Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 07:30 Autor: PAP

Naczelny dyrektor Archiwów Państwowych: Archiwa stają coraz bardziej otwartymi instytucjami

Od 2020 r. Dzień Darczyńcy jest obchodzony 6 grudnia. "Tego dnia honorujemy naszych darczyńców, którzy przekazują swoje prywatne zbiory do państwowych archiwów" - powiedział PAP naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.

W gmachu naczelnej dyrekcji Archiwów Państwowych przy ul. Rakowieckiej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Darczyńcy, organizowane przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, połączone z promocją publikacji "Historie z Rodzinnych Archiwów" oraz rozmową online z mieszkającym w Nowym Jorku darczyńcą Czesławem Czaplińskim, który przekazał swoją spuściznę fotograficzną do Narodowego Archiwum Cyfrowego


"Dzień Darczyńcy to nowe święto w naszym archiwalnym kalendarzu. Tego dnia honorujemy naszych darczyńców. Nieprzypadkowo jest on ustanowiony w dniu 6 grudnia, w Dniu Św. Mikołaja, kiedy ludzie się obdarowują nawzajem. Darczyńcy przekazują swoje prywatne zbiory do państwowych archiwów, a archiwa honorują swoich darczyńców i dzieje się to z obopólną korzyścią, a z największą - dla narodowego zasobu archiwalnego" – powiedział PAP Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.


"Archiwa stają się coraz bardziej otwartymi instytucjami, otwartymi na współpracę z szeroko pojętym otoczeniem społecznym i sferą prywatnych zbiorów. W 2020 r. wprowadziłem nowe święto - Dzień Darczyńcy jako wyraz uznania uznaniu dla wszystkich darczyńców" - wyjaśnił szef państwowych archiwów.


Celem ustanowienia Dnia Darczyńcy jest docenienie i uhonorowanie tych, którzy już wzbogacili narodowy zasób archiwalny przekazując do sieci Archiwów Państwowych w całej Polsce swoje zbiory, a także zachęcenie innych do podjęcia współpracy z archiwami.


"Darczyńcy są z nami przez cały rok, natomiast tego dnia staramy się o nich szczególnie dużo mówić, nagłaśniać i honorować. Dzisiejsze wydarzenie jest bezprecedensowe. Światowej sławy fotograf, Polak mieszkający w Nowym Jorku, pan Czesław Czapliński zdecydował się przekazać nam swoje zbiory. Mieliśmy dziś z nim połączenie online. Przekazanie odbyło się formalnie, a zbiory w przyszłym roku znajdą się w Polsce" - tłumaczy Pietrzyk, dodając, że zdjęcia z kolekcji Czaplińskiego to dziewięć dużych skrzyń zawierających fotografie o łącznej wadze 116 kilogramów.


Od 1979 r. Czesław Czapliński mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Fotografie jego autorstwa publikowały m.in. "New York Times", "Time", "The Washington Post". Fotografował polityków, ludzi sztuki kultury, sportowców m.in. Umberto Eco, Michaela Jacksona, Cindy Crawford, Ryszarda Kapuścińskiego, Muhammada Ali.


Jego fotografie znajdują się m.in. w kolekcji Library of Congress w Waszyngtonie, Picture Collection w Nowym Jorku, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz w zbiorach Muzeum Narodowym we Wrocławiu.


Fotograf zdecydował się na przekazanie swoich zbiorów do Archiwów Państwowych, gdyż jest "przekonany, że będą tu bezpiecznie i w należyty sposób przechowywane".


"Zbiory, czy to dokumentów drukowanych czy fotografie, muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, we właściwej temperaturze i wilgotności. Trzeba wiedzieć, jak się nimi opiekować. Archiwiści to wiedzą. Świadomość społeczna rośnie i ludzie coraz lepiej rozumieją, że archiwa to bezpieczne miejsce, a zbiory od darczyńców są właściwie przechowywane, opisane i eksponowane szerokiemu gronu odbiorców" - ocenia Pietrzyk.


Inspiracją dla ustanowienia Dnia Darczyńcy były zbiory rodzinne przekazywane do Archiwów Państwowych w ramach projektów Archiwa Rodzinne i Archiwa Rodzinne Niepodległej. Przechowywane w domowych archiwach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej powstał z myślą o wyeksponowaniu unikalnej wartości tych materiałów, przy jednoczesnym zaangażowaniu w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.(PAP)


autor: Maciej Replewicz


rep/ aszw/


Kraj i świat

2023-02-05, godz. 19:10 Watykan/ Papież: jestem gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji (opis) Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom, że jest gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji, Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem… » więcej 2023-02-05, godz. 18:50 Puchar Sześciu Narodów - zacięty mecz broniącej tytułu Francji na inaugurację Rugbiści broniącej tytułu Francji pokonali po zaciętym meczu Włochy w Rzymie 29:24 w inauguracyjnej kolejce Turnieju o Puchar Sześciu Narodów. 'Trójkolorowi'… » więcej 2023-02-05, godz. 18:50 Beach Pro Tour - Bryl i Łosiak na czwartym miejscu Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak zajęli czwarte miejsce w inaugurującym sezon 2023 turnieju Beach Pro Tour Elite 16 w Dausze. » więcej 2023-02-05, godz. 18:50 Grecja/ Cztery osoby zginęły w wyniku wypadku łodzi z migrantami Cztery osoby, w tym troje dzieci, poniosły śmierć w niedzielę w wyniku wypadku łodzi z migrantami, która zatonęła u wybrzeży greckiej wyspy Leros na południowym… » więcej 2023-02-05, godz. 18:40 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - 14. kolejka (tabela) Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarzy ręcznych: 2023-02-03:Zagłębie Lubin - Gwardia Opole 27:27 (13:14), karne 3-4Piotrkowianin Piotrków… » więcej 2023-02-05, godz. 18:40 W. Brytania/ Była premier Truss: mój plan był właściwy, ale nie dano mi szansy Liz Truss, najkrócej urzędująca brytyjska premier w historii, napisała w niedzielę że nigdy nie otrzymała 'realistycznej szansy' na wdrożenie swego programu… » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - MMTS - Wybrzeże 25:26 MMTS Kwidzyn - Torus Wybrzeże Gdańsk 25:26 (15:11). Najwięcej bramek: dla MMTS - Robert Orzechowski 7, Michał Potoczny 5, Ryszard Landzwojczak 4, dla Wybrzeża… » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarska - Pogoń - Śląsk 0:0 (do przerwy) Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław 0:0 do przerwy Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).(PAP) pż/ km/ co/ » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 PŚ w skokach - Żyła siódmy w Willingen, triumf Graneruda (opis) Piotr Żyła zajął siódme miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 Ekstraklasa piłkarska - Lech - Miedź 1:0 (opinie) Po meczu Lech Poznań - Miedź Legnica (1:0) powiedzieli: John van den Brom (trener Lecha): 'W środę po meczu w Legnicy powiedziałem, że wszystko w naszej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »