Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-06, 19:10 Autor: PAP

SG: sieć wsparcia humanitarnego od roku pomaga cudzoziemcom z granicy polsko-białoruskiej

Przy Podlaskim Oddziale Straży Granicznej działa specjalna sieć wsparcia humanitarnego, której celem jest pomaganie cudzoziemcom zatrzymanym na granicy polsko-białoruskiej. SG podkreśla, że wspiera ją szereg organizacji i instytucji, jednak są takie, które mimo podjętego kontaktu nie włączyły się w pomoc.

Sieć wsparcia humanitarnego działająca przy Podlaskim Oddziale Straży Granicznej udziela pomocy cudzoziemcom, monitorując ich potrzeby w placówkach SG i współpracując z organizacjami i instytucjami.


We wtorek Straż Graniczna podziękowała im za wsparcie od początku trwania kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. To między innymi Polski Czerwony Krzyż, Podlaski Oddział Okręgowy PCK, Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos", Caritas Polska, Fundacja Dialog, Caritas Ordynariatu Polowego WP, Caritas Archidiecezji Białostockiej.


Jak zaznacza, że "niestety są też takie organizacje, które pomimo podjętego ze strony SG kontaktu nie włączyły się w czynną pomoc humanitarną". W komunikacie Podlaski Oddział SG wymienił wśród nich Polską Akcję Humanitarną.


Z informacji na stronie PAH wynika, że organizacja ta prowadzi zbiórkę pieniężną pod hasłem "SOS granica" na pomoc migrantom, a także "bazę pomocową" w gminie Michałowo. "Działania w bazie polegają przede wszystkim na interwencjach, w czasie których pomagamy migrantkom i migrantom, udzielając niezbędnej pomocy humanitarnej. (...) Oprócz interwencji odbywamy też regularne patrole w lesie, podczas których zostawiamy pakiety pomocowe, ale też sprzątamy miejsca, w których migranci przebywali dłużej" - pisze PAH.


Rzeczniczka SG porucznik Anna Michalska powiedziała we wtorek PAP, że pomoc organizowana przez formację ma charakter instytucjonalny i odpowiada na konkretne potrzeby zgłaszane przez cudzoziemców. "Obserwujemy, że zbiórek pomocowych jest dużo. My współpracujemy tylko z konkretnymi organizacjami. Nie wiemy, do kogo trafia pomoc z innych zbiórek. Pomoc dla cudzoziemców, których my zatrzymujemy i którzy są w naszych ośrodkach, ma charakter sformalizowany" - zaznaczyła porucznik.


W ostatnich dniach, w ramach podpisanego porozumienia z Podlaskim OSG i Stowarzyszeniem Łączy nas granica, pomoc dla cudzoziemców dostarczył Polski Czerwony Krzyż. Jak podała SG, dostarczone wsparcie to 14 palet ocieplanych butów i ciepłej odzieży, w tym kurtek, polarowych czapek, szalików i rękawic.


Straż Graniczna zapewniła we wtorek, że w przypadku sytuacji zagrażającej życiu funkcjonariusze za każdym razem udzielają pomocy cudzoziemcom i niezwłocznie wzywają pomoc medyczną. Współpracujące z nią organizacje - jak dodała - pomagały i pomagają w dostarczaniu niezbędnych artykułów.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ jann/


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 19:10 Hiszpania/ Media: do resortu obrony trafiły przesyłki przypominające listy-bomby; ewakuowano część pracowników Do siedziby ministerstwa obrony Hiszpanii w Madrycie trafiły w środę dwie przesyłki przypominające listy-bomby - podał stołeczny portal Voz Populi. Na kopertach… » więcej 2023-02-01, godz. 19:10 Lubelskie/ Śmiertelne potrącenie pieszej; zablokowana dk nr 74 koło Zamościa Do śmiertelnego potrącenia pieszej doszło w środę po południu na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Płoskie koło Zamościa (Lubelskie) - poinformowały… » więcej 2023-02-01, godz. 19:10 Francja/ Były prezydent Sarkozy chce, by opozycyjni Republikanie poparli reformę emerytalną Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy oznajmił w środę w wywiadzie dla dziennika 'Le Figaro', że chce, by partia Republikanie poparła reformę emerytalną… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – Lijewski: mam nadzieję, że najgorsze za nami Piłkarze ręczni Industrii w piątek meczem z Piotrkowianinem rozpoczną drugą rundę rozgrywek ekstraklasy. 'Mam nadzieję, że to, co najgorsze, jest już… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 Kraków/ Nowa Huta staje się Pomnikiem Historii, w piątek Majchrowski otrzyma rozporządzenie w tej sprawie W piątek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odbierze z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy rozporządzenie ogłaszające, że „Kraków - zespół architektoniczny… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 MSZ: Maciej Lang nowym ambasadorem w Turcji Szef MSZ Zbigniew Rau wręczył w środę nominację ambasadorską Maciejowi Langowi, który zostanie nowym Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Republice… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 Holandia/ Media: jednostki bojowe armii niemieckiej i holenderskiej zostaną połączone Dowódcy armii holenderskiej i niemieckiej zdecydowali, że jednostki bojowe obu krajów zostaną połączone, informuje dziennik „NRC”. „To historyczny… » więcej 2023-02-01, godz. 18:50 Warmińsko-Mazurskie/ IMGW ostrzega przed oblodzeniem dróg i chodników Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed - spodziewanym od środowego wieczoru - oblodzeniem dróg i chodników… » więcej 2023-02-01, godz. 18:50 Bałkany/ Bułgaria i Serbia zapoczątkowały budowę interkonektora łączącego ich systemy gazowe Prezydenci - Bułgarii Rumen Radew i Serbii Aleksander Vucić - zapoczątkowali w środę budowę 170-kilometrowego połączenia ich systemów gazociągowych… » więcej 2023-02-01, godz. 18:40 Ukraina/ Minister obrony poinformował o "owocnych rozmowach" z prezydentem Francji ws. potrzeb armii Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w środę na Twitterze, że przeprowadził 'bardzo szczerą i owocną' rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »