Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 10:30 Autor: PAP

Szef MEiN dla PAP: głosy przeciwne uchwaleniu ustawy Prawo oświatowe nie są liczne, tylko hałaśliwe

Głosy przeciwne uchwaleniu ustawy Prawo oświatowe nie są liczne, tylko hałaśliwe – powiedział w środę PAP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że ustawa została uchwalona na wniosek rodziców, nauczycieli i samorządowców, którzy chcieli wprowadzenia mechanizmu chroniącego dzieci przed demoralizacją.

Zapytany o odrzucenie przez Sejm uchwały Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe Czarnek zaznaczył, że ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.


"Nie wiem, co zrobi pan prezydent, podejmuje decyzję suwerennie, jak zawsze. Ale mam podstawy do tego, by mieć nadzieję, że podpisze tę ustawę" – powiedział.


Zdaniem Czarnka ustawa została przeprocedowana wspólnie z ministrami z Kancelarii Prezydenta, co daje nadzieję na to, że prezydent tym razem nie zawetuje ustawy Prawo oświatowe.


Przypomniał, że ustawa została uchwalona "na wniosek rodziców, środowisk nauczycieli i samorządowców". "To jest prośba wielu środowisk rodziców, prośba nauczycieli i prośba również samorządowców, żeby można było wprowadzić mechanizm, który będzie realnie pozwalał na wykonywanie obowiązków, które są przewidziane w konstytucji, czyli ochronę dzieci przed demoralizacją" – ocenił.


Jak zastrzegł, w wielu dużych miastach w Polsce "fundacje, które demoralizowały uczniów, wchodziły do szkół zupełnie bez kontroli rodziców ani kuratora oświaty". "W każdej szkole w Polsce mamy organ nadzoru pedagogicznego, którym od wielu lat, a nie od czasu, kiedy zostałem ministrem, jest kurator oświaty i on od tego jest, żeby badać treści, które są przekazywane uczniom, pod kątem ich zgodności z prawem" – wyjaśnił.


"Wystarczy, żeby taka fundacja – łódka czy inna tam – zaprosiły uczniów do innego lokalu, nie do szkoły. Poza szkołą nie ma nadzoru organu pedagogicznego. Jeśli pan prezydent miasta Warszawy albo pani prezydent miasta Gdańska, albo pan prezydent miasta Poznań chce, żeby fundacje, takie bądź inne, nauczały dzieci bez nadzoru pedagogicznego, wystarczy, że zaprosi dzieci do domu kultury, do kina, do teatru, które są własnością samorządu i tam nadzoru pedagogicznego nie ma" – podkreślił.


Zdaniem Czarnka włodarze miast "wykorzystują obecność dzieci w szkole i fakt, że dzisiaj rodzice nie mają wpływu na to, co przekazują organizacje". "Teraz rodzice będą mieli wpływ na to i zorientują się, że pewne treści, które są dziś przekazywane w Warszawie, Poznaniu, w Gdańsku czy we Wrocławiu, po prostu są niezgodne z prawem i demoralizujące i przed tym mamy chronić dzieci" – zaznaczył.


Minister edukacji i nauki wyjaśnił, że ostatecznie to kurator, a nie rodzice, będzie miał ostatnie zdanie jeśli chodzi o treści przekazywane podczas zajęć pozalekcyjnych w szkole.


"Rodzice też nie decydują o tym, czego się uczy na historii, czego się uczy na biologii i czego się uczy na muzyce. Są podstawy programowe, są podręczniki dopuszczane przez MEiN i jest organ nadzoru pedagogicznego, kurator, który sprawdza, jak to jest realizowane w szkole" – dodał.


Według Czarnka głosy przeciwne uchwaleniu tej ustawy nie są liczne, tylko hałaśliwe. "Przyjdzie 10 osób, tak jak wczoraj pod MEiN, nawet 5 osób, które narobiło takiego hałasu, że nie można było pracować. I o tych 5 osobach się mówi, ale to jest tylko 5 osób" – stwierdził.


Cała rozmowa pod adresami www.pap.pl/aktualnosci/news,1500713,gosc-studia-pap-przemyslaw-czarnek-minister-edukacji-i-nauki.html i na www.wideo.pap.pl. (PAP)


Rozmawiała: Anna Nartowska


Autorzy: Iwona Żurek, Adrian Kowarzyk


iżu/ amk/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 01:50 USA/ Antony Blinken ostro krytykuje Chiny w związku z balonem szpiegowskim Szef amerykańskiej dyplomacji ostro skrytykował działania Chin w związku z wykrytym w przestrzeni powietrznej USA chińskim balonem szpiegowskim. 'To nieodpowiedzialne'… » więcej 2023-02-04, godz. 00:50 Niemcy/ Poseł AfD w rosyjskim talk-show krytykował dostawy broni na Ukrainę Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira Sołowjowa. Skrytykował tam m.in. 'propagandę'… » więcej 2023-02-04, godz. 00:10 Cieszyński: prezes PTI posługuje się stereotypami, nieprawdziwymi lub zmanipulowanymi informacjami Prezes PTI posługuje się stereotypami, nieprawdziwymi lub zmanipulowanymi informacjami - ocenił pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński… » więcej 2023-02-04, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (opinie) Po meczu Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok (1:1) powiedzieli: Maciej Stolarczyk (trener Jagiellonii): 'Przyjechaliśmy do Łodzi aby wywieźć trzy punkty… » więcej 2023-02-03, godz. 23:30 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (opis2) Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0) Bramki: 1:0 Dominik Kun (78), 1:1 Martin Kreuzriegler (90-samobójcza). Żółta kartka - Jagiellonia Białystok:… » więcej 2023-02-03, godz. 23:20 USA/ Minister Przydacz: prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty (opis) Prezydent USA Joe Biden przyjedzie do Polski w najbliższym czasie, a dziś zrobiliśmy duży krok naprzód w tym względzie - powiedział w piątek szef Biura… » więcej 2023-02-03, godz. 23:20 MŚ w bilardzie - trzech Polaków w 3. rundzie fazy pucharowej Trzech Polaków awansowało do 3. rundy fazy pucharowej mistrzostw świata w bilardzie w odmianie 9-bil, które rozgrywane są w Kielcach. W czołowej szesnastce… » więcej 2023-02-03, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (wynik) Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0). Bramki: 1:0 Dominik Kun (78), 1:1 Martin Kreuzriegler (90-samobójcza). Żółta kartka - Jagiellonia Białystok:… » więcej 2023-02-03, godz. 23:10 Kanada nałożyła sankcje na rosyjskich propagandystów i podmioty związane z Grupą Wagnera 38 Rosjan i 16 rosyjskich podmiotów zostało w piątek objętych sankcjami przez Kanadę. Restrykcje nałożono na zajmujących się rosyjską propagandą i dezinformacją… » więcej 2023-02-03, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Jagiellonia 1:1 (opis1) Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0) Bramki: 1:0 Dominik Kun (78), 1:1 Martin Kreuzriegler (90-samobójcza). Żółta kartka - Jagiellonia Białystok:… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »