Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-05, 09:50 Autor: PAP

Łódź/ Maciej Aleksander Bierut z Grand Prix festiwalu polskich teledysków

Teledysk w reżyserii Macieja Aleksandra Bieruta "BOKKA – Walk On a Wire" zdobył Grand Prix tegorocznego PL Music Video Awards. Festiwal polskich teledysków odbył się w Łodzi po raz piąty - oprócz Grand Prix przyznano w nim nagrody w dziewięciu kategoriach.

W piątej edycji festiwalu, który skupia wokół siebie najlepszych twórców związanych z teledyskami w Polsce, przyznano Grand Prix oraz nagrody w dziewięciu kategoriach. Jury w składzie: Zuzanna Plisz, Maciej Buchwald, Agnieszka Szydłowska, Krzysztof Ostrowski oraz Szczyl wybrało laureatów spośród 719 zgłoszonych teledysków.


"Grand Prix festiwalu zdobył teledysk w reżyserii Macieja Aleksandra Bieruta +BOKKA – Walk On a Wire+. Zwycięzca poza statuetką otrzymał również od firmy ATM System voucher na 10 tys. zł na usługi wynajmu sprzętu filmowego do wykorzystania w następnym projekcie" - poinformował w poniedziałek Wojciech Wojtysiak z PL Music Video Awards.


W uzasadnieniu jury podało, że Grand Prix przyznaje "za konsekwentne przeprowadzenie spójnej opowieści, która intryguje i porusza". Ten sam klip zdobył też nagrodę w kategorii Alternatywa.


"Alternatywa okazała się chyba najciekawszą kategorią. W sumie nic dziwnego, bo gdzie, jak nie z dala od głównego nurtu, można pozwolić sobie na ryzyko, eksperyment i niekonwencjonalne myślenie, z którymi teledyskom tak do twarzy. Mieliśmy trzech prawie równorzędnych kandydatów. Ostatecznie wygrała historia zrealizowana na ostentacyjnie nieteledyskowych założeniach, historia która nas zafrapowała, wciągnęła i autentycznie wzruszyła" - napisali jurorzy.


W kategorii Ważny Przekaz nagrodzono Magdalenę Zielińską za klip "Bovska – Wielka cisza". Jak wyjaśniło jury, artystka wraz z reżyserką nakręciły klip na temat niepłodności i zmagania się z niespełnionym marzeniem o macierzyństwie; to bezcenne wsparcie dla wielu osób w podobnej sytuacji.


Za debiut reżyserski nagrodzony został Konrad Królczyk, który stworzył teledysk "Lua Preta – Essa Preta Me Mata". Doceniono w nim poczucie humoru oraz zaskakujący i odważny punkt zwrotny w nieoczywistej historii.


"Za wrażliwość plastyczną, oryginalną i estetyczną wizję oraz realizację, która emocjonalnie współgra z utworem muzycznym" nagrodzono Pawła Fabjańskiego za "Catz n’ Dogz feat. Baasch – Jestem" - klip reprezentujący kategorię Dance/Muzyka Elektroniczna.


Z kolei w kategorii Hip-Hop pomysłem, oryginalnością i kreatywnym podejściem - zdaniem jury - wyróżnił się "favst / gibbs ft. Kabe, PLK – tour de france" w reżyserii Igora Ignacego Leśniewskiego.


"IGO – Better be alive" wyreżyserowany przez Michała Oziewicza zdobył nagrodę w kategorii Pop - "za pomysł, który zaskoczył jury, stworzenie ciekawej estetyki i jakość realizacji".


Rock i ostre brzmienia to kategoria, w której nagrodzono Błażeja Jankowiaka za "Behemoth – The Deathless sun". Jury spodobało się m.in. umiejętne poprowadzenie historii i idealne dopasowanie jej do muzyki.


Najlepszą animacją - w opinii jurorów - była realizacja Kamila Wójcika "Hiob Dylan – Nabita Lufa". W tym przypadku doceniono m.in. bezpretensjonalność, urok klasycznie rysowanych cartoonowych postaci i świetne wyczucie konwencji.


Nagrodę w kategorii Extra zdobył natomiast Piotrek Matejkowski za "Sevphoe – Immersion". "Uznaliśmy jednogłośnie że Immersion wybija się za pomocą niesamowicie zbudowanego uniwersum i wciąga widza pozostawiając niedosyt na ciąg dalszy. Bardzo oryginalny i estetyczny projekt" - uzasadniło swój wybór jury.


Swoją nagrodę przyznała także festiwalowa publiczność - otrzymała ją Karolina Fronik za teledysk "Kinny Zimmer | 200 osób w kawalerce".


Organizatorem PL Music Video Awards jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Plaster. Festiwal realizowany jest dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.(PAP)


Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska


agm/ dki/


Kraj i świat

2023-02-05, godz. 12:10 Marcin Zdunik: nieustanne poszukiwanie awangardy prowadzi w ślepą uliczkę (wywiad) Nieustanne poszukiwanie awangardy prowadzi w ślepą uliczkę, widać to po tym, jak rozwijała się muzyka XX-wieczna. Wówczas niektórzy kompozytorzy obrali… » więcej 2023-02-05, godz. 12:10 Kraków/ Pełnomocnik prezydenta o Nowej Hucie: przykład arcydzieła światowej myśli urbanistycznej To czas na przypomnienie dumy krakowian z tego, że mamy przykład architektury społecznej, który jest arcydziełem, jeśli chodzi o światową myśl urbanistyczną… » więcej 2023-02-05, godz. 12:10 Grand Slam w judo - porażki Drzymała i Kordyalika w pierwszych walkach Paweł Drzymał (81 kg) i Wojciech Kordyalik (+100 kg) byli jedynymi polskimi judokami, którzy w niedzielę walczyli w turnieju Grand Slam w Paryżu. Obaj przegrali… » więcej 2023-02-05, godz. 11:50 Błaszczak: polskie wyrzutnie Patriot staną na lotnisku na Bemowie; to element szkolenia Polskie wyrzutnie Patriot przemieszczają się z Sochaczewa na lotnisko na warszawskim Bemowie, gdzie zostaną rozstawione. To ważny element szkolenia żołnierzy… » więcej 2023-02-05, godz. 11:50 Beskidy/ Goprowcy sprowadzają turystów z Babiej Góry Beskidzcy goprowcy sprowadzają dwóch turystów, którzy w sobotę wieczorem zgubili szlak schodząc z Babiej Góry. Jak poinformował w niedzielę ratownik dyżurny… » więcej 2023-02-05, godz. 11:40 Mityng w Bostonie - Holenderka Bol najszybsza w historii na 500 m, Kiełbasińska druga na 300 m Holenderka Femke Bol podczas halowego mityngu lekkoatletycznego w Bostonie przebiegła 500 m najszybciej w historii w czasie 1.05,63. Anna Kiełbasińska zajęła… » więcej 2023-02-05, godz. 11:40 Zbliża się kolejna edycja konkursu recytatorskiego poezji i prozy lagrowej Do 3 marca można zgłaszać się do udziału w IX edycji ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrueck”… » więcej 2023-02-05, godz. 11:30 121 zakażeń koronawirusem, nie zmarł żaden chory z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 121 zakażeń koronawirusem, w tym 20 ponownych; nie zanotowano zgonów osób chorych na COVID-19 - - poinformowano w niedzielę… » więcej 2023-02-05, godz. 11:20 Opolskie/ Przedłużono ostrzeżenie przed wysokim stanem rzeki Stobrawa Czas obowiązywania ostrzeżenia drugiego stopnia przed wysokimi stanami na rzece Stobrawie został przedłużony do poniedziałku - poinformowało w niedzielę… » więcej 2023-02-05, godz. 11:20 Wrocław/ Mężczyzna zginął w pożarze altanki Ciało mężczyzny zostało znalezione przez strażaków w zgliszczach altanki na ogródkach działkowych przy ul. Góralskiej we Wrocławiu. Do pożaru doszło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »