Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 22:50 Autor: PAP

Komisja ds. pedofilii apeluje o uzupełnienie Kodeksu Etyki Lekarskiej o kwestie ochrony dzieci

O uzupełnienie Kodeksu Etyki Lekarskiej o zapisy dotyczące ochrony dzieci zaapelowała do prezesa samorządu lekarskiego Państwowa Komisja ds. pedofilii. Pozwoli to - w ocenie komisji - badać przez sądy lekarskie np. sprawy zaniedbań w zgłaszaniu przypadków wykorzystania dzieci.

"W związku z planowanymi zmianami Kodeksu Etyki Lekarskiej (KEL), Państwowa Komisja zwróciła się do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej z propozycją wsparcia w przygotowaniu przepisów służących ochronie dzieci. Aktualnie obowiązujące przepisy KEL pomijają obszar ochrony małoletnich pacjentów przed wykorzystaniem seksualnym" - poinformowała w piątek wieczorem komisja w komunikacie.


Jak przypomniała KEL ostatnio nowelizowany był prawie 20 lat temu i nie zawiera na przykład "podstawowych regulacji dotyczących ryzyka pojawienia się relacji seksualnych lekarza z małoletnimi pacjentami".


Ponadto w ocenie komisji wskazane jest uzupełnienie zawodowych przepisów lekarskich również o obowiązek zawiadamiania organów ścigania o przypadkach podejrzenia wystąpienia tego typu nagannych zachowań w środowisku medycznym.


"Zgodnie z art. 240 Kodeksu karnego obowiązek ten dotyczy wszystkich obywateli. Pojawienie się jednak tego przepisu w znowelizowanym KEL pozwoli Okręgowym Sądom Lekarskim na dokonywanie oceny zachowania lekarzy pod kątem realizacji podobnego zobowiązania" - argumentuje komisja.


Jak poinformowała ponadto komisja w ramach badań kwestii wykorzystania seksualnego w środowiskach mających zawodowo kontakt z dziećmi, Państwowa Komisja wystąpiła w zeszłym roku o informacje oraz dokumentację obejmującą okres od lata 2017 r. do 25 sądów lekarskich: 23 okręgowych, sądu przy Wojskowej Izbie Lekarskiej oraz Naczelnego Sądu Lekarskiego. "Sądy te prowadzą postępowania związane z odpowiedzialnością zawodową przedstawicieli tej profesji, niezależnie od ewentualnych postępowań karnych" - przypomniano.


"Dotychczas wpłynęło 16 odpowiedzi. Odpowiadające sądy powiadomiły komisję, że nie prowadziły postępowań dotyczących lekarza podejrzanego o wykorzystanie seksualne dziecka" - poinformowała komisja.


Tymczasem - jak zaznaczyła w swoim komunikacie - "nadmienić należy, że lekarze są grupą zawodową również występującą w monitorowanych przez Państwową Komisję sprawach karnych o wykorzystanie seksualne małoletnich".


Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Komisja przyjmuje zgłoszenia od 24 listopada 2020 r. W skład komisji wchodzi siedmiu członków reprezentujących: Sejm, Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka. Do jej zadań należy m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.


Niedawno - w połowie listopada br. - niemal jednogłośnie Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającą zmiany i usprawnienia w funkcjonowaniu Państwowej Komisji ds. pedofilii. Ma ona m.in. ułatwić dostęp komisji do informacji i dokumentów w związku z realizacją przez nią ustawowych zadań, a ponadto umożliwić komisji przystąpienie do sprawy przed sądem na prawach oskarżyciela posiłkowego na każdym etapie trwania postępowania. (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ mok/


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 16:40 Niemcy/ Od czwartku noszenie maseczki w autobusach i pociągach nie będzie już obowiązkowe Po prawie trzech latach pandemii koronawirusa w całych Niemczech zniesione zostaje obowiązkowe noszenie maseczek w autobusach i pociągach. Po tym jak kilka… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Białoruś/ Proces Andrzeja Poczobuta – od poniedziałku rozprawy odbywają się codziennie Kolejne rozprawy na procesie działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta odbyły się w poniedziałek, wtorek i środę; również na czwartek… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Ekstraklasa siatkarzy - Gardini trenerem PGE Skry Bełchatów Andrea Gardini został w środę trenerem występującej w ekstraklasie drużyny siatkarzy PGE Skry Bełchatów. 57-letni Włoch zastąpił zwolnionego z powodu… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 We Wrocławiu ruszyło Centrum Pomocy Dzieciom We Wrocławiu, w ramach współpracy z Fundacją NON LICET na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem, uruchomiono drugie na Dolnym Śląsku, a ósme w Polsce… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Prognoza pogody na 2 i 3 lutego Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa zachodnia będzie pod wpływem Wyżu Azorskiego. Pozostały obszar kontynentu będzie w zasięgu… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 USA/ FBI prowadzi planowaną rewizję w wakacyjnym domu Bidena Federalne Biuro Śledcze (FBI) przeprowadziło w środę planowane przeszukanie domu prezydenta Bidena w Rehoboth Beach w stanie Delaware - poinformował w środę… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Warszawa/ Trzy nowe stacje metra na Bemowie powstaną do 2026 roku Rozpoczyna się budowa ostatniego etapu linii M2 na Karolin. Na nowym czterokilometrowym odcinku linii M2 na Bemowie powstaną: Stacja Techniczno-Postojowa Karolin… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Badanie: po raz pierwszy w historii kraje UE pozyskały w 2022 r. więcej energii elektrycznej z wiatru i słońca niż… W ubiegłym roku, po raz pierwszy w historii, turbiny wiatrowe i panele słoneczne stanowiły największe źródło prądu w UE - informuje brytyjski think tank… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Liga holenderska - kontuzja i kilka tygodni przerwy Sebastiana Szymańskiego Piłkarz Feyenoordu Rotterdam Sebastian Szymański będzie pauzował przez kilka tygodni z powodu kontuzji kolana odniesionej w niedzielnym meczu z FC Twente -… » więcej 2023-02-01, godz. 16:40 Warszawa/ Zatrzymany ws. pożaru salonu fryzjerskiego usłyszał zarzuty dot. gróźb i nękania właścicielki 42-letni mężczyzna zatrzymany w związku z pożarem salonu fryzjerskiego w Wawrze usłyszał w prokuraturze łącznie cztery zarzuty. Trzy dotyczą gróźb karalnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »