Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 09:10 Autor: PAP

Litwa/ Marszałek Grodzki: musimy zapewnić Ukrainie wszelkie wsparcie, także w przygotowaniu jej do członkostwa w UE (krótka)

Jako parlamentarzyści musimy zapewnić Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie, także w procesie przygotowania jej do członkostwa w Unii Europejskiej - podkreślał w środę w Wilnie marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Oznajmił, że tej zimy sojusznicy nie zostawią Ukrainy bez pomocy.

Marszałek Senatu bierze tam udział w 12. sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy.


W swoim wystąpieniu podkreślił, że jako przedstawiciele narodów, które doświadczyły okrucieństw wojny i które znają cenę pokoju, wiemy jak ważne jest, by walki o suwerenność nie prowadzić w osamotnieniu. Zapewnił, że "zjednoczona Europa nie pozostaje obojętna na los narodu walczącego za wolność swoją – i naszą".


Grodzki ocenił, że wojna w Ukrainie może trwać jeszcze długo, a Moskwa będzie ją wykorzystywać jako narzędzie destabilizacji w skali globalnej.


Wyraził pogląd, że oczekiwanie na jakąkolwiek zmianę kursu Rosji jest nierealistyczne i naiwne. Stwierdził, że w obecnej sytuacji nie ma możliwości powrotu do jakichkolwiek relacji Zachód-Rosja.


"Dziś powtórzę to, co nie raz już mówiłem: koniec złudzeń! Polityka oparta na iluzjach nigdy nie będzie skuteczna. Żadnych rozmów z Rosją, dopóki ostatni żołnierz rosyjski nie opuści terytorium Ukrainy. Rosja musi raz na zawsze zrozumieć, że agresja na wolny niepodległy kraj nigdy nie będzie zaakceptowana, zaś agresor zostanie surowo ukarany i izolowany tak, aby nigdy więcej nie przyszło mu do głowy napadanie na wolny kraj" - powiedział.


"Dlatego liczymy, że w czasie zbliżającego się szczytu NATO, którego gospodarzem będzie Litwa, podjęte zostaną decyzje o dalszym wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu; że liczba żołnierzy, a także zdolności i rozmieszczenie jednostek na wschodniej flance, będą dostosowane do nowej rzeczywistości strategicznej, w tym rosyjskiej obecności wojskowej na Białorusi oraz zacieśniającej się współpracy Moskwy i Mińska" - oświadczył marszałek Grodzki.


Stwierdził, że obecnym celem Putina – tak jak Stalina w latach 1932-1933 – jest eksterminacja narodu ukraińskiego, a konsekwencją bezpardonowych rosyjskich atakach na budynki cywilne i infrastrukturę krytyczną Ukrainy może być kolejna odsłona katastrofy humanitarnej i kolejna fala uchodźców.


"Dlatego powinniśmy skoncentrować się na długofalowej strategii wsparcia Kijowa nie tylko w wymiarze militarnym, ale także gospodarczym i humanitarnym" - zaznaczył.


"Pragnę z całą mocą zapewnić, że Polska nadal pozostanie niezłomnym przyjacielem Ukrainy i wiodącym ośrodkiem niesienia pomocy temu krajowi. W chwili obecnej skupiamy się na pilnych dostawach sprzętu, niezbędnego do odbudowy infrastruktury energetycznej, tak by zapewnić ludności cywilnej przetrwanie w surowych warunkach zimowych" - powiedział.


Podkreślił, że tysiące Polek i Polaków każdego dnia niesie pomoc Ukraińcom, działając w samorządach, organizacjach pozarządowych, czy agendach rządowych. "Możecie być pewni, że nie zostawimy was tej zimy bez pomocy" - oznajmił.


"My, parlamentarzyści, musimy natomiast zapewnić Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie w procesie przygotowania tego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej. W obliczu trwającej wojny jest to wyjątkowe wyzwanie. Wiele naszych, polskich i litewskich doświadczeń z okresu akcesji do Wspólnoty może być jednak pomocnych Ukrainie, podobnie jak nasze wsparcie dla europejskiego wyboru Kijowa na wszelkich możliwych forach międzynarodowych. Jesteśmy przekonani, że zbliżenie Ukrainy i UE będzie czynnikiem stabilizującym i budującym zaufanie, a jasna perspektywa członkostwa powinna zachęcać wszystkich do wspierania Ukrainy i inwestowania w jej odbudowę" - powiedział.


"Teraz jednak najważniejsze jest, by Ukraina zwyciężyła, a naród ukraiński mógł z nadzieją patrzeć w przyszłość" - oświadczył. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ mal/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 20:20 Ukraina/ Prezydent: wschód to najgorętszy punkt, ale południe również jest znaczące strategicznie Wschód Ukrainy, obwód doniecki, to miejsce najbardziej zaciętych walk z armią Rosji, jednocześnie południe kraju jest równie istotne pod względem strategicznym… » więcej 2023-02-07, godz. 20:20 Sejm/ Komisja Kultury i Środków Przekazu o sprawie skargi na reportaż „Siła kłamstwa” Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zapoznała się we wtorek z argumentami przewodniczącego KRRiT dotyczącymi programu TVN 'Czarno na białym: Siła… » więcej 2023-02-07, godz. 20:10 Syria/ 7-letnia dziewczynka przez 17 godzin osłaniała głowę młodszego brata pod gruzami 7-letnia dziewczynka spędziła wraz z młodszym bratem 17 godzin pod gruzami w północnej Syrii, osłaniając jego głowę; wzruszające zdjęcie dzieci obiega… » więcej 2023-02-07, godz. 20:00 LM siatkarzy - Aluron CMC - Grupa Azoty 0:3 (wynik) Siatkarze Aluronu CMC Warty Zawiercie przegrali w dąbrowskiej hali z Grupą Azoty Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 19:25, 23:25) w pierwszym meczu barażowym o… » więcej 2023-02-07, godz. 20:00 LM siatkarzy - Aluron CMC - Grupa Azoty 0:3 (opis) Siatkarze Aluronu CMC Warty Zawiercie przegrali w dąbrowskiej hali z Grupą Azoty Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 19:25, 23:25) w pierwszym meczu barażowym o… » więcej 2023-02-07, godz. 19:50 Mołdawia/ Szef MSZ: neutralność nie gwarantuje nam już bezpieczeństwa; jesteśmy gotowi do współpracy z NATO Mołdawia jest gotowa do współpracy z NATO w związku ze wzrostem zagrożenia w regionie po inwazji Rosji na Ukrainę; neutralność nie gwarantuje nam już… » więcej 2023-02-07, godz. 19:50 MŚ 2030 - kandydaci z Ameryki Południowej domagają się uszanowania jubileuszu Argentyna, Urugwaj, Chile i Paragwaj zaapelowały we wtorek do Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej o 'uszanowanie jubileuszu stulecia' pierwszych mistrzostw… » więcej 2023-02-07, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: noc z mrozem, w rejonach podgórskich temperatura spadnie do minus 16 st. Celsjusza Noc z wtorku na środę będzie mroźna. Najzimniej, jak powiedział PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Kamil Walczak, będzie w rejonach… » więcej 2023-02-07, godz. 19:40 Szef PSP: trzecia osoba uratowana w Turcji przez polskich strażaków Trzecia osoba została uratowana w Turcji przez polskich strażaków z grupy HUSAR, która w poniedziałek wyleciała z Polski na pomoc po trzęsieniu ziemi -… » więcej 2023-02-07, godz. 19:40 Szef BBN spotka się z ministrem obrony Niemiec Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera spotka się w środę w Warszawie z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem - poinformował PAP rzecznik… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »