Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 10:30 Autor: PAP

Litwa/ Szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy zapewnili o współpracy na rzecz integracji Ukrainy z UE (opis)

Szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk zapewnili w środę w Wilnie o współpracy na rzecz przyszłej integracji Ukrainy z Unii Europejskiej.

W środę w stolicy Litwy odbywa się 12. sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy.


Czmilyte-Nielsen podczas posiedzenia podkreślała, że Ukraina, ale też Polska i Litwa od dawna zabiegały o szybkie ustanowienie restrykcyjnych sankcji na Rosję. Oceniła, że społeczność międzynarodowa podjęła działania z dużym opóźnieniem.


"Gdyby Rosja natychmiast otrzymała jednoznaczny sygnał, że ekonomiczny koszt wojny będzie brutalny, że górna granica ceny ropy zostanie ustalona nie po dziewięciu miesiącach wojny, tylko wcześniej; że zostanie stworzony specjalny trybunał do sądzenia także urzędników rosyjskich za zbrodnie wojenne, że zostaną wprowadzone surowe ograniczenia w podróżowaniu obywateli rosyjskich do krajów UE i innych krajów (...) wówczas dzisiaj, z dużym prawdopodobieństwem uratowalibyśmy tysiące istnień ludzkich, nie bylibyśmy świadkami brutalnych zbrodni wojennych i ludobójstwa" - powiedziała.


Przewodnicząca litewskiego parlamentu zaznaczyła, że w Europie XXI wieku nie może być miejsca na zachowania rodem z XIX wieku.


Czmilyte-Nielsen mówiła też o potrzebie dalszego zacieśniania współpracy Polski, Ukrainy i Litwy, podkreślała, że tzw. format lubelski skupiający te kraje ujawnia potencjał do ściślejszej integracji w celu przybliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej.


Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy mówił o potrzebie zaplanowania odbudowy Ukrainy po wojnie, którą - jak zapewnił - naród ukraiński wygra.


"Chciałbym żeby wasze kraje i inne były naszymi partnerami. Ważne jest by było jasne, wspólne stanowisko wobec sankcji, zdecydowane poparcie dla odbudowy Ukrainy i dla jej członkostwa w UE i NATO" - zaznaczył Stefanczuk. Podkreślał, że Polska i Litwa, udzielając Ukrainie pomocy, stanowią wzór dla innych europejskich krajów.


Marszałek Senatu Tomasz Grodzki podkreślał, że parlamentarzyści Polski i Litwy muszą zapewnić Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie, także w procesie przygotowania jej do członkostwa w Unii Europejskiej. Oznajmił, że tej zimy sojusznicy nie zostawią Ukrainy bez pomocy.


Zaznaczył, że Rosja musi raz na zawsze zrozumieć, że agresja na wolny i niepodległy kraj nigdy nie będzie zaakceptowana, zaś agresor zostanie surowo ukarany i izolowany.


"Dlatego liczymy, że w czasie zbliżającego się szczytu NATO, którego gospodarzem będzie Litwa, podjęte zostaną decyzje o dalszym wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu; że liczba żołnierzy, a także zdolności i rozmieszczenie jednostek na wschodniej flance, będą dostosowane do nowej rzeczywistości strategicznej, w tym rosyjskiej obecności wojskowej na Białorusi oraz zacieśniającej się współpracy Moskwy i Mińska" - oświadczył marszałek Grodzki.


"My, parlamentarzyści, musimy zapewnić Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie w procesie przygotowania tego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej. W obliczu trwającej wojny jest to wyjątkowe wyzwanie. Wiele naszych, polskich i litewskich doświadczeń z okresu akcesji do Wspólnoty może być jednak pomocnych Ukrainie, podobnie jak nasze wsparcie dla europejskiego wyboru Kijowa na wszelkich możliwych forach międzynarodowych" - dodał.


Wyraził też przekonanie, że zbliżenie Ukrainy i UE będzie czynnikiem stabilizującym i budującym zaufanie, a jasna perspektywa członkostwa powinna zachęcać wszystkich do wspierania Ukrainy i inwestowania w jej odbudowę.


Na koniec obrad w środę ma być przyjęta deklaracja końcowa Zgromadzenia, w której, jak podkreślał wiceszef polskiej delegacji Radosław Fogiel (PiS) "będzie ujęta duża rola Litwy i Polski w ułatwianiu i pomaganiu Ukrainie spełnienia warunków członkostwa w UE i NATO".


Jak zaznaczył Fogiel, deklaracja ta "poza wezwaniem do zwiększonej jeszcze pomocy militarnej, poza tym, że wspomina o kwestiach energetycznych i uznaje dotychczasową rolę Polski i Litwy we wsparciu Ukrainy, bardzo jasno stwierdza, że perspektywa członkostwa Ukrainy zarówno w Unii Europejskiej, jak i NATO jest w przyszłości oczywista". (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ adj/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 04:10 Irlandia/ Zespół Public Image Ltd przegrał eliminacje i nie wystąpi na Eurowizji Public Image Ltd - zespół założony przez wokalistę Johna Lydona po rozpadzie Sex Pistols - nie będzie reprezentował Irlandii w tegorocznym konkursie Eurowizji… » więcej 2023-02-04, godz. 03:40 USA/ Pentagon: drugi chiński balon szpiegowski leci nad Ameryką Łacińską Drugi chiński balon szpiegowski leci nad Ameryką Łacińską - poinformował w piątek wieczorem czasu lokalnego rzecznik Pentagonu. Pierwszy taki obiekt wykryto… » więcej 2023-02-04, godz. 01:50 USA/ Antony Blinken ostro krytykuje Chiny w związku z balonem szpiegowskim Szef amerykańskiej dyplomacji ostro skrytykował działania Chin w związku z wykrytym w przestrzeni powietrznej USA chińskim balonem szpiegowskim. 'To nieodpowiedzialne'… » więcej 2023-02-04, godz. 00:50 Niemcy/ Poseł AfD w rosyjskim talk-show krytykował dostawy broni na Ukrainę Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira Sołowjowa. Skrytykował tam m.in. 'propagandę'… » więcej 2023-02-04, godz. 00:10 Cieszyński: prezes PTI posługuje się stereotypami, nieprawdziwymi lub zmanipulowanymi informacjami Prezes PTI posługuje się stereotypami, nieprawdziwymi lub zmanipulowanymi informacjami - ocenił pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński… » więcej 2023-02-04, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (opinie) Po meczu Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok (1:1) powiedzieli: Maciej Stolarczyk (trener Jagiellonii): 'Przyjechaliśmy do Łodzi aby wywieźć trzy punkty… » więcej 2023-02-03, godz. 23:30 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (opis2) Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0) Bramki: 1:0 Dominik Kun (78), 1:1 Martin Kreuzriegler (90-samobójcza). Żółta kartka - Jagiellonia Białystok:… » więcej 2023-02-03, godz. 23:20 USA/ Minister Przydacz: prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty (opis) Prezydent USA Joe Biden przyjedzie do Polski w najbliższym czasie, a dziś zrobiliśmy duży krok naprzód w tym względzie - powiedział w piątek szef Biura… » więcej 2023-02-03, godz. 23:20 MŚ w bilardzie - trzech Polaków w 3. rundzie fazy pucharowej Trzech Polaków awansowało do 3. rundy fazy pucharowej mistrzostw świata w bilardzie w odmianie 9-bil, które rozgrywane są w Kielcach. W czołowej szesnastce… » więcej 2023-02-03, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (wynik) Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0). Bramki: 1:0 Dominik Kun (78), 1:1 Martin Kreuzriegler (90-samobójcza). Żółta kartka - Jagiellonia Białystok:… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »