Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-05, 00:10 Autor: PAP

Co malowaliby słynni artyści, gdyby żyli dziś? Sztuczna inteligencja zna odpowiedź

Vincent van Gogh namalowałby “Topnienie lodowców”, Pablo Picassa stworzyłby dzieło pod tytułem “Produkcja mięsa i okrucieństwo”, a Andy Warhol wykonałby cykl portretów Grety Thunberg. Takie obrazy - zdaniem sztucznej inteligencji - namalowaliby dziś wybitni malarze, gdyby chcieli zmierzyć się w swojej twórczości z problemem katastrofy klimatycznej. Wygenerowane przez sztuczną inteligencję dzieła imitujące styl genialnych artystów powstały w ramach kampanii na rzecz zwiększenia świadomości na temat zagrożeń ekologicznychnej zorganizowanej przez firmę Ken Bromley Art Supplies i agencję Lacuna 5.

Ta niezwykła kolekcja to odpowiedź na ataki dokonywane w muzeach przez aktywistów klimatycznych. W ostatnich tygodniach głośno było o kilku takich przypadkach w największych muzeach świata. Ekolodzy przyklejali się do obrazów, oblewali je zupą lub olejem, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na zagrożenia ekologiczne i skłonić przywódców państw całego świata do odejścia świata od paliw kopalnych. Zdaniem aktywistów ochrona przyrody jest ważniejsza niż ochrona sztuki, a kolejne szczyty klimatyczne nie przynoszą działań na rzecz zapobiegania zmianom klimatycznym.


Tymi atakami w muzeach zainspirowali się pracownicy brytyjskiej firmy Ken Bromley Art Supplies i agencji marketingu cyfrowego Lacuna 5. Postanowili oni pokazać, że sztukę można wykorzystać do podnoszenia świadomości na temat zagrożeń i zaangażowania społeczeństwa w ochronę planety. Dlatego stworzyli kampanię, w której przy pomocy sztucznej inteligencji spróbowali odpowiedzieć na pytanie: jak najwybitniejsi artyści w historii przedstawaliby kryzys klimatyczny, gdyby żyli dziś. Wszystkie dzieła stworzył algorytm sztucznej inteligencji, który wcześniej przeanalizował styl artystów takich jak Rembrandt, Yayoi Kusama, Vincent van Gogh, Pablo Picasso czy Claude Monet.


W kolekcji jest portret słynnej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg w pop-artowej estetyce Andy'ego Warhola, polarny niedźwiedź na topniejącej krze namalowany charakterystycznymi pociągnięciami pędzla Vincenta van Gogha czy stłoczone w klatkach kury układające się w pstrokaty wzór charakterystyczny dla Yayoi Kusamy. Jest też grafika przedstawiająca zdewastowany przez wylesanie krajobraz utrzymany w surrealistycznym stylu Salvadora Dalego czy autoportret Fridy Kahlo siedzącej w morzu plastikowych odpadów. Z kolei wzorowany na stylu impresjonisty Claude'a Moneta obraz ukazuje zatruwające powietrze elektrownie pośród sielankowego krajobrazu.


Obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję prezentują całe spektrum zagrożeń - pożary lasów, wymieranie raf koralowych, przemysłową hodowlę zwierząt, podtopienia, przeludnienie… Ukazanie tych tematów przez pryzmat stylu największych artystów w dziejach świata daje do myślenia. (PAP Life)


agf/ gra/


Materiały graficzne dostępne tutaj: https://www.artsupplies.co.uk/blog/climate-crisis-paintings-by-famous-artists-using-ai/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 23:30 Niemcy/ Organizacje pomocowe zebrały ponad 360 mln euro darowizn dla Ukrainy Od początku wojny na Ukrainie w Niemczech sojusz organizacji pomocowych zebrał ponad 364 mln euro darowizn na rzecz zaatakowanego przez Rosję kraju - poinformował… » więcej 2023-02-07, godz. 23:30 Puchar Niemiec - bez niespodzianek we wtorkowych meczach Nie było niespodzianek we wtorkowych meczach 1/8 finału piłkarskiego Pucharu Niemiec. Awans wywalczyły kluby z Bundesligi Eintracht Frankfurt i SC Freiburg… » więcej 2023-02-07, godz. 23:20 Szef MON: jest zgoda na sprzedaż Polsce ok. 500 wyrzutni Himars Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars; większość z nich będzie zamontowanych na polskich ciężarówkach - przekazał… » więcej 2023-02-07, godz. 23:20 Liga włoska - wysoka wygrana Juventusu z drużyną Piątka Juventus Turyn, z Wojciechem Szczęsnym w składzie, ale bez leczącego kontuzję Arkadiusza Milika, pokonał na wyjeździe Salernitanę 3:0 w meczu kończącym… » więcej 2023-02-07, godz. 23:20 Niemcy/ Kanclerz Olaf Scholz obiecał Turcji dalszą pomoc po niszczycielskim trzęsieniu ziemi Po trzęsieniu ziemi na pograniczu turecko-syryjskim kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie telefonicznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem obiecał… » więcej 2023-02-07, godz. 23:10 Ekspert OSW: Konflikt w Ukrainie to nie lokalna wojna, to element rosyjskiej strategii Konflikt trwający w Ukrainie nie jest lokalna wojną, to element rosyjskiej strategii zmierzającej do rewizji ładu międzynarodowego, do zniszczenia obecnego… » więcej 2023-02-07, godz. 23:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (07-02-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-02-07 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-02-07, godz. 23:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (07-02-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-02-07 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2023-02-07, godz. 22:50 Żaryn: Rosjanie nagłaśniają udział "polskich najemników" w działaniach w Ukrainie Rosjanie kontynuują kampanię informacyjną przeciwko Polsce, nagłaśniając kolejne doniesienia o rzekomo masowym udziale 'polskich najemników' w działaniach… » więcej 2023-02-07, godz. 22:50 Liga włoska - 21. kolejka Wyniki 21. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej: wtorekSalernitana 0Juventus Turyn 3 - Dusan Vlahovic 26-karny, 47, Filip Kostic 45poniedziałekVerona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »