Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-06, 19:40 Autor: PAP

Szczyt UE-Bałkany Zachodnie: wojna na Ukrainie podkreśla znaczenie naszego partnerstwa

Nasilająca się wojna Rosji z Ukrainą zagraża pokojowi oraz bezpieczeństwu w Europie i na świecie oraz podkreśla znaczenie strategicznego partnerstwa między UE a regionem Bałkanów Zachodnich - napisano w deklaracji przyjętej na zakończenie wtorkowego szczytu przywódców Unii Europejskiej i Bałkanów Zachodnich w stolicy Albanii Tiranie.

W deklaracji państwa unijne potwierdziły swoje zaangażowanie „w perspektywę członkostwa Bałkanów Zachodnich w Unii Europejskiej”, a także wezwały do przyspieszenia procesu akcesyjnego „w oparciu o wiarygodne reformy partnerów”. Z zadowoleniem przyjęto przede wszystkim przeprowadzenie pierwszych konferencji międzyrządowych z Albanią i Macedonią Północną.


Unia wezwała ponadto kraje Bałkanów Zachodnich do podjęcia działań w sprawie dostosowania swoich polityk do Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE, w tym do wprowadzenia „środków ograniczających” wobec Rosji w związku z jej agresją na Ukrainę.


W kwestii wsparcia energetycznego Bruksela zaproponowała państwom Bałkanów Zachodnich pomoc w wysokości 1 mld euro. „Nowy pakiet wsparcia energetycznego UE, o wartości 1 mld euro w postaci dotacji, które mogą przynieść 2,5 mld euro inwestycji, pomoże Bałkanom Zachodnim złagodzić skutki kryzysu energetycznego i przyspieszyć transformację energetyczną w regionie” – napisano w komunikacie.


Na szczycie przyjęto również wspólną deklarację operatorów telekomunikacyjnych z UE i Bałkanów Zachodnich o obniżeniu, a następnie zniesieniu opłat roamingowych w regionie. Ponadto Bruksela doceniła wysiłek państw Bałkanów Zachodnich w walkę z nielegalną migracją, terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, obiecując dalszą pomoc finansową.


W spotkaniu w Tiranie wziął udział m.in. prezydent Serbii Aleksandar Vuczić, który wcześniej odmawiał uczestnictwa w nim z powodu napiętych stosunków pomiędzy Serbią a Kosowem.


„Nadal w pełni popieramy wysiłki wysokiego przedstawiciela UE i specjalnego przedstawiciela UE ds. dialogu między Belgradem a Prisztiną oraz innych kwestii regionalnych na Bałkanach Zachodnich i oczekujemy konkretnych postępów obu stron w kierunku kompleksowego, prawnie wiążącego porozumienia w sprawie normalizacji stosunków między nimi” – napisano w komunikacie.


Silne poparcie dla akcesji Bałkanów Zachodnich wyrazili m.in. szefowie rządów Węgier i Słowenii, którzy są jednymi z głównych zwolenników integracji państw regionu z UE. Viktor Orban podkreślił rolę Serbii w kontekście zamknięcia szlaków dla nielegalnych imigrantów oraz dostaw gazu na Węgry.


„Odkąd rosyjska agresja rozpoczęła się na Ukrainie, Bałkany Zachodnie, które były zapomniane przez Europę, stały się rozpoznawalne jako miejsce, gdzie konflikt geopolityczny się rozszerza” - powiedział premier Słowenii Robert Golob. Dodał również, że integracja regionu jest ważna dla stabilności Europy we wszystkich aspektach.


„Bałkany Zachodnie zdecydowały się wejść na europejską ścieżkę. Jest to ulica dwukierunkowa i oczekujemy również, że region ten zrealizuje kluczowe reformy i z pewnością wykaże wolę przyjęcia europejskich ambicji i ducha. Wielu z nich to robi. Ale widzimy też wahania” - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, cytowany przez agencję Reutera.


Był to pierwszy szczyt przywódców krajów UE i Bałkanów Zachodnich, który odbył się w regionie. Poprzedni miał miejsce w Brdo pri Kranju w Słowenii podczas słoweńskiej prezydencji w Radzie UE w październiku 2021 roku.


Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ ap/


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 19:10 Hiszpania/ Media: do resortu obrony trafiły przesyłki przypominające listy-bomby; ewakuowano część pracowników Do siedziby ministerstwa obrony Hiszpanii w Madrycie trafiły w środę dwie przesyłki przypominające listy-bomby - podał stołeczny portal Voz Populi. Na kopertach… » więcej 2023-02-01, godz. 19:10 Lubelskie/ Śmiertelne potrącenie pieszej; zablokowana dk nr 74 koło Zamościa Do śmiertelnego potrącenia pieszej doszło w środę po południu na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Płoskie koło Zamościa (Lubelskie) - poinformowały… » więcej 2023-02-01, godz. 19:10 Francja/ Były prezydent Sarkozy chce, by opozycyjni Republikanie poparli reformę emerytalną Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy oznajmił w środę w wywiadzie dla dziennika 'Le Figaro', że chce, by partia Republikanie poparła reformę emerytalną… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – Lijewski: mam nadzieję, że najgorsze za nami Piłkarze ręczni Industrii w piątek meczem z Piotrkowianinem rozpoczną drugą rundę rozgrywek ekstraklasy. 'Mam nadzieję, że to, co najgorsze, jest już… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 Kraków/ Nowa Huta staje się Pomnikiem Historii, w piątek Majchrowski otrzyma rozporządzenie w tej sprawie W piątek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odbierze z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy rozporządzenie ogłaszające, że „Kraków - zespół architektoniczny… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 MSZ: Maciej Lang nowym ambasadorem w Turcji Szef MSZ Zbigniew Rau wręczył w środę nominację ambasadorską Maciejowi Langowi, który zostanie nowym Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Republice… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 Holandia/ Media: jednostki bojowe armii niemieckiej i holenderskiej zostaną połączone Dowódcy armii holenderskiej i niemieckiej zdecydowali, że jednostki bojowe obu krajów zostaną połączone, informuje dziennik „NRC”. „To historyczny… » więcej 2023-02-01, godz. 18:50 Warmińsko-Mazurskie/ IMGW ostrzega przed oblodzeniem dróg i chodników Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed - spodziewanym od środowego wieczoru - oblodzeniem dróg i chodników… » więcej 2023-02-01, godz. 18:50 Bałkany/ Bułgaria i Serbia zapoczątkowały budowę interkonektora łączącego ich systemy gazowe Prezydenci - Bułgarii Rumen Radew i Serbii Aleksander Vucić - zapoczątkowali w środę budowę 170-kilometrowego połączenia ich systemów gazociągowych… » więcej 2023-02-01, godz. 18:40 Ukraina/ Minister obrony poinformował o "owocnych rozmowach" z prezydentem Francji ws. potrzeb armii Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w środę na Twitterze, że przeprowadził 'bardzo szczerą i owocną' rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »