Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 10:40 Autor: PAP

Szef MEiN o KPO: pewne ustępstwa wobec KE nie oznaczają utraty suwerenności; tu się różnimy z SP

Pewne ustępstwa wobec Komisji Europejskiej ws. KPO zawsze są możliwe i nie oznaczają one utraty czy ograniczenia suwerenności; tu się troszeczkę różnimy z kolegami z Solidarnej Polski - ocenił w środę szef MEiN Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w środę w rozmowie z PAP.PL pytany był o to, jak powinny wyglądać negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, biorąc pod uwagę, że politycy największego koalicjanta PiS, Solidarnej Polski, namawiają do polityki braku ustępstw i twardych negocjacji z KE.


"Tu się troszeczkę różnimy z kolegami z Solidarnej Polski. Pewnie ustępstwa wcale nie oznaczają utraty czy ograniczenia suwerenności, tak jak to oni argumentują. Dla mnie, podobnie jak dla większości członków Rady Ministrów i naszego klubu parlamentarnego (PiS), suwerenność to również możliwość ekonomicznego funkcjonowania na wysokim poziomie, tak jak do tej pory" - powiedział.


Czarnek zaznaczył, że jeśli da się porozumieć z Unią Europejską w sprawie KPO, to pewne ustępstwa zawsze są możliwe. Dodał, że nie mogą one przekraczać granic wyznaczonych przez przepisy traktatowe UE i zapisy polskiej konstytucji, "które stanowią o naszej suwerenności".


"Odblokowanie KPO, i to w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej dla kraju, który jest krajem przyfrontowym, który ponosi gigantyczne koszty w związku z tą wojną (...), jest moralnym obowiązkiem Unii Europejskiej. Widać nie tylko praworządności, ale także moralności brakuje w Unii Europejskiej" - ocenił.


Szef MEiN ocenił, że "wielka, bezprawna napaść organów unijnych" na polski porządek konstytucyjny i prawny ma na celu uniemożliwienie przeprowadzenia ważnych reform w wymiarze sprawiedliwości proponowanych przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.


"Pan Zbigniew Ziobro zrobił naprawdę ogromnie wiele w wymiarze sprawiedliwości i wcale nie jest +kamieniem milowym+, który można by usunąć albo przesunąć" - odpowiedział na uwagę dziennikarki, że opozycja uważa szefa MS za największą przeszkodę w wypłacie pieniędzy w ramach KPO. Dodał, że podczas posiedzenie Sejmu w przyszłym tygodniu zagłosuje przeciw wnioskowi opozycji o wotum nieufności dla Ziobry.


KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. KE zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy". Jednym z oczekiwań KE była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co stało się w połowie lipca, gdy weszła w życie prezydencka nowela ustawy o SN. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełniają tzw. kamienie milowe w tej sprawie wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.


Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła "DGP", że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych w sądownictwie. Przyznała, że ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną jest ważnym krokiem, jednak "nowelizacja ustawy o SN nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej". Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło, a w szczególności "nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa".


TSUE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W związku z niewykonaniem tego postanowienia w końcu października zeszłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.


Cała rozmowa pod adresami www.pap.pl/aktualnosci/news,1500713,gosc-studia-pap-przemyslaw-czarnek-minister-edukacji-i-nauki.html oraz na www.wideo.pap.pl. (PAP)


Rozmawiała: Anna Nartowska


Autor: Adrian Kowarzyk


amk/ itm/


Kraj i świat

2023-02-06, godz. 23:00 Liga hiszpańska - 20. kolejka Wyniki 20. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: poniedziałekRayo Vallecano 2 - Rodrigo Ely 54-samob., Alvaro Garcia 63Almeria 0niedzielaBarcelona… » więcej 2023-02-06, godz. 23:00 Włochy/ Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy 500 migrantom na dryfującym kutrze Włoska Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy około pięciuset migrantom na dryfującym kutrze w Cieśninie Sycylijskiej- podała w poniedziałek wieczorem Ansa… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-02-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-02-06 o godz. 22:00W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Po posiedzeniu klubu KO: zaczynamy budować własne listy Koalicja Obywatelska zaczyna budować własne listy na wybory - powiedział po posiedzeniu klubu KO Jan Grabiec. Wspólna lista się oddala, bo ile można prosić… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-02-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-02-06 o godz. 22:00Ekstra… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Grodzki: jeżeli Sejm odrzuci poprawki Senatu do ustawy o SN, bierze na siebie odpowiedzialność za perturbacje wokół… Jeżeli Sejm głosami większości odrzuci poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne dalsze… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Liga włoska - 21. kolejka Wyniki 21. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej: poniedziałekVerona 1 - Cyril Ngonge 51 Lazio 1 - Pedro 45Monza 2 - Andrea Petagna 32, Matteo Pessina… » więcej 2023-02-06, godz. 22:40 Ukraina/ Po katastrofie w Browarach ministrowie nie mogą latać śmigłowcami Po katastrofie w Browarach pod Kijowem, w której 18 stycznia zginął ówczesny szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, ukraińscy ministrowie nie mogą latać śmigłowcami… » więcej 2023-02-06, godz. 22:30 W. Brytania/ Liz Truss: nie zamierzam zabiegać o powrót na stanowisko premiera Była brytyjska premier Liz Truss zapewniła w poniedziałek, że nie żałuje czasu spędzonego na Downing Street, ale nie zamierza zabiegać o powrót na to… » więcej 2023-02-06, godz. 22:30 USA/ Biały Dom: Kongres został poinformowany o chińskim programie balonów szpiegowskich w ubiegłym roku Członkowie Kongresu otrzymali w sierpniu ubiegłego roku informacje na temat chińskiego programu wysyłania balonów szpiegowskich - przekazała w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »