyty na Bliskim Wschodzie Xi spotka się też z przywódcami innych krajów regionu i weźmie udział w szczycie Rady Współpracy Zatoki Perskiej.


Rozmowy Xi z księciem bin Salmanem mogą też dotyczyć współpracy Chin przy budowie futurystycznego miasta Neom, zwłaszcza w obszarze technologii inwigilacyjnych - pisze AFP.


Gdy Xi był witany w Rijadzie rzecznik Rady Bezpieczeństwa Białego Domu John Kirby powiedział, że USA "są świadome" rosnącego wpływu w Chin na Bliskim Wschodzie i uznają, że może to zaszkodzić "porządkowi międzynarodowemu".


"Nie domagamy się od żadnego kraju, by wybierał między USA a Chinami, ale (...) uważamy, że Stany Zjednoczone są dobrze uplasowane, by wygrać tę strategiczną rywalizację" - dodał Kirby.


Przypomniał też, że Waszyngton nadal prowadzi "rewaluację" swoich stosunków z Rijadem, którą zapowiedziano po ograniczeniu przez OPEC+ wydobycia ropy mimo zabiegów USA.(PAP)


fit/ tebe/


arch.


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 07:30 Łódź/ 83 lat temu Niemcy utworzyli Litzmannstadt Getto W środę mijają 83 lata od utworzenia przez Niemców w Łodzi getta, w którym w latach 1940-1944 hitlerowcy uwięzili ponad 200 tys. osób. » więcej 2023-02-08, godz. 07:30 MŚ w amatorskim MMA - dziewięcioro Polaków wystąpi w Serbii Stowarzyszenie MMA Polska powołało kadrę składającą się z dziewięciu zawodniczek i zawodników, która wystąpi w rozpoczynających się 11 lutego amatorskich… » więcej 2023-02-08, godz. 07:30 W. Brytania/ Rząd: siły syryjskiego reżimu tuż po trzęsieniu ziemi zbombardowały miasto kontrolowane przez rebel… Siły reżimu Baszara el-Asada zbombardowały miasto, będące w rękach antyrządowych syryjskich rebeliantów, natychmiast po wystąpieniu trzęsienia ziemi… » więcej 2023-02-08, godz. 07:30 Liga NBA - LeBron James najlepszym strzelcem wszech czasów (dokumentacja) LeBron James został rekordzistą wszech czasów w liczbie zdobytych punktów w lidze NBA. Dorobek koszykarza Los Angeles Lakers to 38 390. We wtorek czasu lokalnego… » więcej 2023-02-08, godz. 07:20 Biedroń: koniec zimy powinien zakończyć dyskusje o formule startu na opozycji Koniec zimy powinien zakończyć dyskusje o formule startu opozycji - ocenił w rozmowie z PAP współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Przyznał… » więcej 2023-02-08, godz. 07:20 Warszawa/ Związkowcy MPO od miesięcy sygnalizowali o nieprawidłowościach w spółce Wiedzieliśmy, że są pewne nieprawidłowości, że coś jest nie tak. Słyszeliśmy pocztą pantoflową, że na przetargi odnośnie przetwarzania odpadów, to… » więcej 2023-02-08, godz. 07:20 Aleś Zarembiuk: wyrok. ws. Andrzeja Poczobuta w pełni zależy od osobistej decyzji Łukaszenki To, jaki wyrok dostanie Andrzej Poczobut, zależy wyłącznie od osobistej decyzji Alaksandra Łukaszenki, czy będzie chciał zademonstrować sprzeciw wobec Polski… » więcej 2023-02-08, godz. 07:20 Liga NBA - LeBron James rekordzistą w liczbie zdobytych punktów (opis) LeBron James z Los Angeles Lakers zdobywając swój 36. punkt w meczu z Oklahoma City Thunder poprawił osiągnięcie Kareema Abdula-Jabbara i został najlepszym… » więcej 2023-02-08, godz. 07:10 Rzeczniczka SG: do Nadbużańskiego OSG trafiło 15 przenośnych kamer termowizyjnych Do Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej trafiło 15 przenośnych kamer termowizyjnych o wartości 9 mln zł - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej… » więcej 2023-02-08, godz. 07:10 Mazowieckie/ Areszt dla sprawcy śmiertelnego potrącenia rowerzysty, kierowca ukrywał się Do aresztu trafił 42-letni kierowca podejrzany o śmiertelne potrącenie rowerzysty w pow. grójeckim (Mazowieckie). Mężczyzna uciekł z miejsca wypadku i ukrywał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »