Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-03, 07:20 Autor: PAP

Prezes Związku Głuchych: osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami

Osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami, potrzebują tylko komunikacji w polskim języku migowym, który jest ich naturalnym językiem - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Głuchych (PZG) Krzysztof Kotyniewicz.

Prezes PZG zapytany przez PAP o liczbę osób niesłyszących w kraju powiedział, że w polskim języki migowym komunikuje się 50-100 tys. osób. Oszacował, że osób słabosłyszących i z niedosłuchem może być do 800 tys., a starszych z niedosłuchem - nawet 3 mln. Spośród osób głuchych – wskazał Kotyniewicz – pracuje ok. 20 proc.


"Odsetek osób pracujących jest niewystarczający. Jest spora grupa osób z niepełnosprawnością słuchu, która chciałaby podjąć pracę, ale wskutek różnych barier nie może tego zrobić" - stwierdził. "Osoby głuche są pełnosprawnymi pracownikami, potrzebują tylko komunikacji w polskim języku migowym. To jest ich naturalny język, w którym się komunikują" - dodał.


Mówiąc o największej barierze, na którą osoby głuche natrafiają na rynku pracy, wskazał dostęp do tłumaczy języka migowego. "Nie każdy pracodawca wie, że takiego tłumacza może zatrudnić, ewentualnie nawiązać współpracę z firmą tłumaczeniową bądź stowarzyszeniem" - powiedział. Jako przykład takiego stowarzyszenia podał PZG, który dysponuje tłumaczami języka migowego w oddziałach na terenie całego kraju.


Przypomniał, że PZG realizuje w partnerstwie m.in. z MRiPS projekty dotyczące aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Jednym z testowanych instrumentów jest Centrum Komunikacji Polskiego Języka Migowego, do którego osoby głuche potrzebujące tłumaczenia mogą zadzwonić od godz. 8 do 20. Bezpłatne połączenie online z tłumaczem - podał Kotyniewicz – można uruchomić m.in. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, szkolenia BHP lub gdy pojawi się potrzeba przetłumaczenia dokumentów. "Często dokumenty w języku polskim nie są do końca zrozumiałe przez osoby głuche" - przyznał.


Zdaniem Kotyniewicza, po wprowadzeniu teleporad w czasie pandemii COVID-19 głusi zostali wykluczeni z pomocy medycznej. Dlatego PZG przy wsparciu PFRON uruchomił bezpłatną wideoinfolinię, dzięki której osoby niesłyszące mogą korzystać z teleporad od poniedziałku do piątku od godz. 7 do 23.


"Osoba z niepełnosprawnością potrzebuje dodatkowych wydatków, żeby móc normalnie pracować, wyjść z domu" – wyjaśnił prezes PZG i jako przykłady wskazał: koszt zakupu aparatu słuchowego, wózka, utrzymania psa przewodnika.


Innym problemem - stwierdził – jest niewystarczająca edukacja. "Nadal nie mamy w Polsce edukacji dwujęzycznej, przez co niewielki odsetek uczniów zdaje maturę i nie może kontynuować edukacji. Głusi nie są uczeni w polskim języku migowym, a kursy doszkalające nie są dostosowane do osób głuchych" – powiedział.


Według Kotyniewicza, osoby głuche w swoim fachu nieraz są świetnymi specjalistami i dobrze czują się na swoich stanowiskach pracy. "Nieraz koledzy się na nich skarżą, bo podbijają normy pracy. To dlatego, że skupiają się na swoich obowiązkach" – wyjaśnił. Przyznał, że także wśród osób z niepełnosprawnościami zdarzają się takie, które nie chcą pracować, ale jego zdaniem podobne zjawisko występuje w każdej grupie społecznej.


3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ mir/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 01:10 Kanada/ Popiersie Chopina podróżuje ciężarówką do Vancouver Popiersie Fryderyka Chopina podróżuje obecnie przez Kanadę. Polonia obserwuje miejsca, do których dociera transportowana ciężarówką rzeźba, która docelowo… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 USA/ Setki mieszkańców Ohio, narażonych na skutki pożaru pociągu z niebezpiecznymi materiałami, odmawia ewakuacji Władze East Palestine w stanie Ohio w USA wezwały we wtorek do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców, którzy nie podporządkowali się nakazowi wydanemu z… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 Włochy/ Prezydent po raz pierwszy w historii na festiwalu piosenki w San Remo Po raz pierwszy w historii festiwalu piosenki w San Remo na widowni zasiadł we wtorek prezydent Włoch Sergio Mattarella. Został on powitany owacją na stojąco… » więcej 2023-02-08, godz. 00:40 Rzecznik KG PSP: ratownicy starają się dotrzeć do kilku osób zlokalizowanych pod gruzami w Turcji W Turcji pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilka osób, ratownicy starają się do nich dotrzeć - poinformował w nocy z wtorku na środę rzecznik KG PSP bryg… » więcej 2023-02-08, godz. 00:10 Sześciolatek miał pograć na telefonie taty. Użył aplikacji i zamówił jedzenie za 1000 dolarów Bardzo żdziwieni byli mieszkańcy jednej z ulic na przedmieściach Detroit, gdy w sobotę wieczorem zobaczyli kolejkę dostawców jedzenia stojącą przed drzwiami… » więcej 2023-02-08, godz. 00:00 PSP: strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć żywych osób; łącznie to już 8 uratowanych Strażakom w Turcji udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę; łącznie to już 8 uratowanych - poinformowała… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 AFP: Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi ponad 7800 Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi obecnie ponad 7800 - podała we wtorek wieczorem agencja AF… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 USA/ Pentagon: Chiny odmówiły rozmowy z Austinem po zestrzeleniu balonu Tuż po zestrzeleniu chińskiego balonu szpiegowskiego Pentagon zwrócił się do Pekinu z prośbą o rozmowę między szefami resortów obrony USA i Chin - podał… » więcej 2023-02-07, godz. 23:30 Niemcy/ Organizacje pomocowe zebrały ponad 360 mln euro darowizn dla Ukrainy Od początku wojny na Ukrainie w Niemczech sojusz organizacji pomocowych zebrał ponad 364 mln euro darowizn na rzecz zaatakowanego przez Rosję kraju - poinformował… » więcej 2023-02-07, godz. 23:30 Puchar Niemiec - bez niespodzianek we wtorkowych meczach Nie było niespodzianek we wtorkowych meczach 1/8 finału piłkarskiego Pucharu Niemiec. Awans wywalczyły kluby z Bundesligi Eintracht Frankfurt i SC Freiburg… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »