Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 14:50 Autor: PAP

Warszawa/ Wręczono nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych "Do Hymnu"

Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jacka w Staniszczach Małych – Spóroku (Opolskie) została laureatem I miejsca w V ogólnopolskim konkursie "Do Hymnu", organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Wśród zwycięzców znalazły się też m.in. szkoły podstawowe z Boronowa (Śłąskie) i Warszawy.

Nagrody w V Ogólnopolskim Konkursie dla Szkół Podstawowych "Do Hymnu" wręczono podczas gali, która odbyła się w środę w warszawskim kinie Kultura. Jak poinformował dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, w tegorocznej odsłonie wydarzenia wzięło udział ponad 40 tys. uczniów. "Ten projekt pokazuje, że uczniowie często zawstydzają swoich rodziców czy opiekunów, ponieważ przepięknie śpiewają, znają długie teksty, które są wymagające w szczególności dla dzieci z młodszych klas. Po drugie, ten projekt zachęcił dzieci do zadawania pytań o Polskę, historię, naszą tożsamość. Te pytania nie są często łatwe dla rodziców i opiekunów" - zwrócił uwagę.


Dodał, że konkurs "Do Hymnu" "wbrew temu wszystkiemu, co czasami w różnych dyskusjach publicznych się pojawia, łączy ludzi". "Mamy często różne optyki, a jednak w jednym miejscu się spotykamy. To jest szkoła, sala gimnastyczna. Wspólnie robimy coś pięknego. Myślę, że to, co zostaje w tym projekcie, to jest to, czego się nauczyliśmy, w jaki sposób zdobyliśmy kompetencje i - mam nadzieję - również kwalifikacje. Ten projekt pokazuje, że w przyszłości - kiedy uczniowie rozpoczną pracę zawodową, w której będzie premiowana kreatywność, dobra postawa, współpraca, koleżeńskość - to właśnie ten projekt zaowocuje takim twórczym działaniem. Mamy wspaniałą, cudowną młodzież. Trzeba im dać szansę. Narodowe Centrum Kultury daje tę szansę" - podkreślił Wiśniewski.


I nagroda w wysokości 20 tys. zł trafiła do Publicznej Szkoły Podstawowej im. św. Jacka w Staniszczach Małych – Spóroku (Opolskie). II nagrodę w wysokości 15 tys. zł przyznano ex aequo Szkole Podstawowej im. Wójta Kazimierza Tomaszewskiego w Zespole Szkół w Bielicach, Krotoszynach (Warmińsko-mazurskie) oraz Szkole Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie. III nagroda w wysokości 10 tys. zł powędrowała do Szkoły Podstawowej w Zespole Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej w Boronowie.


Decyzją jury przyznano także nagrody wojewódzkie dla szkół w wysokości 5 tys. zł. Otrzymały je: Szkoła Podstawowa Gminy Oleśnica w Oleśnicy (Dolnośląskie), Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Łubiance (Kujawsko-pomorskie), Szkoła Podstawowa im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie (Lubelskie), Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Westerplatte we Wschowie (Lubuskie), Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie i - ex aequo - Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki w Moszczenicy (Łódzkie), Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej (Małopolskie), Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie (Mazowieckie), Szkoła Podstawowa im. bł. Karoliny Kózkówny w Siedlance (Podkarpackie), Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wiźnie (Podlaskie), Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Słupsku (Pomorskie), Szkoła Podstawowa nr 18 im. ks. Konstantego Damrota w Rudzie Śląskiej (Śląskie), Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łopusznie (Świętokrzyskie) oraz Szkoła Podstawowa w Zakrzynie w Liskowie (Wielkopolskie). Nie wyłoniono zwycięzcy w woj. zachodniopomorskim.


Nagrody specjalne dyrektora NCK trafiły do: Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 73 w Zespole Szkół i Placówek pn. Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 30 w Sosnowcu, Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej Szczęśliwa Przystań w Lęborku, Szkoły Podstawowej w Zespole Kształcenia i Wychowania Specjalnego w Kartuzach, Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Specjalnych im. Juliana Tuwima w Krapkowicach, a także do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. dr. Janusza Korczaka w Jastrowiu.


Laureatów wyłoniło jury w składzie: Krzysztof Kozłowski (przewodniczący), Wiesław Delimat, Dariusz Dyczewski, Roman Grucza, Stanisław Krawczyński, Wioletta Miłkowska, Grzegorz Oliwa, Aleksandra Paszek-Trefon, Barbara Pazur i Barbara Sobolczyk.


Konkurs "Do Hymnu" został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)


autorka: Daria Porycka


dap/ pat/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 13:20 Katowice/ Pod gruzami probostwa mogą być dwie kobiety - trwają poszukiwania (opis) Pod gruzami probostwa w katowickiej dzielnicy Szopienice może być nie jedna - jak dotąd przypuszczano - ale dwie osoby. To matka i córka, zameldowane w jednym… » więcej 2023-01-27, godz. 13:20 MŚ w skeletonie - triumf Brytyjczyka Westona w Sankt Moritz Brytyjczyk Matt Weston został w szwajcarskim Sankt Moritz mistrzem świata w skeletonie. Srebro dla Włocha Amedeo Bagnisa, a brąz dla Koreańczyka Seunggi … » więcej 2023-01-27, godz. 13:20 Jadwiga Kotnowska, Marek Cecuła, Mirosław Chojecki, Antoni Fałat uhonorowani Złotymi Medalami "Gloria Artis" Flecistka i pedagog Jadwiga Kotnowska, artysta, ceramik Marek Cecuła, wydawca i producent filmowy Mirosław Chojecki oraz malarz Antoni Fałat zostali w piątek… » więcej 2023-01-27, godz. 13:20 Lublin/ Wojsko pomoże KUL w kształceniu studentów z zakresu bezpieczeństwa Poszerzenie oferty praktyk, staży i zasobów dydaktycznych dla studentów zakłada porozumienie podpisane w piątek między Katolickim Uniwersytetem Lubelskim… » więcej 2023-01-27, godz. 13:20 Szpital w Siemianowicach Śląskich: poparzony w wybuchu kamienicy jest przytomny; wdrażamy dalsze leczenie Poparzony w wybuchu kamienicy w Katowicach-Szopienicach został przyjęty na oddział chirurgii, gdzie będzie wykonana dalsza diagnostyka i leczenie - powiedziała… » więcej 2023-01-27, godz. 13:10 Formuła 1 - Orlen sponsorem teamu AlphaTauri (korekta) PKN Orlen będzie sponsorem rywalizującego w mistrzostwach świata Formuły 1 teamu AlphaTauri - zapowiedziano w komunikacie. Do tej pory firma współpracowała… » więcej 2023-01-27, godz. 13:10 Łódzkie/ Podpisano program inwestycji na budowę nowego odcinka drogi S12 Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podpisał w piątek program inwestycji na budowę nowego odcinka drogi ekspresowej S12 od węzła Łódź Południe do… » więcej 2023-01-27, godz. 13:10 GfK: warzywa i pizza - to najczęściej kupowane mrożonki przez Polaków Wartość kupionych w ubiegłym roku mrożonek przez gospodarstwa domowe w Polsce przekroczyła 1,8 mld zł. Najczęściej kupujemy mrożone warzywa i pizze -… » więcej 2023-01-27, godz. 13:10 Białystok/ Dwie osoby oskarżone o znęcanie się nad psami w prowadzonych hodowlach Dwie osoby oskarżyła białostocka prokuratura o znęcanie się nad 26 psami, w ramach prowadzonych legalnie hodowli m.in. bulterierów. Z ustaleń śledztwa… » więcej 2023-01-27, godz. 13:10 Rosja/ Niezależne media: wojna na Ukrainie przynosi ogromne dochody rosyjskiej branży pogrzebowej Ostatnie lata to dla rosyjskich firm pogrzebowych czas ogromnych zysków; najpierw pandemia koronawirusa, a następnie inwazja Kremla na Ukrainę doprowadziły… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »