Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 14:50 Autor: PAP

Szefowie parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy: priorytetem pomoc walczącej Ukrainie

Priorytetem jest dziś pomoc walczącej Ukrainie - podkreślali w środę szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. Zapewniali o współpracy na rzecz przyszłej integracji Ukrainy z Unii Europejskiej.

W środę w stolicy Litwy odbyła się 12. sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Ukrainy i Litwy, na której przyjęto deklarację w sprawie pomocy Ukrainie i współpracy na rzecz jej zbliżenia do UE i NATO.


Dziennikarze pytali na konferencji prasowej szefów parlamentów o to, jakie jest ich przesłanie w sprawie Ukrainy.


Czmilyte-Nielsen podkreślała, że dla Polski i Litwy priorytetem jest dziś udzielenie pomocy walczącej Ukrainie. Zaznaczyła, że są zgodni, że niezbędne jest wprowadzanie kolejnych sankcji przeciwko Rosji, wsparcie militarne i humanitarne oraz współpraca na rzecz przybliżenia Ukrainy do UE i NATO.


Natomiast Stefanczuk podkreślał, że politycy byli "idealnie zgodni" zarówno w sprawie deklaracji, jak i pomocy dla Ukrainy. Mówił o potrzebie militarnego wsparcia dla jego kraju.


"Wiadomość dla świata powinna być jedna: to nie jest konflikt graniczny, tylko starcie cywilizacji wolnego demokratycznego świata z cywilizacją barbarzyńców, którzy nie uznają reguł demokratycznego wolnego świata, tylko chcą widzieć wszystkich jako poddanych, bez partnerstwa i wzajemnego szacunku" - powiedział z kolei Grodzki.


"Naszym moralnym obowiązkiem jest zapewnienie Ukrainie wszelkiej pomocy militarnej, której potrzebuje, zwłaszcza do ochrony ukraińskiego nieba. Trzeba jasno powiedzieć, że to Ukraińcy, bohaterscy żołnierze, walczą za nas, żeby tu panował pokój. Następne przesłanie jest takie, że jeżeli chcemy uniknąć powtórki z historii za dwadzieścia parę lat, musimy izolować Rosję ze wszystkich ciał międzynarodowych, bo jest paradoksem, że w organizacji, która ma w nazwie bezpieczeństwo i współpracę (OBWE) jest Rosja, która działa wbrew bezpieczeństwu i która odmawia współpracy" - dodał.


Szefowa litewskiego parlamentu była też pytana o sprawę przedłużenia stanu wyjątkowego na granicach z Rosją i Białorusią. Grodzkiego z kolei dopytywano, czy jego zdaniem istnieje potrzeba, by taki stan obowiązywał na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim.


Czmilyte-Nielsen odpowiedziała, że kwestia przedłużenia stanu wyjątkowego na granicach Litwy z Rosja i Białorusią będzie omawiana w piątek przez litewski parlament. Zaznaczyła, że w obecnej sytuacji, gdy jest tak wiele zagrożeń, także natury hybrydowej, spodziewa się, że stan ten zostanie przez litewskich deputowanych przedłużony.


Grodzki natomiast zgodził się, że także zagrożenie hybrydowe ze strony rosyjskiej i białoruskiej jest poważne. Przypomniał sytuację, w której Stefanczuk otrzymał maile od kogoś, kto podawał się za marszałka polskiego Senatu.


Podkreślił, że w Polsce kwestia stanu wyjątkowego to "regulacja rządowo-parlamentarna"; stwierdził, że jeśli Sejm taką inicjatywę podejmie, to w Senacie też zapewne będzie przegłosowana. Jak zaznaczył, według jego wiedzy obecnie w Sejmie tego tematu nie ma.


Grodzki i Stafanczuk byli też pytani o ewentualne przekazanie przez Niemcy systemów Patriot, dopytywano ich jak oceniają to, że jest mowa o ich dostarczeniu, ale nie Ukrainie.


"Z systemami Patriot, jego dwiema zaledwie bateriami, z Niemiec - przekazanymi w hojnym geście, które wcześniej były przekazywane między innymi Słowacji czy Turcji, była rzeczywiście trochę dziwaczna dyskusja, ale ona została zakończona. Te systemy będą w Polsce - odpowiedział marszałek Senatu. - Natomiast nie ulega wątpliwości i zobowiązaliśmy się do tego w rozmowach bilateralnych i trójstronnych, że będziemy wspierać potrzebę przekazania jak największej liczby baterii Patriot Ukrainie, ponieważ ochrona ukraińskiego nieba jest jednym z kluczowych elementów potrzebnych do wygrania tej wojny".


Stefanczuk podkreślił, że rosyjskie ataki są obecnie skierowane przede wszystkim przeciwko ludności cywilnej Ukrainy. Dlatego - podkreślił - ochrona ukraińskiego nieba jest dla jego kraju priorytetem. "Potrzebne są nowoczesne systemy, szczególnie Patriot" - powiedział. Zaznaczył, że w rozmowie z partnerami apelował o wsparcie dla idei przekazania baterii Patriot Ukrainie. "Patrioty w Ukrainie to priorytet" - powtórzył.


Z Wilna Wiktoria Nicałek (PAP)


wni/ mal/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 07:50 Rusecka o zapowiedzi wizyty Bidena: to wzmocnienie polskiej dyplomacji i roli Polski Ta wizyta jest wzmocnieniem polskiej dyplomacji i roli Polski na arenie międzynarodowej w konflikcie, który rozgrywa się za naszą wschodnią granicą - mówiła… » więcej 2023-01-31, godz. 07:50 "Władca Pierścieni: Dwie wieże" – 20 lat temu wszedł do polskich kin 20 lat temu, 31 stycznia 2003 r., na ekrany polskich kin weszła druga część trylogii Johna R.R. Tolkiena - 'Władca Pierścieni: Dwie wieże'. Czytałem tę… » więcej 2023-01-31, godz. 07:50 Lubelskie/ Wszystkie drogi są przejezdne; przeważnie czarne z lokalnym błotem pośniegowym Wszystkie drogi w województwie lubelskim są przejezdne. Ich nawierzchnia jest czarna, mokra. Lokalnie może występować błoto pośniegowe - przekazały we… » więcej 2023-01-31, godz. 07:40 RPO: kwestia sankcji za utrudnianie kontaktów z dzieckiem wymaga interwencji parlamentu Kwestia sankcji wobec rodzica za utrudnianie drugiemu rodzicowi ustalonych kontaktów z dzieckiem wymaga interwencji parlamentu; o taką interwencję parlamentu… » więcej 2023-01-31, godz. 07:40 Liga NHL - wyniki, tabele Wynik poniedziałkowego meczu hokejowej ligi NHL: Winnipeg Jets - St. Louis Blues 4:2Tabele Atlantic Division1. Boston Bruins 38 7 5 187 109 812. Toronto Maple… » więcej 2023-01-31, godz. 07:40 Pomorskie/ Lokalna śliskość na drogach województwa Na pomorskich drogach wojewódzkich we wtorek rano przeważa lokalna śliskość - informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. » więcej 2023-01-31, godz. 07:40 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki poniedziałkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Brooklyn Nets - Los Angeles Lakers 121:104Dallas Mavericks - Detroit Pistons 111:105Minnesota Timberwolves… » więcej 2023-01-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rozpoczęły się wspólne z Rosją ćwiczenia sztabowe Regionalnego Zgrupowania Wojsk Na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia sztabowe wspólnego z Rosją Regionalnego Zgrupowania Wojsk - powiadomił we wtorek Reuters, powołując się na tamtejsze… » więcej 2023-01-31, godz. 07:30 Lubelskie/ 70-latek zginął w pożarze drewnianego domu w pow. radzyńskim 70-latek zginął w pożarze drewnianego domu, do którego doszło w nocy w miejscowości Wygnanów w pow. radzyńskim (Lubelskie). W akcji brało udział 26 strażaków… » więcej 2023-01-31, godz. 07:30 Wielka Brytania/ Politolog: brexit utrudnił relacje polsko-brytyjskie, ale wojna na Ukrainie podniosła je na nowy po… Brexit skomplikował relacje polsko-brytyjskie, ale wojna na Ukrainie spowodowała, że weszły one na zupełnie nowy poziom i tak długo, jak kwestie bezpieczeństwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »