Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 13:50 Autor: PAP

Powstał film o twórcy „Krzyku”

Nie chodzi jednak o Wesa Cravena, reżysera horroru „Krzyk”, ale o malarza Edvarda Muncha. To właśnie ten artysta jest bohaterem norweskiego filmu, który stworzyła platforma streamingowa Viaplay. Muncha ze wspomnianym Cravenem coś jednak łączy. Słynny obraz „Krzyk” tego malarza stał się m.in. inspiracją do zaprojektowania maski zabójcy we wspomnianym filmie .

Film o tym jednym z największych artystów naszych czasów nosi tytuł „Munch”. Podzielony on został na cztery części, które ukazują kolejne fazy życia malarza. W każdej z nich w postać Muncha wciela się inna gwiazda norweskiego kina. Są to Alfred Ekker Strande („Przekleństwo”), Mattis Herman Nyquist („Łowcy głów”), Ola G. Furuseth („Obywatel roku”) oraz Anne Krigsvoll („Lilyhammer”). „Nasz najnowszy film maluje czuły obraz jednego z najbardziej enigmatycznych artystów w historii. Dzieła Muncha odnoszą sukcesy na całym świecie, ale jego równie fascynujące życie jest o wiele mniej znane od nich” – powiedziała przedstawicielka Viaplay, Filippa Wallestam, cytowana przez portal „Deadline”.


„Munch” rozpocznie się opowieścią o pierwszej miłości artysty, a także o kontrowersjach związanych z jego pierwszą wystawą. Później akcja filmu przeniesie się do kliniki psychiatrycznej, do której trafił Munch i gdzie musiał podjąć jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Następnie, wraz ze zbliżającą się śmiercią artysty, pokazana będzie jego walka o uratowanie swoich dzieł przed nazistami w trakcie II wojny światowej.


Reżyserem filmu o Edvardzie Munchu jest Henrik M. Dahlsbakken („Zakazana miłość”). W marcu produkcja trafi na platformę streamingową Viaplay, wcześniej, bo od 27 stycznia 2023 roku, będzie wyświetlana w norweskich kinach. (PAP Life)


kal/ gra/


Kraj i świat

2023-02-02, godz. 16:20 Ekstraklasa piłkarska – szwedzki obrońca Górnika: wolę, kiedy jest zimniej 'Wolę, kiedy jest zimniej, pada śnieg. Teraz jest deszczowo i wietrznie - to nie jest pogoda w moim typie” - powiedział szwedzki piłkarz Górnika Zabrze… » więcej 2023-02-02, godz. 16:20 Krakowski zespół terenowy GIOŚ udaremnił porzucenie odpadów Kierowcę, który usiłował wyrzucić nielegalne odpady, złapali na gorącym uczynku inspektorzy krakowskiego zespołu terenowego do zwalczania przestępczości… » więcej 2023-02-02, godz. 16:20 MSZ: 150 francuskich żołnierzy będzie szkolić ukraińskie wojsko w Polsce Francja wyśle do Polski 150 instruktorów, by szkolili ukraińskich żołnierzy w ramach unijnej misji wojskowego wsparcia Ukrainy - poinformował w czwartek… » więcej 2023-02-02, godz. 16:20 Muzeum Narodowe w Gdańsku stało się państwową instytucją kultury 1 lutego Muzeum Narodowe w Gdańsku stało się państwową instytucją kultury, dla której jedynym organizatorem jest MKiDN - poinformował wiceminister kultury… » więcej 2023-02-02, godz. 16:10 Naukowcy stworzyli superdokładną mapę kosmicznej materii Dzięki wykorzystaniu danych z dwóch teleskopów i współpracy ponad 150 badaczy z całego świata udało się stworzyć wyjątkowo dokładny model wszechświata… » więcej 2023-02-02, godz. 16:10 Lublin/ Premiera "Nowego wspaniałego świata" w Teatrze im. Osterwy – w sobotę Premiera spektaklu 'Nowy wspaniały świat' Aldousa Huxleya w reż. Piotra Ratajczaka odbędzie się w sobotę w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. 'Huxley… » więcej 2023-02-02, godz. 16:10 Mazowieckie/ W Ciechanowie budki lęgowe dla ptaków z okazji walentynek Urząd Miasta Ciechanowa przy okazji walentynek rozda 500 drewnianych budek lęgowych dla ptaków. Można je odebrać 14 lutego i zamontować w wybranym miejscu… » więcej 2023-02-02, godz. 16:10 MON: gdyby jakikolwiek sprzęt wojskowy był zamawiany przed 2015 roku, już dawno służyłby w Wojsku Polskim Gdyby jakikolwiek sprzęt wojskowy był zamawiany przed 2015 rokiem, już dawno służyłby w Wojsku Polskim - tak MON odpowiedziało na zarzuty b. szefa resortu… » więcej 2023-02-02, godz. 16:10 Premierzy Szwecji i Finlandii potwierdzili w Sztokholmie wolę wspólnego wejścia do NATO Premierzy Szwecji i Finlandii, Ulf Kristersson i Sanna Marin potwierdzili w czwartek w Sztokholmie wolę wspólnego wejścia do NATO. Turcja wyraziła wcześniej… » więcej 2023-02-02, godz. 16:00 Białystok/ Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę początku likwidacji białostockiego getta - w niedzielę Przemarsz przez teren dawnego getta w Białymstoku, uroczystości przy Pomniku Powstańców Getta, promocja książki i koncert, złożą się na niedzielne obchody… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »