Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-03, 09:40 Autor: PAP

Poznań/ W sobotę pierwsze spotkanie z cyklu „Ulica dla dzieci - Ulica dla wszystkich”

Wspólne dekorowanie choinki, strefa łamigłówek i karaoke, a także gry i zabawy podwórkowe – to niektóre z atrakcji, jakie czekają w sobotę na najmłodszych mieszkańców Poznania. Pierwsze z cyklu spotkań „Ulica dla dzieci - Ulica dla wszystkich” odbędzie się w parku Rataje.

„Ulica dla dzieci - Ulica dla wszystkich” to pomysł na przestrzeń, która - zazwyczaj otwarta dla ruchu zmotoryzowanego - na kilka godzin zostanie tymczasowo zamknięta i udostępniona dzieciom oraz ich rodzicom i opiekunom do zabawy. W tym roku będzie można wziąć udział w czterech takich wydarzeniach. Pierwsze z nich odbędzie się już w sobotę, w godzinach 15-20 w parku Rataje, na placu z fontanną.


Jak przypomniał poznański magistrat, inicjatywa "Ulica dla dzieci - Ulica dla wszystkich" to projekt integracyjny od 2 lat realizowany ze środków budżetowych Miasta Poznania, a tym razem finansowany przez UNICEF. Jego realizatorem jest Fundacja Instytut Rozwoju Aktywności.


„W parkowej uliczce na Ratajach pojawi się aż 11 stref z różnymi aktywnościami dla dzieci i dorosłych. W strefie bezpieczeństwa i pierwszej pomocy policjanci i strażnicy miejscy będą tłumaczyć najmłodszym zasady poruszania się po mieście i wyjaśniać, na czym polega pierwsza pomoc. W strefie łamigłówek w specjalnie przygotowanych skrzynkach i stanowiskach dzieci będą mogły odkryć +skarb Poznania+. Wszystkie łamigłówki będą przygotowane w dwóch językach tak, by dzieci polskie i ukraińskie mogły bawić się razem” - podano.


Zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli zrobić sobie selfie albo skorzystać z pomocy fotografa w strefie klimatycznych zdjęć. Powstałe podczas wydarzenia fotografie będzie można włożyć do "Albumu solidarności". Miłośnicy rękodzieła stworzą własne ozdoby świąteczne i nauczą się dekorować ekologiczne torby.


Jak podali organizatorzy, w parku odbędzie się też Silent Disco, a każdy uczestnik będzie mógł na słuchawkach włączyć kanał zarówno po ukraińsku, jak i po polsku. W ramach tej cichej imprezy dzieci będą mogły poznawać muzyczne utwory i style. Nie zabraknie też miejsca na dziecięce karaoke - również w dwóch językach.


„Dla chętnych przygotowano także warsztaty ekologiczne oraz strefę gier podwórkowych, w której najmłodsi nauczą się skakać przez gumę i poznają najpopularniejsze zabawy na świeżym powietrzu. Z kolei w strefie edukacji i rozwoju będzie można spróbować swoich sił w rozwiązywaniu logicznych zagadek. Aby ułatwić dzieciom integrację, w parku pojawi się również strefa solidarności. Na dużej mapie, złożonej z konturów Polski i Ukrainy każdy będzie mógł się podpisać i pozostawić swój ślad. W rozwiązywaniu problemów językowych pomogą wolontariusze, znający języki polski oraz ukraiński” – podano.


Kolejne spotkania w ramach cyklu „Ulica dla dzieci - Ulica dla wszystkich” odbędą się 12 grudnia na ul. Dmowskiego, w godz. 13-19, przy Szkole Podstawowej nr 77; 17 grudnia w parku Kasprowicza, w godz. 15-20 oraz 18 grudnia na Naramowicach, przy bibliotece, w godz. 14-19. (PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ ann/


Kraj i świat

2023-01-30, godz. 13:10 UE/ KE wydała wstępną pozytywną ocenę wniosku Malty o wypłatę 52,3 mln euro w ramach Funduszu Odbudowy Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę wniosku Malty o wypłatę 52,3 mln euro w ramach Funduszu Odbudowy w formie dotacji. Malta przedłożyła… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 Białystok/ W styczniu nieco mniej pacjentów w szpitalu USK z powodu wirusów W styczniu jest nieco mniej, niż w grudniu, pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19 i grypy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, najbardziej… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów: konflikt z Chinami o Tajwan jest b. prawdopodobny Prawdopodobieństwo konfliktu USA z Chinami o Tajwan jest 'bardzo wysokie' - oświadczył przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 JSW: dotarcie do zaginionych w Pniówku zajmie nawet pół roku; początek akcji w sobotę (opis) Dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie w kopalni Pniówek, zajmie nawet około pół… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 Belgia/ Kary za posiadanie na własny użytek narkotyków wzrosną ze 150 do tysiąca euro W Belgii kary za zażywanie lub posiadanie na własny użytek takich narkotyków jak kokaina, ketamina czy LSD wzrosną ze 150 do 1000 euro - zdecydował minister… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 PSL: przez napływ ukraińskiego ziarna zalega ok. 2,5 mln ton polskiego zboża; rolnicy nie wiedzą, co z nim zrobić Przez napływ ukraińskiego ziarna zalega około 2,5 mln ton polskiego zboża; polscy rolnicy nie wiedzą, co z nim zrobić - wskazywali w poniedziałek politycy… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 Ukraina/ Wojsko: pomiędzy zmasowanymi atakami rakietowymi Rosji możliwe pojedyncze uderzenia Pomiędzy zmasowanymi atakami rakietowymi Rosji, do których przeciwnik przygotowuje się około 10-12 dni, możliwe są pojedyncze uderzenia - powiedziała rzeczniczka… » więcej 2023-01-30, godz. 13:00 Radom/ Bezpłatne parkowanie dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów polityc… Działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych będą mogli bezpłatnie korzystać ze Strefy Płatnego Parkowania w Radomiu… » więcej 2023-01-30, godz. 13:00 RPO wystąpił do resortu zdrowia i NFZ w sprawie zgwałconej 14-latki, której odmówiono aborcji Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił do resortu zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie zgwałconej 14-latki z niepełnosprawnością… » więcej 2023-01-30, godz. 13:00 Podkarpackie/ 2023 rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi Sejmik woj. podkarpackiego w poniedziałek ogłosił rok 2023 na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów z dziećmi. Uchwałę radni podjęli jednogłośnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »