Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-05, 23:00 Autor: PAP

MKiDN: resort nie został powiadomiony o sposobie zabezpieczenia obrazu Malczewskiego

Decyzją prokuratury „Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego pozostanie w siedzibie domu aukcyjnego Desa Unicum. "Obraz jest przedmiotem wyłącznych działań prokuratury, która podejmuje je samodzielnie od początku śledztwa" – poinformowało w poniedziałek wieczorem MKiDN w komunikacie przesłanym PAP. .

Komunikat MKiDN jest reakcją na podjętą w poniedziałek decyzję Prokuratury Okręgowej w Warszawie. „Prokuratura po przeanalizowaniu zgromadzonego materiału dowodowego postanowiła o kontynuowaniu powierzenia obrazu Jacka Malczewskiego +Rzeczywistość+ domowi aukcyjnemu” - poinformowała w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Zdaniem prokuratury na obecnym etapie postępowania nie zachodzą przesłanki do niezwłocznego odebrania obrazu dotychczasowemu przechowawcy i powierzenia go innym podmiotom. Tym samym uchyleniu uległo wcześniej wydane postanowienie prokuratury rejonowej i obraz pozostać ma w siedzibie domu aukcyjnego.


„W nawiązaniu do ostatnich przekazów medialnych dotyczących pozostawienia obrazu Jacka Malczewskiego +Rzeczywistość+ na przechowanie w domu aukcyjnym Desa Unicum informujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zostało powiadomione przez prokuraturę o zmianie decyzji co do sposobu i miejsca zabezpieczenia obrazu (podobnie jak nie było informowane o wcześniejszych decyzjach w kwestii zabezpieczenia)” – czytamy w oświadczeniu MKiDN wydanym w poniedziałek. Jednocześnie podkreślono, że obraz jest przedmiotem „wyłącznych działań prokuratury, która podejmuje je samodzielnie od początku śledztwa”. Resort kultury dodał, że ma nadzieję na prawidłowe i efektywne zabezpieczenie obrazu do celów postępowania prokuratury. „MKIDN nie jest stroną postepowania prowadzonego przez Prokuraturę” – dodano w komunikacie.


W grudniu obraz Malczewskiego miał trafić na licytację w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. MKiDN złożyło w tej sprawie zawiadomienie do organów ścigania już 25 marca 2022 r., o czym przypomniano w oświadczeniu MKiDN wydanym w poniedziałek. Według resortu kultury w latach pięćdziesiątych obraz miał być nielegalnie wywieziony z Polski. MKiDN podjął działania na rzecz ustalenia losów obrazu i jego aktualnego statusu prawnego.


26 listopada do domu aukcyjnego wkroczyli śledczy i zabezpieczyli obraz. „Zatrzymanie obrazu w depozycie dokonane w ostatnich dniach przez prokuraturę jest czynnością mającą na celu zabezpieczenie go jako dowodu rzeczowego na potrzeby postępowania karnego. To prokuratura decyduje o sposobie i miejscu zabezpieczenia obrazu. Zgodnie z kodeksem postępowania karnego może ona powierzyć dzieło sztuki instytucji wyspecjalizowanej, jaką jest muzeum” – informowała wówczas rzecznik prasowa MKiDN Anna Pawłowska-Pojawa. Przedstawiciele domu aukcyjnego wystąpili do prokuratury o czasowe ustanowienie siedziby DESA Unicum stałym miejscem przechowywania obrazu na czas postępowania.


„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego z 1908 r. jest jednym z najważniejszych obrazów artysty. Został namalowany kilka lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, w najlepszym okresie twórczości artysty. Dzieło dotyka najważniejszych tematów, które nurtowały Malczewskiego przez całą jego twórczość: misji artysty, patriotycznego posłannictwa sztuki oraz romantycznych i narodowych mitów. Publicznie ostatni raz zostało pokazany w 1926 r. we Lwowie. Nieznane są późniejsze losy dzieła. Dom aukcyjny na swojej stronie internetowej określił obraz jako „odnaleziony po stu latach”. Szacuje się, że może on mieć wartość rynkową sięgającą 20 mln zł. (PAP)


Autor: Michał Szukała


szuk/ aszw/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 22:30 Rumunia/ Spór z Budapesztem o flagę Szeklerów, węgierskojęzycznej społeczności w Siedmiogrodzie Węgierski ambasador w Bukareszcie został we wtorek wezwany do rumuńskiego ministerstwa spraw zagranicznych w związku z publikacją przewodniczącego komisji… » więcej 2023-02-07, godz. 22:20 Sejm/ Maciej Świrski: KRRiT nie ma możliwości monitorowania cenzuralnej presji na dziennikarzy W obecnym stanie prawnym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie ma możliwości monitorowania akcji cenzuralnej presji na dziennikarzy i media. To jest po prostu… » więcej 2023-02-07, godz. 22:10 MF sprzedało obligacje za 3,5 mld euro We wtorek dokonano wyceny 10-letnich i 20-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w euro. Wartość nominalna nowej emisji wyniosła 3,5 mld euro - poinformowało… » więcej 2023-02-07, godz. 22:10 USA/ Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 mld dolarów (opis) Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 mld dolarów - podała we wtorek należąca do Pentagonu agencja… » więcej 2023-02-07, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 7 lutego, 22.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Nowy selekcjoner polskich piłkarzy Fernando Santos przyleciał we wtorek wczesnym wieczorem z Portugalii do Warszawy… » więcej 2023-02-07, godz. 22:10 Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 7 tys. osób W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię, śmierć poniosło już ponad 7 tys. osób… » więcej 2023-02-07, godz. 22:00 Komisja ds. służb specjalnych o komunikacji strategicznej państwa i walce z dezinformacją Sejmowa komisja ds. służb specjalnych debatowała we wtorek o procesie budowy systemu komunikacji strategicznej państwa i walce z dezinformacją - przekazał… » więcej 2023-02-07, godz. 21:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (07-02-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2023-02-07Wyniki5 liczb ze zbioru… » więcej 2023-02-07, godz. 21:40 USA/ Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 mld dolarów (krótka) Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 18 wyrzutni HIMARS wraz z amunicją za 10 mld dolarów - podała we wtorek należąca do Pentagonu agencja… » więcej 2023-02-07, godz. 21:40 Nikaragua/ Czterech księży i dwóch kleryków skazanych na kary po 10 lat więzienia Czterech katolickich kapłanów i dwóch seminarzystów z Nikaragui zostało skazanych przez podległy reżimowi Daniela Ortegi wymiar sprawiedliwości na kary… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »