Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-06, 13:50 Autor: PAP

Od 11 grudnia mniej regionalnych pociągów łączących Poznań z woj. kujawsko-pomorskim

Ze znaczącym ograniczeniem liczby pociągów regionalnych na linii łączącej Poznań z województwem kujawsko-pomorskim muszą się liczyć pasażerowie od 11 grudnia - wynika z nowego rozkładu jazdy pociągów, ktory zacznie obowiązywać od tego dnia.

Z dotychczasowych ośmiu par pociągów Polregio na trasie Poznań – Inowrocław – Toruń zostaną dwa. Na ograniczonym odcinku, do stacji Mogilno, jeździć będzie siedem pociągów Kolei Wielkopolskich.


O trudnej sytuacji komunikacyjnej na pograniczu woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego informowały w ostatnich dniach m.in. lokalne media z Gniezna. Ich czytelnicy alarmowali, że nowy rozkład jazdy poważnie ograniczy dostęp do połączeń kolejowych – przede wszystkim dla mieszkańców mniejszych miejscowości leżących przy linii łączącej stolice obu województw.


Władze wielkopolskiego samorządu podkreśliły w przekazanym PAP komunikacie, że organizacja połączeń międzywojewódzkich jest uzależniona od woli i odpowiedniego przygotowania obu samorządów. Rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Beata Krzemińska wskazała, że władze regionu prowadziły negocjacje z wielkopolskim samorządem w sprawie utrzymania w nowym rozkładzie jazdy bezpośrednich regionalnych połączeń kolejowych do Poznania w niezmienionej liczbie.


Biuro prasowe Polregio poinformowało PAP, że obecnie na trasie Poznań – Inowrocław - Toruń kursuje osiem par pociągów. Zgodnie z decyzją organizatora transportu od 11 grudnia na tę trasę zamówione zostały dwie pary pociągów. "Polregio realizuje usługę transportową określoną umową o świadczenie usług publicznych, których zakres: liczbę połączeń, rozkład jazdy, pojemność składów ustala organizator transportu w danym regionie" – podkreśliła spółka.


Jak zaznaczono, Polregio posiada tabor i możliwości utrzymania oferty przewozowej na dotychczasowym poziomie.


Dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu Robert Pilarczyk poinformował PAP, że zgodnie z regulaminem sieci PKP Polskich Linii Kolejowych wielkopolski samorząd opracował ofertę przewozową do rozkładu jazdy 2022/2023 oraz złożył w kwietniu stosowne wnioski do zarządcy infrastruktury.


"W tym czasie nie była znana oferta przewozowa, jaką planuje realizować Województwo Kujawsko–Pomorskie. Nie zostały również złożone w terminach wnioski na rozkład jazdy 2022/2023 ze strony sąsiedniego województwa. Wynikało to z prowadzonej przez województwo procedury przetargowej" - wyjaśnił Pilarczyk.


Jak podkreślił, wielkopolski samorząd zaplanował nowy rozkład jazdy, kierując się przede wszystkim potrzebą zapewnienia możliwości dojazdu do pracy czy szkoły mieszkańcom regionu.


"Na przełomie września i października ze strony samorządu kujawsko-pomorskiego założonych zostało na indywidualny rozkład jazdy kilka par pociągów. Ponieważ roczny rozkład jazdy został zatwierdzony przez zarządcę infrastruktury, możliwe było jedynie połączenie kilku relacji naszych pociągów w celu ich wydłużenia do Inowrocławia czy Torunia. W chwili obecnej są to dwie pary połączeń realizowanych przez Polregio" – podał Robert Pilarczyk.


Dyrektor Departamentu Transportu UMWW w Poznaniu poinformował też, że Koleje Wielkopolskie, zapewniając dojazd do pracy i szkoły mieszkańcom regionu, realizować będą siedem połączeń do stacji Mogilno, a pozostałe do stacji Gniezno, gdzie kończy swój zasięg Poznańska Kolej Metropolitalna.


Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak zapewnił, że celem samorządu regionu jako organizatora przewozów nie jest w żaden sposób likwidowanie połączeń międzywojewódzkich; ich istnienie jest jednak uzależnione od woli obu województw, a przede wszystkim ich możliwości taborowych oraz finansowych.


"Każde z województw posiada własne środki finansowe do realizacji połączeń, zaplanowane w budżecie województwa, a kwestia połączeń międzywojewódzkich wymaga podpisania stosownych porozumień dotyczących ich liczby oraz finansowania" – przekazał PAP Jankowiak.


Pytana o sprawę rzeczniczka prasowa UMWKP Beata Krzemińska powiedziała PAP we wtorek, że kolejowy rozkład jazdy dla regionalnych połączeń kolejowych w regionie był opracowany natychmiast po rozstrzygnięciu postępowania w sprawie wyboru operatorów kolejowych.


"Niezwłocznie po wyborze operatorów przystąpiliśmy też do rozmów w sprawie uzgodnienia i współfinansowania siatki połączeń z sąsiednimi województwami. Ich efektem jest m.in. utrzymanie po 11 grudnia wszystkich połączeń do Olsztyna i do Gdańska. Prowadziliśmy negocjacje z samorządowymi władzami województwa wielkopolskiego w sprawie utrzymania w nowym rozkładzie jazdy bezpośrednich regionalnych połączeń kolejowych do Poznania (linia 353) w niezmienionej liczbie. Niestety zgodzono się tylko na dwie pary bezpośrednich połączeń" - poinformowała.


Według rzeczniczki przyczyn obecnych problemów "należy szukać po stronie kolejarzy". Podkreśliła, że samorząd regionu przekazuje coraz więcej środków na utrzymywanie połączeń regionalnych.


"Od 11 grudnia będzie to 5 mln 475 tys. 677,997 pociągokilometrów; każdego dnia w naszym regionie będzie wyjeżdżać na tory blisko 300 pociągów. Przekazujemy przewoźnikom (Arrivie i Polregio) na wykonywanie przewozów z budżetu województwa kujawsko–pomorskiego rocznie łącznie 210 mln zł, jest to prawie dwa razy tyle, co obecnie. Dając więcej, oczekujemy więcej połączeń i dobrze dopasowanego rozkładu jazdy, którego chcą podróżni" - zaznaczyła.


Jak wskazała, jest to zadanie zarządcy infrastruktury kolejowej - PKP Polskich Linii Kolejowych.


"Jesteśmy zdania, że również PKP PLK powinno zależeć na dobrym rozkładzie jazdy, którego oczekują podróżni. Wiemy, że na linii do Poznania remontowane są odcinki torów oraz dworce oraz niestety tory zajęte są przez składy towarowe przewożące węgiel. Ale to podróżny i jego potrzeby powinny być na pierwszym miejscu" - zaznaczyła Beata Krzemińska. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ mk/


Kraj i świat

2024-04-20, godz. 08:00 Niemal 15 tys. paszportów tymczasowych wydano na Lotnisku Chopina w Warszawie (wideo) W działającym od kwietnia 2023 r. punkcie paszportowym na Lotnisku Chopina w Warszawie wydano niemal 15 tys. paszportów tymczasowych - poinformował resort… » więcej 2024-04-20, godz. 07:50 ME 2024 - bazy polskich piłkarzy w 21. wieku: warunki idealne, wyniki z reguły gorsze Urokliwe, niewielkie, z dala od zgiełku - często takie miejsca wybierano dla polskich piłkarzy przed i podczas turniejów w 21. wieku. Teraz będzie inaczej… » więcej 2024-04-20, godz. 07:50 ME 2024 - szef Akademii Hannover 96: jestem pewny, że będziemy dobrymi gospodarzami 'Jestem pewny, że będziemy dobrymi gospodarzami' - powiedział PAP Julian Battmer, szef Akademii Hannover 96, na terenie której polscy piłkarze będą trenować… » więcej 2024-04-20, godz. 07:50 Brian Cox o kreacji Joaquina Phoeniksa w „Napoleonie”: "Jego występ był przerażający" Gwiazdor „Sukcesji”, Brian Cox nigdy nie gryzł się w język, gdy chodzi o jego opinie o kulturze i polityce. Nie inaczej było podczas festiwalu HistFest… » więcej 2024-04-20, godz. 07:30 Warszawa/ Puste przestrzenie w metrze można wykorzystać jako potencjalne miejsca schronienia (wideo) Pustki technologiczne w metrze można wykorzystać jako potencjalne miejsca schronienia dla mieszkańców. Oczywiście, gdy pojawią się odpowiednie przepisy… » więcej 2024-04-20, godz. 07:30 W kinach: "Anselm" Wima Wendersa. Owoc spotkania niedoszłego malarza i niedoszłego filmowca Spotkali się niespodziewanie na początku lat 90. Wim Wenders przyznał, że jest niedoszłym malarzem, Anselm Kiefer - że zawsze chciał być filmowcem. Teraz… » więcej 2024-04-20, godz. 07:30 USA/ CNN: Izrael i USA nie mają nic wspólnego z wybuchem w Iraku Izrael nie ma żadnego związku z eksplozją w Iraku w piątkową noc - podała w sobotę CNN, powołując się na wysokiej rangi izraelskiego urzędnika. Także… » więcej 2024-04-20, godz. 07:20 Salman Rushdie wspomina atak nożownika. „Czasami jest mi wstyd, że nie próbowałem się bronić” Do księgarń trafiła nowa książka Salmana Rushdiego „Knife: Meditations After an Attempted Murder”. Ceniony brytyjski pisarz i eseista wraca w niej wspomnieniami… » więcej 2024-04-20, godz. 07:20 Naukowcy UŁ w międzynarodowym projekcie dotyczącym monitorowania bioróżnorodności w rzekach Wdrożenie nowoczesnych metod monitorowania bioróżnorodności pomoże w rozpoznawaniu zmian w ekosystemach rzecznych na wczesnym etapie, a tym samym w skuteczniejszej… » więcej 2024-04-20, godz. 07:10 Gruzja/ Wojciech Górecki: tym razem partii władzy może się udać uchwalić ustawę o „agentach” Partii Gruzińskie Marzenie może się tym razem udać uchwalić ustawę o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwaną też ustawą o agentach zagranicznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »