Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 14:00 Autor: PAP

Węgry/ Ambasada RP: spotkanie z członkami parlamentu jest okazją do prezentacji polskiego stanowiska

Spotkanie z członkami Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni przy węgierskim parlamencie jest okazją do zaprezentowania w bezpośrednich rozmowach polskiego stanowiska, co jest istotne szczególnie obecnie wobec występujących różnic dotyczących między innymi wojny na Ukrainie - napisano w oświadczeniu Ambasady RP w Budapeszcie w odpowiedzi na środową publikację dziennika „Rzeczpospolita”.

W środę dziennik „Rzeczpospolita” napisał, że w poniedziałkowym spotkaniu nowo powołanej parlamentarnej Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni w budynku Ambasady RP w Budapeszcie uczestniczył Laszlo Toroczkai, polityk skrajnie prawicowej węgierskiej partii Ruch Nasza Ojczyzna (Mi Hazank), który nawoływał w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę do zmiany granic zaatakowanego państwa.


„Spotkanie z członkami Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni przy węgierskim parlamencie jest wieloletnią tradycją, było organizowane także przez poprzednich ambasadorów” – napisała ambasada. W oświadczeniu placówki można przeczytać, że 13 przedstawicieli różnych partii wchodzących w skład grupy przybyło na zaproszenie ambasadora Sebastiana Kęćka. Wśród członków grupy znajduje się również dwóch przedstawicieli Mi Hazank, David Docs oraz Laszlo Toroczkai.


„Drugi z opisanych w artykule polityków (Toroczkai – PAP) był na nim obecny dlatego, że – co przekazano błędnie w artykule – jest posłem Zgromadzenia Krajowego (gdzie pełni funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego swojego ugrupowania) i członkiem wspomnianej grupy. Należy do niej podobnie jak 19 innych posłów ze wszystkich opcji politycznych” – napisała ambasada w oświadczeniu.


„Przewodniczący L. Toroczkai publikując zdjęcie ze spotkania na swoim profilu na Twitterze pominął informację, że było to spotkanie Grupy Przyjaźni. Ambasada RP w Budapeszcie zareagowała, wyjaśniając pod wpisem na jego profilu, że było to oficjalne spotkanie z węgierskimi parlamentarzystami, jednocześnie zamieszczając zdjęcie przedstawiające większość obecnych uczestników, którym również ilustrowany został artykuł” – dodała placówka.


Sebastian Kęciek został ambasadorem RP w Budapeszcie w kwietniu 2022 roku. Od początku swojej misji bierze aktywny udział nie tylko w spotkaniach organizowanych przez Polaków mieszkających na Węgrzech, ale angażuje się też w dialog ze stroną węgierską. Pod koniec września udzielił długiego wywiadu tygodnikowi „Mandiner”, w którym prezentował węgierskiej opinii publicznej polskie stanowisko w kwestii agresji rosyjskiej na Ukrainę.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ kgod/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 03:40 USA/ Pentagon: drugi chiński balon szpiegowski leci nad Ameryką Łacińską Drugi chiński balon szpiegowski leci nad Ameryką Łacińską - poinformował w piątek wieczorem czasu lokalnego rzecznik Pentagonu. Pierwszy taki obiekt wykryto… » więcej 2023-02-04, godz. 01:50 USA/ Antony Blinken ostro krytykuje Chiny w związku z balonem szpiegowskim Szef amerykańskiej dyplomacji ostro skrytykował działania Chin w związku z wykrytym w przestrzeni powietrznej USA chińskim balonem szpiegowskim. 'To nieodpowiedzialne'… » więcej 2023-02-04, godz. 00:50 Niemcy/ Poseł AfD w rosyjskim talk-show krytykował dostawy broni na Ukrainę Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira Sołowjowa. Skrytykował tam m.in. 'propagandę'… » więcej 2023-02-04, godz. 00:10 Cieszyński: prezes PTI posługuje się stereotypami, nieprawdziwymi lub zmanipulowanymi informacjami Prezes PTI posługuje się stereotypami, nieprawdziwymi lub zmanipulowanymi informacjami - ocenił pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński… » więcej 2023-02-04, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (opinie) Po meczu Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok (1:1) powiedzieli: Maciej Stolarczyk (trener Jagiellonii): 'Przyjechaliśmy do Łodzi aby wywieźć trzy punkty… » więcej 2023-02-03, godz. 23:30 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (opis2) Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0) Bramki: 1:0 Dominik Kun (78), 1:1 Martin Kreuzriegler (90-samobójcza). Żółta kartka - Jagiellonia Białystok:… » więcej 2023-02-03, godz. 23:20 USA/ Minister Przydacz: prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty (opis) Prezydent USA Joe Biden przyjedzie do Polski w najbliższym czasie, a dziś zrobiliśmy duży krok naprzód w tym względzie - powiedział w piątek szef Biura… » więcej 2023-02-03, godz. 23:20 MŚ w bilardzie - trzech Polaków w 3. rundzie fazy pucharowej Trzech Polaków awansowało do 3. rundy fazy pucharowej mistrzostw świata w bilardzie w odmianie 9-bil, które rozgrywane są w Kielcach. W czołowej szesnastce… » więcej 2023-02-03, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (wynik) Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0). Bramki: 1:0 Dominik Kun (78), 1:1 Martin Kreuzriegler (90-samobójcza). Żółta kartka - Jagiellonia Białystok:… » więcej 2023-02-03, godz. 23:10 Kanada nałożyła sankcje na rosyjskich propagandystów i podmioty związane z Grupą Wagnera 38 Rosjan i 16 rosyjskich podmiotów zostało w piątek objętych sankcjami przez Kanadę. Restrykcje nałożono na zajmujących się rosyjską propagandą i dezinformacją… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »