Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-04, 16:50 Autor: PAP

Francja/ Komisarz UE chce europejskiego funduszu suwerenności jako odpowiedzi na amerykańską ustawę o redukcji inflacji

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton apeluje o utworzenie europejskiego funduszu suwerenności dla wspierania projektów przemysłowych jako odpowiedzi UE na amerykańską ustawą o redukcji inflacji (IRA). Ustawę tę podczas niedawnej wizyty w USA krytykował prezydent Francji Emmanuel Macron.

UE jest zaniepokojona ewentualnymi skutkami wartego 420 mld dolarów planu amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. Plan ten przewiduje między innymi subwencje i podatki faworyzujące firmy z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w sektorach pojazdów elektrycznych, akumulatorów, technologii, energii odnawialnej oraz wodoru.


„Spowoduje to zakłócenia konkurencji kosztem firm w UE” – ostrzegł Breton w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla gazety "JDD". W listopadzie komisarz zagroził interwencją w sprawie IRA w Światowej Organizacji Handlu (WTO).


Macron powiedział w piątek podczas wizyty w USA, że chce, aby kwestia wsparcia dla europejskiego przemysłu w USA została rozstrzygnięta do pierwszego kwartału 2023 r. Dzień wcześniej ocenił niektóre amerykańskie środki jako „superagresywne”.


Biden zapowiedział, że jest gotów naprawić pewne wady w ustawie IRA, ale wejdzie ona w życie.


Breton podkreśla na łamach "JDD", że Europa musi poprawić swoją atrakcyjność i konkurencyjność poprzez skupienie się na „technologii i sektorach strategicznych dla powodzenia jej zielonej transformacji”, w szczególności na turbinach wiatrowych, energii słonecznej i sieciach elektrycznych w obliczu kryzysu energetycznego, konkurencji ze strony USA i chińskiej polityki gospodarczej.


Breton uważa, że „prawdopodobnie należałoby rozważyć finansowanie dla funduszu w wysokości około 2 proc. PKB Unii Europejskiej, czyli około 350 mld euro”.


W niedzielę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że UE musi podjąć działania „równoważące”, aby zlikwidować „zakłócenia” konkurencji spowodowane przez amerykański ogromny program dotacji.


„Współpracując z USA w celu rozwiązania najbardziej problematycznych aspektów” amerykańskiego planu, „musimy dostosować nasze własne zasady, aby ułatwić inwestycje publiczne w transformację i musimy ponownie ocenić potrzebę finansowania europejskiego” – podkreśliła von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w niedzielę w Kolegium Europejskim w Brugii.


Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)


ksta/ akl/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 10:20 Premier Morawiecki przybył do Brukseli na szczyt UE Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rano przybył do Brukseli na dwudniowy nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Unijni liderzy mają dyskutować m.in. o rosyjskiej… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 UE/ Rzecznik KE: projekt ustawy o sądownictwie złożony w grudniu 2022 r. ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań… Projekt ustawy o sądownictwie złożony przez polski rząd w grudniu 2022 roku jest ważnym krokiem w kierunku wypełnienia zobowiązań wynikających z polskiego… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 ZUS zachęca do wnioskowania o 500 plus przez mZUS; złożono już 1,5 mln wniosków Rodzice i opiekunowie złożyli już około 1,5 mln wniosków o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy, co objęło blisko 2,4 mln dzieci - poinformował Zakład… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 Mularczyk: Polska nie może zapomnieć o Andrzeju Poczobucie, musi być presja na Białoruś i organizacje międzynaro… Polska nie może zapomnieć o Andrzeju Poczobucie, Alaksandr Łukaszenka musi czuć, że ta sprawa jest dla Polski bardzo ważna; każdy tydzień, miesiąc jego… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 Szef dyplomacji UE: udzielimy Ukrainie większego wsparcia wojskowego Unia Europejska udzieli Ukrainie większego wsparcia wojskowego - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell dziennikarzom w czwartek, gdy przywódcy UE… » więcej 2023-02-09, godz. 10:20 UE/ Komisja PE zagłosuje w czwartek ws. rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego zagłosuje w czwartek ws. projektów rozporządzenia i dyrektywy dot. zielonego wodoru. „To ogromna szansa dla przyszłości… » więcej 2023-02-09, godz. 10:10 Wiceszef MON: Polska nie jest rozbrojona Polska nie jest rozbrojona, ZP odkąd doszła do władzy, dozbraja polską armię - a dzięki wysiłkom MON dostaliśmy dodatkowy sprzęt i sloty produkcyjne w… » więcej 2023-02-09, godz. 10:10 UE/ Przewodnicząca Metsola: prezydent Zełenski wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola poinformowała w czwartek, że prezydent Ukrainy wygłosi tego dnia przemówienie w PE. Ukraiński przywódca… » więcej 2023-02-09, godz. 10:10 Senat wznowił obrady W czwartek po godz. 10 Senat wznowił obrady. Zaplanowane są głosowania nad rozpatrzonymi punktami m.in. nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym… » więcej 2023-02-09, godz. 10:00 PŚ w łyżwiarstwie szybkim - 16 Polaków na starcie w Tomaszowie Mazowieckim Szesnaścioro Polaków w gronie 200 czołowych łyżwiarzy szybkich globu będzie rywalizować od piątku do niedzieli w zawodach Pucharu Świata w Tomaszowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »