Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-05, 18:50 Autor: PAP

Polscy parlamentarzyści z wizytą na Tajwanie

Delegacja polskich parlamentarzystów przybyła w poniedziałek na Tajwan – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Tajpej. Podczas wizyty, która potrwa do piątku, przedstawiciele polskiego parlamentu spotkają się z czołowymi przedstawicielami tajwańskiego rządu.

Na Tajwan przyleciało siedmioro parlamentarzystów, w tym przewodniczący Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego Waldemar Andzel, Violetta Porowska, Jerzy Polaczek, Cezary Grabarczyk, Jarosław Krajewski, Dobromir Sośnierz i Agnieszka Soin.


Według informacji podanych przez tajwańskie MSW członkowie delegacji wezmą udział w bankiecie zorganizowanym przez ministra spraw zagranicznych Josepha Wu oraz spotkają się z parlamentarzystami z tajwańskiego Yuanu Legislacyjnego, przedstawicielami MSZ, Krajowej Rady Rozwoju oraz Rady do Spraw Kontynentalnych Tajwanu, a także odwiedzą kluczowe obiekty technologiczne, kulturowe, gospodarcze i polityczne, w tym Park Nauki Hsinchu, Tajwański Instytut Badań nad Półprzewodnikami i Muzeum Pałacowe.


Jak wskazało tajwańskie MSZ, „delegacja ma na celu głębszy wgląd w rozwój Tajwanu w różnych dziedzinach oraz dalsze promowanie wymiany parlamentarnej i współpracy dwustronnej między Tajwanem a Polską”. Podkreślono ponadto, że w tym roku przypada 30. rocznica podpisania duwstronnej umowy o utworzeniu biur przedstawicielskich w Tajpej i Warszawie, co dodatkowo podnosi rangę wizyty.


Jak dodał tajwański resort dyplomacji, „pan Andzel przez lata niestrudzenie pracował nad rozwojem stosunków między Tajwanem a Polską. Za swój niezwykły wkład w umacnianie dwustronnych więzi pan poseł otrzyma Medal Dyplomatycznej Przyjaźni z rąk ministra Wu”.


W lipcu br. przewodniczący Yuanu Legislacyjnego You Si-kun zatrzymał się w Polsce, gdzie spotkał się z Waldemarem Andzelem i zaprosił go na Tajwan. Deputowana Lin Ching-yi, przewodnicząca Tajwańsko-Polskiego Międzyparlamentarnego Stowarzyszenia Przyjaźni, przewodziła delegacji podczas czerwcowej wizyty w Polsce. Według MSZ delegacja uczestniczyła w spotkaniach z członkami Sejmu i Senatu, a także w wymianie doświadczeń dotyczących pomocy humanitarnej dla Ukrainy.


W ubiegłych miesiącach Tajwan zdecydował się na przekazanie prawie 10 milionów USD (ok. 45 mln PLN) na pomoc humanitarną dla Ukraińców w Polsce oraz otworzył specjalne konto, na które tajwańscy obywatele wpłacili dla Ukrainy prawie 33 mln USD (ok. 148 mln PLN). Polska natomiast podarowała Tajwanowi w ubiegłym roku ponad 400 tys. dawek szczepionek przeciw Covid-19.


Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)


abie/ akl/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 05:40 Mick Jagger wprowadza na rynek limitowaną linię harmonijek ustnych Frontman zespołu The Rolling Stones wyraził nadzieję, że część z 2500 sygnowanych jego nazwiskiem instrumentów „trafi do rąk młodych harmonijkarzy… » więcej 2023-01-27, godz. 05:20 Włochy/ Minister zdrowia zapowiada poprawę bezpieczeństwa na oddziałach położniczych Włoski minister zdrowia Orazio Schillaci zapowiedział 'wszystkie możliwe kroki', by zapewnić pełne bezpieczeństwo matkom i noworodkom. To reakcja na nieszczęśliwy… » więcej 2023-01-27, godz. 04:50 Bloomberg: Japonia i Holandia dołączą do kontroli produkcji chipów w Chinach Japonia i Holandia dołączą do Stanów Zjednoczonych we wdrażaniu kontroli eksportu sprzętu do produkcji półprzewodników w Chinach, poinformował w piątek… » więcej 2023-01-27, godz. 04:00 Amerykański kongresmen wygłosił przemówienie, które napisała mu… sztuczna inteligencja Krótki, bo liczący ok. 100 słów tekst, odczytany w środę w Izbie Reprezentantów przez parlamentarzystę Jake’a Auchinclossa został wygenerowany przez… » więcej 2023-01-27, godz. 04:00 Izrael uderza w Gazę nalotami po przechwyceniu rakiet Hamasu W piątek rano ze Strefy Gazy wystrzelono dwie rakiety, a Izrael odpowiedział nalotami na to terytorium, co jeszcze bardziej zaostrzyło napięcia po czwartkowym… » więcej 2023-01-27, godz. 03:30 Morawiecki: wiele tabu z przeszłości zostało przezwyciężonych Współpraca na rzecz pomocy Ukrainie jest możliwa, bo udało się przezwyciężyć wiele tabu z przeszłości - podkreślił premier Polski Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-01-27, godz. 02:40 Prognoza pogody na 27 i 28 stycznia Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą dominuje rozległy układ wysokiego ciśnienia, jedynie krańce północne oraz południe kontynentu… » więcej 2023-01-27, godz. 02:10 W. Brytania/ Gangi na przerzucie ludzi przez La Manche zarobiły w 2022 r. 183 mln funtów Gangi zajmujące się przemytem ludzi do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche zarobiły w zeszłym roku 183 miliony funtów (prawie miliard złotych) - wynika… » więcej 2023-01-27, godz. 01:20 Zełenski: W koalicji pancernej jest już 12 państw Kanada potwierdziła zamiar przekazania czołgów Ukrainie, tym samym w koalicji pancernej uczestniczy już 12 państw, powiedział Wołodymyr Zełenski w czwartek… » więcej 2023-01-27, godz. 01:00 Finlandia/ Prezydent Niinisto: jeśli Erdogan nie zmieni zdania ws. rozszerzenia NATO, to czas na poważną rozmowę Jeśli do czasu lipcowego szczytu NATO w Wilnie, kwestia ratyfikacji przez Turcję członkostwa Finlandii w NATO nie posunie się naprzód, to czas na poważną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »