Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-03, 11:00 Autor: PAP

Rozpoczęła się Rada Naczelna PSL, która omówi m.in. kwestie gospodarcze i demograficzne

W sobotę o godz. 10.30 w Warszawie rozpoczęło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL; głównymi tematami spotkania będą m.in. diagnoza demograficzna i potrzeba współpracy międzypokoleniowej oraz kwestie dot. gospodarki, w szczególności kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Po obradach o godz. 13 zaplanowana jest konferencja prasowa.


Przewodniczący Rady Waldemar Pawlak podkreślił w rozmowie z PAP że główne tematy spotkania dotyczyć będą strategicznych propozycji PSL. Pierwszą z nich - jak mówił - jest diagnoza demograficzna i potrzeba współpracy międzypokoleniowej. "Chodzi o zrobienie takiej +fotografii+, ponieważ pewne rzeczy już są znane, to znaczy wiadomo, jaka jest liczebność poszczególnych roczników, które wchodzą w tej chwili w wiek dorosłości, jaka jest liczebność roczników, które przechodzą na emeryturę" - mówił szef Rady.


Dodał, że poseł Czesław Siekierski, który jest przewodniczącym Instytutu Politycznego im. Macieja Rataja, w ciągu najbliższych dwóch tygodni zorganizuje w tym Instytucie konferencję na ten temat. "Odbędą się szerokie konsultacje z ekspertami dotyczące diagnozy demograficznej z perspektywą na następne pokolenia, czyli na następne 25-30 lat" - powiedział Pawlak.


Przewodniczący Rady Naczelnej poinformował, że kolejny temat, który zostanie podjęty na posiedzeniu, dotyczy gospodarki, a w szczególnie przedsiębiorczości i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. "Bo one niewspółmiernie rosną w ostatnim czasie" - ocenił Pawlak.


Dodał, że ostatnim tematem spotkania ludowców będzie obniżenie inflacji, cen energii poprzez odblokowanie energii odnawialnej.


Pawlak przekazał też, że na Radzie zostaną uchwalone uchwały dotyczące omówionych propozycji.


Również rzecznik PSL Miłosz Motyka podkreślił w rozmowie z PAP, że głównym tematem Rady będzie rozmowa na temat wyzwań demograficznych i gospodarczych Polski. "Będziemy rozmawiali na temat wsparcia dla różnych grup społecznych, dla przedsiębiorców, dla młodych oraz dla seniorów. Będziemy prezentować projekt uczciwej Polski, która na te wyzwania w tych trzech sektorach odpowiada" – powiedział Motyka.


"Silna rodzina i braterskie społeczeństwo – tak można w skrócie określić ten plan i Radę Naczelną. Pod takim hasłem ona się będzie odbywała" – zaznaczył rzecznik ludowców.


Jak mówił, "po raz kolejny będziemy przedstawiali projekt, który będzie projektem kompleksowym, który pokaże, że opozycja ma konkretny plan i na dziś, i na jutro". "I na czas, w którym jesteśmy dzisiaj w czasie kryzysu i na czas, w którym będziemy mogli realizować te projekty w ramach władzy, którą przejmiemy" – podkreślił Motyka.


"Po raz kolejny chcemy udowodnić, że jesteśmy opozycją konstruktywną - to raz, a dwa - że jesteśmy formacją polityczną, która już jest dzisiaj przygotowana do rządzenia" – dodał. (PAP)


autor: Edyta Roś


ero/ mrr/


Kraj i świat

2023-01-30, godz. 19:00 Kanada/ Lekarze mogliby przyjąć miliony pacjentów więcej, gdyby nie obowiązki administracyjne Kanadyjscy lekarze mogliby przyjąć 55,6 mln pacjentów więcej rocznie, gdyby nie zajmowały im czasu niepotrzebne czynności administracyjne - oszacowano w… » więcej 2023-01-30, godz. 18:40 Śląskie/ Sejmik zapewnił finansowanie wojewódzkiego programu in vitro Sejmik Woj. Śląskiego zdecydował w poniedziałek o zmianach w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej regionu, które m.in. zapewniają finansowanie wojewódzkiego… » więcej 2023-01-30, godz. 18:40 Mazowieckie/ Przejezdna jest już dk 60 w Bielsku, gdzie wywróciła się ciężarówka z trzodą chlewną W miejscowości Bielsk niedaleko Płocka na drodze krajowej nr 60 przywrócono już normalny ruch samochodowy. Wcześniej wywrócił się tam ciężarowy man z… » więcej 2023-01-30, godz. 18:30 Tajwan/ Prezydent Tsai rozmawiała z prezydentem-elektem Czech Petrem Pavlem Prezydent Tsai Ing-wen rozmawiała w poniedziałek telefonicznie z prezydentem-elektem Czech Petrem Pavlem. Przy rozmowie był obecny również minister spraw… » więcej 2023-01-30, godz. 18:20 Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam… » więcej 2023-01-30, godz. 18:20 Turcja/ Opozycyjny sojusz sześciu partii zapowiada wspólną walkę przeciwko rządzącemu krajem prezydentowi Erdoga… Opozycyjny sojusz w Turcji ogłosił w poniedziałek swój program, mający na celu ograniczenie władzy prezydenta i rozszerzenie praw demokratycznych; sześć… » więcej 2023-01-30, godz. 18:20 Mazowieckie/ Utrudnienia na krajowej "siódemce"; dostawczak po kolizji zawisł na barierkach Na krajowej 'siódemce' w miejscowości Grzędy (Mazowieckie) doszło do zderzenia dostawczego iveco i osobowego citroena. W wyniku kolizji iveco zawisło na barierkach… » więcej 2023-01-30, godz. 18:20 Prezes Polregio: pieniądze deklarowane przez marszałka warmińsko-mazurskiego nie są wystarczające do kontynuowania… Środki deklarowane przez Urząd Marszałkowski nie są wystarczające do kontynuowania bieżącej pracy przewozowej Polregio na Warmii i Mazurach. Potrzebnych… » więcej 2023-01-30, godz. 18:10 Raport: rośnie liczba Polaków o opiniach zbieżnych z rosyjską propagandą Rośnie liczba Polaków o opiniach zbieżnych z rosyjską propagandą, szczególnie w kwestii postaw dotyczących Rosji i wojny w Ukrainie - wynika z raportu opublikowanego… » więcej 2023-01-30, godz. 18:10 Politycy Solidarnej Polski krytykują prezydenta Opola Politycy Solidarnej Polski skrytykowali w poniedziałek prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Poseł Janusz Kowalski zarzucili mu, że za 65 mln zł wybudował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »