Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-03, 06:20 Autor: PAP

Dużo sodu i mało potasu to większe ryzyko demencji

Chińskie badanie pokazało, że nadmiar soli, szczególnie, jeśli w diecie brakuje potasu, przyspiesza pojawienie się problemów z pamięcią i myśleniem. Sól dodawana jest powszechnie do żywności, a potas można znaleźć w niektórych owocach i warzywach.

Demencja zaburza zdolność cierpiącego na nią człowieka do myślenia, korzystania z pamięci i podejmowania decyzji do tego stopnia, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. To jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności osób starszych.


To nie tylko dramat dla chorego i jego rodziny, ale także kolosalne obciążenie dla ekonomii, służby zdrowia i społeczeństwa w ogólnym ujęciu. Dobrze pokazuje to przykład Chin, które mają największą populację seniorów na świecie i jedną z najszybciej starzejących się populacji. W Polsce z powodu demencji cierpi ok. 400 tys. osób.


Jednocześnie brakuje dobrych leków, które by chorobę chociażby skutecznie spowalniały. Wiadomo, że na poziom ryzyka mają wpływ różne czynniki związane ze stylem życia, np. ruch, sen, dieta.


Jak zwracają jednak uwagę naukowcy z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua, nie zbadano dotąd dobrze wpływu stężenia dwóch kluczowych dla organizmu pierwiastków - sodu i potasu. Zespół z Pekinu sprawdził właśnie wpływ sodu i potasu oraz stosunku stężeń tych mikroelementów na ryzyko zachorowania na demencję.


Badanie ma szczególne znaczenie, ponieważ ze względu na wysokie stężenie soli w żywności w wielu krajach, powszechny jest nadmiar sodu w diecie.


W projekcie wzięło udział ponad 4 tys. ochotników, którzy na początku badania mieli średnio 50 lat.


Według wyników wysokie spożycie sodu (ponad 5593,2 mg dziennie) i wysoki stosunek stężenia sodu do potasu (ponad 3,8) zwiększały ryzyko problemów z pamięcią. Tymczasem wysokie spożycie potasu (ponad 1653,3 mg dziennie) wiązało się z lepszą sprawnością umysłową.


Na podstawie wcześniejszych badań naukowcy twierdzą, że wymienione pierwiastki wpływają na zdrowie mózgu poprzez oddziaływanie na układ krwionośny.


„Na podstawie naszych wyników można racjonalnie zasugerować, że obniżenie spożycia sodu i odpowiednie zwiększenie konsumpcji potasu jest korzystne dla funkcji poznawczych” - mówi prof. Ai Zhao współautorka pracy opublikowanej w magazynie „Global Transitions”.


Ekspertka zwraca uwagę, że przyszłe badania mają pozwolić na znalezienie optymalnej proporcji w stężeniach sodu i potasu dla seniorów.


Jej zdaniem priorytetem powinna być też poprawa tej proporcji w diecie Chińczyków, ale tę radę można z pewnością zastosować do znacznej części krajów, także zachodnich.


Warto w tym miejscu przytoczyć rekomendację Światowej Organizacji Zdrowia. WHO zaleca, aby dorośli nie spożywali dziennie więcej niż 5 g soli. Potas można tymczasem znaleźć m.in. w różnorodnych owocach i warzywach, np. w bananach, cytrusach, morelach, brokułach, nasionach roślin strączkowych.


Więcej informacji:


https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/salt-reduction (PAP)


Marek Matacz


mat/ ekr/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 01:20 Francja/ Protesty przeciwko projektowi reformy emerytalnej mniej liczne niż w styczniu Według danych francuskich władz, wtorkowe protesty przeciwko rządowemu projektowi reformy podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat zgromadziły mniej osób… » więcej 2023-02-08, godz. 01:10 Kanada/ Popiersie Chopina podróżuje ciężarówką do Vancouver Popiersie Fryderyka Chopina podróżuje obecnie przez Kanadę. Polonia obserwuje miejsca, do których dociera transportowana ciężarówką rzeźba, która docelowo… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 USA/ Setki mieszkańców Ohio, narażonych na skutki pożaru pociągu z niebezpiecznymi materiałami, odmawia ewakuacji Władze East Palestine w stanie Ohio w USA wezwały we wtorek do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców, którzy nie podporządkowali się nakazowi wydanemu z… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 Włochy/ Prezydent po raz pierwszy w historii na festiwalu piosenki w San Remo Po raz pierwszy w historii festiwalu piosenki w San Remo na widowni zasiadł we wtorek prezydent Włoch Sergio Mattarella. Został on powitany owacją na stojąco… » więcej 2023-02-08, godz. 00:40 Rzecznik KG PSP: ratownicy starają się dotrzeć do kilku osób zlokalizowanych pod gruzami w Turcji W Turcji pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilka osób, ratownicy starają się do nich dotrzeć - poinformował w nocy z wtorku na środę rzecznik KG PSP bryg… » więcej 2023-02-08, godz. 00:10 Sześciolatek miał pograć na telefonie taty. Użył aplikacji i zamówił jedzenie za 1000 dolarów Bardzo żdziwieni byli mieszkańcy jednej z ulic na przedmieściach Detroit, gdy w sobotę wieczorem zobaczyli kolejkę dostawców jedzenia stojącą przed drzwiami… » więcej 2023-02-08, godz. 00:00 PSP: strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć żywych osób; łącznie to już 8 uratowanych Strażakom w Turcji udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę; łącznie to już 8 uratowanych - poinformowała… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 AFP: Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi ponad 7800 Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi obecnie ponad 7800 - podała we wtorek wieczorem agencja AF… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 USA/ Pentagon: Chiny odmówiły rozmowy z Austinem po zestrzeleniu balonu Tuż po zestrzeleniu chińskiego balonu szpiegowskiego Pentagon zwrócił się do Pekinu z prośbą o rozmowę między szefami resortów obrony USA i Chin - podał… » więcej 2023-02-07, godz. 23:30 Niemcy/ Organizacje pomocowe zebrały ponad 360 mln euro darowizn dla Ukrainy Od początku wojny na Ukrainie w Niemczech sojusz organizacji pomocowych zebrał ponad 364 mln euro darowizn na rzecz zaatakowanego przez Rosję kraju - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »