Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 14:30 Autor: PAP

Pełnomocnik rządu ds. polityki społecznej: chcemy wyprowadzić Polaków z ubóstwa

Pełnomocnik rządu ds. polityki społecznej Anita Czerwińska powiedziała w środę w Kielcach, że na politykę społeczną rząd wydał w 2022 r. 120 mld zł. "Chcemy wyprowadzić Polaków z ubóstwa" – dodała wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Czerwińska podczas środowej wizyty w regionie świętokrzyskim odwiedziła Centrum Integracji Społecznej prowadzony przez kielecki Caritas. Kilka dni temu minęło 18 lat od utworzenia CIS w Kielcach, który był pierwszym pozarządowym CIS-em w Polsce. Wielu uczestników zajęć CIS właśnie tu po raz pierwszy zetknęło się z pracą zawodową i ponad 30 proc. z nich na trwałe podjęło zatrudnienie po zakończeniu programu.


"Kielecki Caritas jest bardzo znany w Polsce ze swojej działalności na rzecz ludzi, którzy potrzebują ramienia i wsparcia. Województwo świętokrzyskie słynie z dobroczynności, dlatego tak wiele inicjatyw jest tutaj podejmowanych. Można powiedzieć, że jest to zagłębie ekonomii społecznej" – powiedziała w rozmowie z PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej. Podkreśliła rolę Kościoła i organizacji kościelnych w działaniach na rzecz polityki społecznej.


"To wszystko nie byłoby możliwe bez środowiska kościelnego, księży, osób duchownych, które są w to zaangażowane. To wszystko musi się odbywać oczywiście we współpracy z samorządami, które coraz bardziej otwierają się na projekty ekonomii społecznej. My, jako Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zachęcamy do takich działań, służymy radą, informacją i opinią" – podkreśliła pełnomocnik rządu ds. polityki społecznej. Dodała, że w centrach integracji społecznej osoby potrzebujące mogą liczyć na fachową, profesjonalną pomoc.


"Instruktorzy i wszyscy ci, którzy wspierają te osoby kładą nacisk, żeby bardziej profesjonalizować te usługi, które są tutaj wykonywane. Choćby po to, żeby były to usługi konkurencyjne na rynku. Tak się dzieje, chociażby w kieleckiej placówce i w innych tego typu podmiotach. Są w nich wykonywane produkty także na rzecz otwartego rynku. To są produkty i usługi na bardzo wysokim poziomie" – powiedziała wiceminister.


Czerwińska przypomniała, że w listopadzie uchwalona została przez Sejm ustawa o ekonomii społecznej.


"Ustawa została przyjęta po długoletnich debatach w tym środowisku. Została uchwalona w duchu konsensusu parlamentarnego, co nie jest zbyt częstym zjawiskiem. Pozwoliła na zdefiniowanie ekonomii społecznej, że jest to działanie na rzecz reintegracji społecznej i zawodowej lub usług społecznych" – podkreśliła. Poinformowała, że na politykę społeczną rząd wydał w 2022 r. 120 mld zł.


"To olbrzymi wzrost w stosunku do lat poprzednich. Zawsze to podkreślam, że polityka społeczna jest jednym z głównych filarów naszej polityki. Na to umówiliśmy się z naszymi wyborcami, to jest w naszym programie wyborczym, który konsekwentnie realizujemy już drugą kadencję. Już po pierwszych wygranych wyborach Polacy powiedzieli nam, że tego od nas oczekują. Będziemy kontynuować te działania, bo chcemy wyprowadzić Polaków z ubóstwa" – powiedziała Czerwińska. (PAP)


Autor: Janusz Majewski


maj/ joz/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 19:00 Ekstraklasa siatkarzy - mimo kłopotów ZAKSA wystartuje w następnych sezonie Mimo że od 30 czerwca nie będzie obowiązywać umowa finansowa między Grupą Azoty a ZAKSA S.A., to start zespołu siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla w ekstraklasie… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Grupa kontaktowa Episkopatów Polski i Niemiec o protestach rolników i wojnie w Ukrainie Wojna w Ukrainie, protesty rolników, niemiecka droga synodalna oraz lekcje religii w szkołach - to główne tematy spotkania grupy kontaktowej Episkopatów Polski… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 WHO: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały 154 mln istnień Dzięki szczepionkom co minutę można uratować sześć istnień - wynika z badania Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowanego w środę przez… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 MŚ w kolarstwie torowym - Santiago gospodarzem w 2025 roku Przyszłoroczne mistrzostwa świata w kolarstwie torowym odbędą się w stolicy Chile - Santiago, a nie w argentyńskim San Juan, jak pierwotnie planowano - poinformowała… » więcej 2024-04-24, godz. 19:00 Historyk: traktat polsko-litewski o przyjaznych stosunkach zmienił stosunek Litwinów do Polski Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, podpisany przez Polskę i Litwę w 1994 r., miał duże znaczenie polityczne, ale odegrał też… » więcej 2024-04-24, godz. 18:50 Słupsk/ Kontrola w szpitalu potwierdziła część nieprawidłowości, ordynator odszedł z pracy W słupskim szpitalu zakończyła się kontrola powołanej przez radę nadzorczą komisji, która sprawdzała zasadność skarg grupy pielęgniarek na niewłaściwe… » więcej 2024-04-24, godz. 18:50 Sąd Najwyższy oddalił kasację w sprawie wyroku Kajetana P. za napaść na biegłą psycholog W środę Sąd Najwyższy uznał za bezzasadną skargę kasacyjną w sprawie wyroku za napaść na biegłą psycholog, za którą Kajetan P. został skazany na… » więcej 2024-04-24, godz. 18:50 Turcja/ Media: 75-latka skazana na 4 lata za przekazanie pieniędzy córce do więzienia 75-latka w Turcji usłyszała wyrok za to, że wysłała pieniądze do więzienia córce skazanej za terroryzm. Turecka parlamentarzystka zwróciła się z zapytaniem… » więcej 2024-04-24, godz. 18:50 Japończyk Kobayashi skoczył na nartach 291 metrów Japończyk Ryoyu Kobayashi ustanowił nieoficjalny rekord świata w długości lotu narciarskiego, osiągając odległość 291 metrów na specjalnie przygotowanej… » więcej 2024-04-24, godz. 18:40 Gasiuk-Pihowicz (KO): zobowiązaniem koalicji 15 października było naprawienie TK (krótka) Zobowiązaniem koalicji 15 października było naprawienie Trybunału Konstytucyjnego i oto efekt woli 12 mln obywateli - powiedziała wnioskodawczyni projektów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »