Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-03, 07:00 Autor: PAP

Raport: Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali w chińskie obozy pracy przymusowej

Kanadyjczycy nieświadomie inwestowali swoje składki emerytalne w chińskie obozy pracy przymusowej, a problem ten dotyczy także innych krajów. Zarządzający funduszami inwestowali w indeksy giełdowe, w których skład wchodzą chińskie firmy - wynika z raportu sporządzonego przez dwie organizacje broniące praw człowieka, z siedzibą w Wielkiej Brytanii - Hong Kong Watch i Helena Kennedy Centre for International Justice.

Zarządzający funduszami emerytalnymi - publicznymi i prywatnymi - w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, USA, Nowej Zelandii i Japonii inwestowali w portfele oparte na globalnych indeksach tworzonych przez Morgan Stanley Capital International. Trzy indeksy - MSCI Emerging Markets, MSCI China Index oraz MSCI All-Country World Index - są skomponowane tak, że zawierają spółki, od producentów rolnych do producentów elektroniki, znane z czerpania korzyści z pracy przymusowej Ujgurów w chińskich obozach pracy - wskazują autorzy.


„W ostatnich 15 latach widać wzrost pasywnego inwestowania jako dominującej formy zarządzania funduszami” - podkreślono w raporcie, powołując się na dane Bloomberga dotyczące USA, gdzie pasywne zarządzanie (które odwzorowuje wybrane indeksy) dotyczy obecnie 43 proc. aktywów, wartych ok. 10 bln USD. Morgan Stanley Capital International i FTSE Russell to dwaj najwięksi „dostawcy” indeksów - podkreślono w raporcie opublikowanym pod koniec listopada raportu „Pasywne finansowanie zbrodni przeciw ludzkości” (Passively Funding Crimes Against Humanity).


Na przykład spośród 12 firm wchodzących w skład MSCI China Index sześć korzystało z ujgurskich pracowników przymusowych, a sześć brało udział w budowie obozów pracy. W MSCI Emerging Market Index jest siedem firm korzystających z przymusowej pracy Ujgurów, a sześć uczestniczyło w budowie obozów internowania lub uczestniczyło w represjach wobec Ujgurów.


W portfele uwzględniające trzy indeksy MSCI wskazane w raporcie inwestowało wielu zarządzających aktywami z firm takich jak BlackRock, Deutsche Bank, Fidelity, Invesco, Macquarie czy UBS, a także np. 11 publicznych funduszy emerytalnych w USA (np. nauczycieli stanu Nowy Jork), osiem publicznych funduszy emerytalnych w Wielkiej Brytanii (np. fundusz Kościoła anglikańskiego), rządowe fundusze emerytalne w Nowej Zelandii i Japonii, a także cztery fundusze emerytalne w Kanadzie (w tym publiczny Canada Pension Plan), dwa fundusze sektora służby publicznej i Royal Bank of Canada, czyli największy kanadyjski bank.


Canada Pension Plan, do którego trafiają emerytalne składki Kanadyjczyków, zainwestował 14 mld CAD w dwa indeksy zawierające spółki czerpiące zyski z pracy przymusowej w Chinach.


W dokumencie zauważa się, że np. Unia Europejska i USA mają prawo zakazujące importu towarów wytwarzanych przez robotników przymusowych. Istniejące zakazy nie dotyczą jednak inwestycji w firmy, które korzystają z pracy przymusowej. Stąd m.in. rekomendacja, by powstała lista firm objętych zakazem inwestycji.


Hongkong Watch opublikował wcześniej raport, w którym podsumował, że od 20 lat kanadyjskie inwestycje emerytalne w regionie Azji i Pacyfiku znacząco rosły. W 2003 inwestycje emerytalne stanowiły 1 proc. kanadyjskich inwestycji w tym regionie, a w 2017 r. - już 25 proc.


Z Toronto Anna Lach (PAP)


lach/ akl/


Kraj i świat

2023-02-04, godz. 09:10 KGP: ponad 28 tys. zgłoszeń wpłynęło na policyjne skrzynki "Stop agresji drogowej" Na policyjne skrzynki 'Stop agresji drogowej' wpłynęło w ub. roku ponad 28 tysięcy zgłoszeń. To nieco więcej niż w roku 2021, gdy było ich trochę ponad… » więcej 2023-02-04, godz. 09:00 Europosłanka Fotyga: mam nadzieję, że uda się wyciągnąć Saakaszwiliego z więzienia; Polska jest w to zaangażo… Mam nadzieję, że uda się wyciągnąć byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwiliego z więzienia. Polska dyplomacja i prezydent są zaangażowani w mediacje… » więcej 2023-02-04, godz. 09:00 USA/ Prokurator generalny zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy - powiadomiła w sobotę agencja… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Podkarpackie/ Na drogach regionu zalega błoto pośniegowe, na lokalnych drogach ślisko Na Podkarpaciu w sobotę rano wszystkie drogi wojewódzkie i krajowe są przejezdne - poinformowały PAP służby odpowiedzialne za ich utrzymanie. Na większości… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Karkonosze/ W górach bardzo silny wiatr i trzeci stopień zagrożenia lawinowego Z bardzo trudnymi warunkami atmosferycznymi muszą liczyć się turyści, którzy w sobotę chcą udać się w Karkonosze. W górnych partiach gór wieje bardzo… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 SG: w piątek z Ukrainy do Polski odprawiono 21 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 18,7 tys. W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 21 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 18,7 tys. osób - podała w sobotę Straż Graniczna. Od 24 lutego ub… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Małopolskie/ Drogi przejezdne, ale panują na nich trudne warunki Trudne warunki panują w sobotę rano na drogach w województwie małopolskim. Nawierzchnie są śliskie, a problemy potęguje śnieg nawiewany na nie przez silny… » więcej 2023-02-04, godz. 08:40 Ekspert o chińskim balonie nad USA: być może nigdy się nie dowiemy, co za tym stoi Być może nigdy się nie dowiemy, czy chiński balon wykryty nad terytorium USA służył do szpiegowania, jak sądzi Pentagon, czy badania pogody, jak twierdzą… » więcej 2023-02-04, godz. 08:30 Mityng Orlen Cup - Swoboda: chciałabym zbliżyć się do życiówki, a może nawet ją pobić 'Chciałabym zbliżyć się do życiówki, a może nawet ją pobić. Czy to się uda? Nie wiem, nie obiecuję, ale postaram się' - zadeklarowała Ewa Swoboda… » więcej 2023-02-04, godz. 08:30 Pomorskie/ Silny wiatr w północnej części regionu i w Trójmieście W północnej części woj. pomorskiego oraz w Trójmieście i na Żuławach w sobotę wieje silny wiatr, którego prędkość w porywach dochodzi do 85 km/h… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »