Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 09:30 Autor: PAP

Samorząd woj. śląskiego: w czwartek symboliczna inauguracja funduszy europejskich dla regionu

W czwartek w Katowicach odbędzie się symboliczna inauguracja funduszy europejskich dla woj. śląskiego na lata 2021-2027 - poinformował w środę urząd marszałkowski. To efekt zakończonych negocjacji z Komisją Europejską, które prowadził samorząd województwa - podał urząd.

"Zapraszam państwa na symboliczne otwarcie nowego programu, któremu będzie towarzyszyła dyskusja o bardzo ważnym dla nas aspekcie tj. transformacji regionu i wyzwaniach, jakie niesie w związku z Europejskim Zielonym Ładem. Zapraszam do udziału w konferencji, która wprowadzi nas do wdrażania nowej perspektywy finansowej 2021-2027" – powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, cytowany w środowej informacji urzędu marszałkowskiego.


Rzecznik marszałka Sławomir Gruszka poinformował, że konferencja samorządów pt. "Inauguracja Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027" była planowana od dłuższego czasu. Spotkanie odbędzie się w czwartek w Muzeum Śląskim w Katowicach.


5 grudnia - przypomniał urząd - na Stadionie Śląskim w Chorzowie wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Frans Timmermans przekazał informację, że Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny "Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027". Do regionu ma trafić ponad 5 mld euro, w tym 2,2 mld euro na przedsięwzięcia ujęte w planie sprawiedliwej transformacji.


"Zakończyliśmy ważny etap prac nad kształtem programu regionalnego, który jest drogowskazem dla rozwoju regionu z udziałem 5 mld euro, wynegocjowanych z budżetu UE na lata 2021-2027. Projekt programu, wypracowany i wysłany do Komisji, to efekt wielomiesięcznej pracy nad wynegocjowaniem obszarów i zasad wsparcia. Szczególnym dla nas w tej perspektywie jest nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który stanowi największy wkład finansowy do programu" - skomentował marszałek Chełstowski.


Najbliższe nabory wniosków zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku. "Zainteresowanych pozyskaniem wsparcia zapraszamy na oficjalne otwarcie programu regionalnego. Konferencja będzie okazją do dyskusji na temat tego jaki wpływ na rozwój i planowaną transformację regionów węglowych powinny mieć fundusze europejskie, a także do wymiany doświadczeń związanych z prowadzonymi działaniami w obszarze transformacji, by móc wskazać dobre praktyki i uniknąć błędów w nowej perspektywie" - wskazano w informacji urzędu marszałkowskiego.


W ramach czwartkowej konferencji zaplanowano trzy panele dyskusyjne. Mają dotyczyć m.in. najważniejszych wyzwań Europejskiego Zielonego Ładu w kontekście zagadnień społeczno-gospodarczych oraz wyzwań i propozycji rozwiązań w ramach transformacji woj. śląskiego.


W środę, w przeddzień zaplanowanej przez urząd marszałkowski symbolicznej inauguracji funduszy europejskich dla woj. śląskiego, region odwiedzi premier Mateusz Morawiecki, który w południe w Zabrzu weźmie udział w spotkaniu pt. "Fundusze Europejskie dla Śląska". Przewidziano wystąpienie szefa rządu oraz ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy.


5 grudnia minister Puda poinformował o zakończeniu negocjacji z Komisją Europejską dotyczących programu "Fundusze UE dla Śląskiego 2021-2027". Potwierdził, że do regionu ma trafić ponad 5 mld euro z funduszy europejskich. Minister Puda podziękował na Twitterze wszystkim pracownikom resortu "zaangażowanym w negocjacje i wspieranie samorządowców".


FE SL 2021-2027 jest następcą dotychczasowego śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, ze zmianami wynikającymi z priorytetów polityki europejskiej i obecnych potrzeb regionu. Zakres wsparcia nowego programu operacyjnego dla regionu obejmuje w kluczowej części cele polityki spójności perspektywy finansowej 2021-2027. Dodatkowo do regionu trafią środki z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. (PAP)


mab/ mmu/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 10:30 UE/ Szefowa KE powitała prezydenta Ukrainy w Brukseli Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powitała prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w czwartek w Brukseli. 'W sercu europejskiej rodziny… » więcej 2023-02-09, godz. 10:30 Warmińsko-mazurskie/ Nielegalny przewóz odpadów w ciężarówce na drodze S7 W ciężarówce zatrzymanej do kontroli na drodze ekspresowej S7 w woj. warmińsko-mazurskim ujawniono nielegalny przewóz odpadów - podały w czwartek służby… » więcej 2023-02-09, godz. 10:30 Liga NBA - media: Kevin Durant w Phoenix Suns Drużyny Phoenix Suns i Brooklyn Nets porozumiały się w kwestii transferu Kevina Duranta z Nowego Jorku do Arizony - donoszą amerykańskie media. 34-letni koszykarz… » więcej 2023-02-09, godz. 10:30 Wystawa "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia" od piątku w muzeum w Radomiu Od piątku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oglądać można wystawę 'Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia'. To połączenie zabytków archeologicznych… » więcej 2023-02-09, godz. 10:30 Lubelskie/ 4 mln zł dofinansowania na sprzęt dla OSP w regionie 4 mln zł na sprzęt i wyposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych trafi w tym roku do woj. lubelskiego w ramach programu „Mały Strażak”, finansowanego… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 Premier Morawiecki przybył do Brukseli na szczyt UE Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rano przybył do Brukseli na dwudniowy nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Unijni liderzy mają dyskutować m.in. o rosyjskiej… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 UE/ Rzecznik KE: projekt ustawy o sądownictwie złożony w grudniu 2022 r. ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań… Projekt ustawy o sądownictwie złożony przez polski rząd w grudniu 2022 roku jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 ZUS zachęca do wnioskowania o 500 plus przez mZUS; złożono już 1,5 mln wniosków Rodzice i opiekunowie złożyli już około 1,5 mln wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy, co objęło blisko 2,4 mln dzieci - poinformował Zakład… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 Mularczyk: Polska nie może zapomnieć o Andrzeju Poczobucie, musi być presja na Białoruś i organizacje międzynaro… Polska nie może zapomnieć o Andrzeju Poczobucie, Alaksandr Łukaszenka musi czuć, że ta sprawa jest dla Polski bardzo ważna; każdy tydzień, miesiąc jego… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 Szef dyplomacji UE: udzielimy Ukrainie większego wsparcia wojskowego Unia Europejska udzieli Ukrainie większego wsparcia wojskowego - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell dziennikarzom w czwartek, gdy przywódcy UE… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »