Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 08:50 Autor: PAP

Żaryn: Propaganda Kremla dla własnego interesu nagłaśnia przekaz o negocjacjach z Ukrainą

Propaganda Kremla dla własnego interesu nagłaśnia przekaz o negocjacjach z Ukrainą korzystając z sygnałów z Zachodu - ocenił w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. To pułapka dla Ukrainy - ostrzegł.

Zdaniem zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych działania informacyjne i budujące presję na stronę ukraińską, by rozpoczęła rozmowy, "Rosji dają w obecnej chwili kilka korzyści, zaś dla Ukrainy wydają się być pułapką".


Żaryn powiedział PAP w środę, że media w ostatnich dniach przytaczają kolejne pojawiające się na Zachodzie wypowiedzi dotyczące potencjalnych możliwości rozpoczęcia negocjacji między Ukrainą i Rosją. Odnotowują też opinie, np. prezydenta Francji, na temat "gwarancji bezpieczeństwa" dla Rosji, jakie powinny być ujęte w przyszłej strukturze bezpieczeństwa w Europie. Sam Kreml również wysyła sygnały, że "jest zainteresowany" rozpoczęciem negocjacji.


"Analiza skutków informacyjnych tego typu wystąpień wskazuje na działania mające na celu wywarcie presji na stronę ukraińską, by rozpoczęła rozmowy z Rosją. Działania takie – w obecnej chwili – dają Rosji kilka korzyści, zaś dla Ukrainy wydają się być pułapką" - ocenił sekretarz stanu w KPRM.


Wskazał, że Rosja wykorzystując w swoich działaniach informacyjnych pojawiające się na Zachodzie głosy, zyskuje możliwość nacisku na Ukrainę, by przystąpiła do rozmów.


"Jeśli władze Ukrainy to zrobią, wyślą sygnał, że są zainteresowane zakończeniem wojny na obecnym etapie i uznaniem status quo - a przynajmniej, że biorą tego rodzaju rozwiązanie pod uwagę" - powiedział PAP Żaryn.


"To mogłoby zostać odebrane jako kapitulacja i wywołać silną reakcję ukraińskiego społeczeństwa, a w efekcie doprowadzić do osłabienia wiarygodności władz w Kijowie i dalszej destabilizacji wewnętrznej kraju. Rosja zyskałaby zatem nowe możliwości działań przeciwko Ukrainie" - mówił.


Jego zdaniem rozpoczęcie negocjacji w obecnej sytuacji byłoby również sygnałem o skali międzynarodowej, ponieważ Rosja pokazywałaby, że osiągnęła swoje cele. Jednocześnie potraktowałaby to jako przyzwolenie międzynarodowej opinii publicznej na przejście do porządku dziennego nad aneksją terytoriów ukraińskich i popełnionymi tam zbrodniami - uważa minister w KPRM.


Według niego kolejna korzyść dla Rosji z nacisków wywołanych głosami za rozpoczęciem negocjacji, to możliwość wykorzystania ich w działaniach propagandowych. Moskwa może pokazywać, że jest stroną skłonną do "negocjacji", ugodową i gotową na dialog z Ukrainą i prezentować napadnięty kraj, jako eskalujący sytuację, zainteresowany "dalszym trwaniem" wojny i który nie chce rozmów.


"Rosja na pewno wykorzysta tę sytuację przeciwko Ukrainie, oczerniając ją w przekazach propagandowych, ale może zyskać też czas na działania militarne - przegrupowanie sił, przebudowę logistyki i zaplecza technicznego oraz przygotowanie żołnierzy z akcji mobilizacyjnej do walki na froncie" - przekonywał.


Naciski na Ukrainę w kwestii "negocjacji" dają Rosji możliwość markowania intencji i zyskania na czasie, który jest jej potrzebny do przygotowania kolejnej fazy agresji - powiedział pełnomocnik.


"Dane wywiadowcze pokazują, że rosyjska wojna przeciwko Ukrainie - choć nie idzie zgodnie z pierwotnym planem - będzie kontynuowana. Nie ma żadnych informacji wskazujących na to, że Rosja na poważnie chce zakończyć agresywne działania, że wojna może się zakończyć trwałym pokojem" - wskazał.


Zdaniem ministra w KPRM Rosji może zależeć na strategicznej pauzie, ale wojna będzie prowadzona dalej. Przypomniał, że taka przerwa po agresji z 2014 r. trwała osiem lat.


"Rosja chce kontynuować wojnę - co wynika z jej działań, w tym ostatnich masowych ataków na Ukrainę. Głównym celem jest zdobycie całej Ukrainy lub zniszczenie jej jako państwa. Nie ma żadnych oznak świadczących, że Rosja zmieniła swoje cele" - stwierdził w rozmowie z PAP Żaryn.


Dodał, że naciski na Ukrainę w kwestii rozpoczęcia negocjacji z rosyjskim agresorem – bez względu na to, czy są czynione świadomie, czy też nie – są w tej sytuacji wpisywaniem się w intencje Rosji.


"Działania podejmowane przez osoby, które nie rozumieją strategii Rosji i nie umieją w tym zakresie czytać rosyjskich intencji mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Przede wszystkim mogą mieć negatywne konsekwencje dla broniącej się przed rosyjską napaścią Ukrainy" - przestrzegł.


"Agresywne działania Rosji należy nazywać po imieniu i należy je blokować, a przez to neutralizować zagrożenia płynące ze Wschodu" - zwrócił uwagę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.


Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. Agresja Kremla na ten kraj trwa dziesiąty miesiąc - mija jej 287. dzień. (PAP)


autor: Aleksander Główczewski


ago/ mark/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 09:30 Sondaż dla "rp.pl": stan gospodarki lepszy za Tuska 34 proc.; za Morawieckiego - 22 proc. 34 proc. respondentów twierdzi, że sytuacja gospodarcza Polski była lepsza w czasie, gdy premierem był Donald Tusk. 22 proc. wskazuje, że gospodarka ma się… » więcej 2023-02-04, godz. 09:30 ZUS: złożono ok. 970 tys. wniosków o 500+ na ponad 1,5 mln dzieci Rodzice i opiekunowie złożyli już około 970 tys. wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy; dotyczą one ponad 1,5 mln dzieci - wynika z najnowszych… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Boston Celtics - Phoenix Suns 94:106Detroit Pistons - Charlotte Hornets 118:112Houston Rockets - Toronto… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 Prof. A. Fabianowski: Krasiński pisał, że Rosjanie pragną podbojów, by założyć innym kajdany, które sami nosz… Zdaniem Krasińskiego Rosja nigdy nie odrobiła lekcji demokratycznej, Rosjanie zawsze żyli w niewoli i czuli się nią upodleni. Jak pisał: 'Stąd w nich ta… » więcej 2023-02-04, godz. 09:20 Prezydent Duda zainaugurował charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim (opis) Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w sobotę charytatywne zawody w narciarstwie alpejskim '12H Slalom Maraton Zakopane 2023'. Dziękował organizatorom i uczestnikom… » więcej 2023-02-04, godz. 09:10 KGP: ponad 28 tys. zgłoszeń wpłynęło na policyjne skrzynki "Stop agresji drogowej" Na policyjne skrzynki 'Stop agresji drogowej' wpłynęło w ub. roku ponad 28 tysięcy zgłoszeń. To nieco więcej niż w roku 2021, gdy było ich trochę ponad… » więcej 2023-02-04, godz. 09:00 Europosłanka Fotyga: mam nadzieję, że uda się wyciągnąć Saakaszwiliego z więzienia; Polska jest w to zaangażo… Mam nadzieję, że uda się wyciągnąć byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwiliego z więzienia. Polska dyplomacja i prezydent są zaangażowani w mediacje… » więcej 2023-02-04, godz. 09:00 USA/ Prokurator generalny zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy - powiadomiła w sobotę agencja… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Podkarpackie/ Na drogach regionu zalega błoto pośniegowe, na lokalnych drogach ślisko Na Podkarpaciu w sobotę rano wszystkie drogi wojewódzkie i krajowe są przejezdne - poinformowały PAP służby odpowiedzialne za ich utrzymanie. Na większości… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Karkonosze/ W górach bardzo silny wiatr i trzeci stopień zagrożenia lawinowego Z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi muszą liczyć się turyści, którzy w sobotę chcą udać się w Karkonosze. W górnych partiach gór wieje bardzo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »