Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 10:40 Autor: PAP

Estonia/ Premier Kallas: nie możemy przyjąć więcej uchodźców z Ukrainy

Estonia nie jest w stanie przyjąć kolejnej fali uchodźców z Ukrainy, ale porozumieliśmy się z Finami, którzy zgodzili się otworzyć swoje granice dla kolejnych osób uciekających przed wojną - oświadczyła estońska premier Kaja Kallas w wywiadzie dla państwowego Raadio 4.

"Rozmawialiśmy z Finami o tym, że naprawdę nie jesteśmy już w stanie pomagać uchodźcom z Ukrainy i Finowie stwierdzili, że oni mogą przyjąć więcej osób" - powiedziała premier Kallas we wtorkowym wywiadzie, odpowiadając na pytanie o poziom przygotowania Estonii na kolejną falę uchodźców.


"Nie mówię, że powiemy uchodźcom na granicy +wracajcie z powrotem+, ale możemy powiedzieć +nie jesteśmy w stanie wam pomóc w takim stopniu jak wcześniej, ale na przykład Finlandia może pomagać dalej+" - wyjaśniła szefowa estońskiego rządu.


Premier Kallas zwróciła uwagę na to, że w związku z niszczeniem przez Rosjan ukraińskiej infrastruktury cywilnej, życie na Ukrainie staje się niemożliwe, więc można się spodziewać napływu osób uciekających przed wojną. Na razie jednak Estonia nie odnotowała nasilenia się tego zjawiska. Jednocześnie szefowa rządu podkreśliła, że Estonia udziela Ukrainie pomocy, która umożliwia odbudowę infrastruktury, "aby było tam możliwe życie, aby ludzie nie musieli stamtąd uciekać".


W swojej wypowiedzi Kallas zaznaczyła również, że jej rodacy wykazali się jak dotąd wielkodusznością w przyjmowaniu Ukraińców.


Od końca lutego, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, ponad 115 tys. uchodźców z Ukrainy przybyło do Estonii, ale połowa z nich pojechała dalej. Około 62 tys. uchodźców wstępnie oświadczyło, że planuje pozostać w kraju, jednak nie wszyscy ostatecznie złożyli wnioski o ochronę tymczasową - podał w połowie listopada państwowy estoński serwis ERR za danymi policji i straży granicznej. Liczba mieszkańców Estonii wynosi ok. 1,3 mln. (PAP)


kjm/ adj/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 09:20 Sejm wznowił obrady Sejm w środę o godz. 9. wznowił obrady; posłowie mają głosować nad 14 poprawkami przyjętymi przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Sejm… » więcej 2023-02-08, godz. 09:20 Globe Union zyskuje konkurencyjną dynamikę dzięki przejściu na usługi Rimini Street, poprawie zwrotu z inwestycji… Firma przyspiesza kluczowe projekty innowacyjne, przydziela nowe zadania pracownikom i na nowo określa horyzonty czasowe ich wykonania, a także zyskuje znaczne… » więcej 2023-02-08, godz. 09:20 Beskidy/ Poprawiła się pogoda; warunki na szlakach są trudne Poprawiła się pogoda w Beskidach. W ostatnim czasie nie było opadów śniegu. Osłabł też wiatr. Ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku Maciej Stanisławski… » więcej 2023-02-08, godz. 09:20 Beyoncé, Harry Styles i nie tylko. Kto wystąpi w 2023 r. na wielkich koncertach w Warszawie Beyoncé poszerzyła plan trasy „Renaissance World Tour” o dodatkowy koncert w Polsce. Nagrodzona rekordową liczbą statuetek Grammy wokalistka wystąpi dwa… » więcej 2023-02-08, godz. 09:10 Pomorskie/ W Tczewie zaprezentowana zostanie kopia „nieszawki” W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie w środę zaprezentowana zostanie kopia rzadkiej rybackiej łodzi wiślanej, tzw. „nieszawki”. » więcej 2023-02-08, godz. 09:10 Grodzki: Rafał Trzaskowski powinien wystartować w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski powinien wystartować w wyborach prezydenckich - ocenił w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Jak dodał, Trzaskowski jest wybitnym samorządowcem… » więcej 2023-02-08, godz. 09:10 Liga NBA - prezydent Biden pogratulował Jamesowi pobicia rekordu Prezydent USA Joe Biden pogratulował LeBronowi Jamesowi pobicia najbardziej prestiżowego rekordu w lidze NBA. W nocy z wtorku na środę koszykarz Los Angeles… » więcej 2023-02-08, godz. 09:10 UE/ Europosłanka Kloc: nowe prawo UE może doprowadzić do likwidacji kopalń w Polsce; potrzebny dłuższy okres prz… Nowy projekt prawa UE dotyczący emisji metanu w kopalniach może doprowadzić do ich likwidacji w Polsce. Zapisy są zbyt restrykcyjne, a Bruksela nie zapewnia… » więcej 2023-02-08, godz. 09:10 Rzeszów/ Biała sobota w szpitalu uniwersyteckim Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie organizuje białą sobotę i rozpoczyna zapisy na badania. Będzie można wykonać bezpłatnie cytologię, mammografię… » więcej 2023-02-08, godz. 09:10 Francja/ Setki traktorów w Paryżu, rolnicy protestują przeciwko ograniczeniom stosowania pestycydów Setki traktorów przyjechały w środę rano do Paryża w związku z protestem francuskich rolników przeciwko rządowej decyzji o zakazie stosowania pestycyd… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »