Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 06:30 Autor: PAP

Warszawa/ Wspólnota Sant'Egidio przygotowuje Święta z Ubogimi dla 800 osób

Po dwuletniej pandemicznej przerwie w dzień Bożego Narodzenia Wspólnota Sant'Egidio planuje znów zasiąść z ubogimi do wspólnego stołu. W Warszawie wspólnota planuje ugościć 800 osób - ubogich, bezdomnych, mieszkańców DPS-u, a także uchodźców – przede wszystkim z Ukrainy.

W informacji przekazanej PAP zaznaczono, że "podczas bożonarodzeniowego obiadu na każdą i każdego z nich będzie czekało miejsce przy starannie zastawionym stole, serwowane przez kelnerów świąteczne potrawy, specjalnie przygotowany prezent, choinka i śpiewane na żywo kolędy, ale przede wszystkim życzliwi ludzie, którzy sprawią, że tego dnia wszyscy goście zostaną przyjęci po królewsku".


Autorzy komunikatu zaznaczyli, że aby marzenie o tym spotkaniu mogło stać się rzeczywistością wspólnota potrzebuje wsparcia w przygotowaniach.


"Wolontariusze mogą pomóc przed świętami, w trakcie obiadu lub po nim. Pracy jest mnóstwo, liczy się więc każda para rąk i każda poświęcona godzina. Można m.in. przygotować świąteczne potrawy, kupić prezent, pomóc w robieniu dekoracji czy przewiezieniu i ustawieniu stołów, a także – już w Boże Narodzenie – włączyć się np. w pracę w kuchni, podawanie potraw, przygotowanie i wręczanie podarków, czy – wieczorem – w sprzątanie. Obiadowi zawsze towarzyszy kolędowanie, potrzebni są więc również muzycy i chórzyści" - zaznaczyli autorzy komunikatu.


Poinformowali, że pierwsze spotkanie organizacyjne dla wolontariuszy odbędzie się w siedzibie wspólnoty (ul. Wspólna 61 lok. 103) w środę, 7 grudnia o godz. 19 oraz w sobotę 10 grudnia o godz. 16. Chęć pomocy można zadeklarować wypełniając formularz na stronie www.santegidio.pl/swieta-z-ubogimi. Ewentualne pytania należy kierować na adres: santegidio.waw@gmail.com.


Dodali, że inicjatywę można wesprzeć również wpłacając środki na konto Fundacji Sant’Egidio Polska (nr konta 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 z tytułem UBODZY) lub poprzez zbiórkę https://pomagam.pl/swieta-2022.


Autorzy komunikatu zaznaczyli, że pomoc wolontariuszy przyda się również w Poznaniu, gdzie Wspólnota Sant’Egidio wraca do świętowania z ubogimi przy stole. W tym roku planuje zaprosić ok. 150 gości. Świąteczny obiad odbędzie się 25 grudnia po mszy świętej w dolnym kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ratajach.


"Można pomóc w przygotowaniu prezentów lub ich zakupie, w dekorowaniu sali, pracach logistycznych i porządkowych; dołączyć do chóru/zespołu muzycznego czy upiec ciasta. Na organizację obiadu zbierane są też środki finansowe poprzez https://zrzutka.pl/z/obiad2022 lub wpłaty na konto poznańskiej wspólnoty: (BNP Paribas 52 1750 0012 0000 0000 4159 4028)" - napisali.


Podkreślili, że wspólnota pragnie również obdarować świątecznymi prezentami seniorów z zaprzyjaźnionego DPS oraz dzieci romskie, które uczestniczą w prowadzonej przez Sant’Egidio Szkole Pokoju. Chętni do pomocy proszeni są o kontakt przez profil na Facebooku lub e-mail (kontakt@santegidio.poznan.pl).


Bożonarodzeniowy obiad dla 250 osób zorganizuje również Wspólnota Sant’Egidio w Chojnie. "W planach są obiad i świąteczne paczki dla ubogich, kolędowanie i upominki dla mieszkańców DPS-u w Trzcińsku-Zdroju, a także wigilia z przyjaciółmi z Ukrainy" - poinformowali organizatorzy.


Tradycja bożonarodzeniowego obiadu powstała w Rzymie w 1982 roku i od lat żywa jest we wspólnotach na całym świecie. W ubiegłym roku Wspólnota Sant’Egidio w 70 krajach ugościła ponad 250 tys. osób


Wspólnota Sant'Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami. Inspiracje i siły czerpie z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. (PAP)


Autor: Iwona Żurek


iżu/ mir/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 18:20 PE/ Waszczykowski: Rosja chce eskalować wojnę; Rasmussen: trzeba wyrzucić rosyjskie wojska z Ukrainy Sytuacja Ukrainy jest dziś bardzo trudna. Rosja jest zdecydowana prowadzić i eskalować wojnę - mówił europoseł Witold Waszczykowski (PiS) podczas wspólnego… » więcej 2023-01-31, godz. 18:20 Specjaliści z SGGW pomogą zrewitalizować zniszczone przez wojnę lasy w Ukrainie Trwająca już prawie rok wojna w Ukrainie doprowadziła do ogromnych zniszczeń w tym kraju. Mówiąc o stratach, wymienia się zwykle zniszczone miasta i wsie… » więcej 2023-01-31, godz. 18:10 Prezes PiS wsparł Siły Zbrojne Ukrainy Ukraina walczy o swoją niepodległość i wolność, ale również o nasze bezpieczeństwo. Wspieramy ją i będziemy wspierać. Skoro wpłata na fundusz wsparcia… » więcej 2023-01-31, godz. 18:10 Żaryn: do zbrodniczych praktyk Rosji dochodzi minowanie i pozostawianie pułapek wybuchowych Do zbrodniczych praktyk, które Rosja stosuje podczas agresji na Ukrainie, dochodzi minowanie zajętych terenów i pozostawianie wybuchowych pułapek - poinformował… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00 Kalisz/ Od 1 lutego można składać wnioski o dotację na zakup zbiornika na deszczówkę Od 1 lutego do 31 marca mieszkańcy Kalisza mogą składać wnioski o dotację na zakup zbiornika na deszczówkę - poinformowało we wtorek biuro prasowe kaliskiego… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00 Hiszpania/ Coraz więcej rodzin zaciska pasa ze względu na kryzys inflacyjny Ze względu na kryzys inflacyjny od wielu miesięcy Hiszpanie żyją, zaciskając pasa. Według ostatnich badań organizacji konsumentów OCU nastąpił znaczny… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00 Śląskie/ Samorząd Katowic: jakość powietrza poprawia się Średnia miesięczna wartość stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w Katowicach w 2022 r. wyniosła 28,5 mikrograma na metr sześcienny - wynika z informacji… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00 Łotwa/ Szef MSZ: kraje bałtyckie i Polska sprzeciwiają się udziałowi Rosjan i Białorusinów w IO Kraje bałtyckie i Polska sprzeciwiają się dopuszczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców do udziału w igrzyskach olimpijskich w Paryżu, nawet pod neutralną… » więcej 2023-01-31, godz. 17:50 Ukraina/ Armia: natarcie naszych wojsk w rejonie Swatowe-Kreminna spowolniło Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty poinformował we wtorek, że postępy sił ukraińskich w rejonie Swatowe-Kreminna w… » więcej 2023-01-31, godz. 17:50 Pożegnalne tournee Eltona Johna jest najbardziej dochodową trasą koncertową wszech czasów Choć trasa „Farewell Yellow Brick Road” zakończy się dopiero za kilka miesięcy, to już przyniosła zyski, jakich nie miał dotąd żaden artysta. Jak… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »