Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 21:10 Autor: PAP

Węgry i Słowenia połączyły systemy elektroenergetyczne; w planach połączenie gazowe

Premier Słowenii Robert Golob oraz szef węgierskiego rządu Viktor Orban wzięli w piątek udział w ceremonii zakończenia budowy linii wysokiego napięcia Cirkovce-Pince, która połączyła sieci elektroenergetyczne obu krajów. W planach rządów jest również budowa interkonektora gazowego.

Linia jest częścią połączenia Słowenia-Węgry-Chorwacja. „Mamy międzynarodowy hub, który rzeczywiście przyczynia się do stabilnego funkcjonowania systemu regionalnego” – powiedział Golob podkreślając, że jest to „historyczny projekt dla Słowenii”.


Negocjacje w sprawie budowy połączenia sieciowego Słowenia-Węgry-Chorwacja rozpoczęły się w połowie lat 90., a linia Cirkovce-Pince była ostatnim etapem tego projektu. Słowenia to ostatni kraj, z którym Węgry nie miały połączenia linią elektroenergetyczną.


Premier Orban podkreślił, że to jego pierwszy rząd w 1999 roku przedłużył linię elektroenergetyczną do granicy i połączył ją z siecią chorwacką. Dodał, że zarówno Budapeszt, jak i Lublana zgadzają się co do potrzeby połączenia swoich sieci gazowych, z tym, że Węgry chciałyby zbudować połączenie o większej przepustowości, a Słowenia zamierza zacząć od mniejszych wolumenów.


„Jest wiele powodów (by zbudować połączenie gazowe – PAP), nie tylko to, że Węgrom bardzo zależy na uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu” – zauważył Golob. Podkreślił również, że w celu zrezygnowania z jakiegoś źródła energii, w tym przypadku z gazu z Rosji, „kluczowa jest stabilność energetyczna”. Słowenia nie chce zatrzymać całego importowanego z Algierii gazu dla siebie, ale udostępniłaby go krajom sąsiednich – dodał.


Orban stwierdził, że w celu zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii Węgry mają teraz opcje importu z trzech kierunków: Rumunii, Chorwacji i Słowenii. Premier podkreślił, że rząd w Budapeszcie jest zainteresowany wszystkimi trzeba kierunkami, bo chce zdywersyfikować dostawy.


„Gaz ziemny odgrywa kluczową rolę w dostawach energii na Węgrzech, a jednym ze sposobów na zmniejszenie tej zależności jest zwiększanie importu energii elektrycznej” – zauważył uczestniczący w uroczystości minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto. Wspomniał też o projekcie dostaw zielonej energii elektrycznej na Węgry z Azerbejdżanu przez Gruzję i Rumunię. Porozumienie w tej sprawie ma być podpisane w grudniu - dodał polityk.


W uroczystościach w Słowenii brał również udział Davor Filipović, minister gospodarki Chorwacji.


Prace konstrukcyjne 80-kilometrowej linii przesyłowej o napięciu 400 kV rozpoczęły się w 2020 roku, kiedy premierem Słowenii był Janez Jansza, obecnie lider opozycji. Prawie jedną trzecią kosztów budowy wynoszących 160 mln euro pokryła Unia Europejska.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ ap/


Kraj i świat

2024-04-16, godz. 13:10 Formuła 1 - Carlos Sainz Jr. w Mercedesie od sezonu 2025 Kierowca zespołu Formuły 1 Ferrari Hiszpan Carlos Sainz Jr. od sezonu 2025 będzie reprezentował barwy ekipy Mercedesa - informują włoskie media, w tym także… » więcej 2024-04-16, godz. 13:10 W. Brytania/ Resort obrony: Ukraina utrzymuje zdolność ataków głęboko wewnątrz Rosji Atak sił ukraińskich na fabrykę zbrojeniową w Tatarstanie znowu pokazał ich zdolność do przeprowadzania działań głęboko wewnątrz Rosji, omijania rosyjskiej… » więcej 2024-04-16, godz. 13:10 Kalisz/ Pożar w warsztacie samochodowym W warsztacie samochodowym doszło do pożaru jednego z pojazdów. W akcji gaśniczej bierze udział ok. 30 strażaków. Akcja jest niebezpieczna ze względu na… » więcej 2024-04-16, godz. 13:00 Ekstraklasa siatkarzy - Toniutti zostaje w Jastrzębskim Węglu Francuski rozgrywający Benjamin Toniutti będzie grać w Jastrzębskim Węglu także w sezonie 2024/25 ekstraklasy - poinformował we wtorek klub. Siatkarski… » więcej 2024-04-16, godz. 13:00 Raport: coraz więcej studentek na uczelniach technicznych W ciągu czterech ostatnich lat liczba kobiet studiujących na kierunkach związanych z informatyką wzrosła o 25 proc. Na kierunkach inżynieryjnych wciąż… » więcej 2024-04-16, godz. 13:00 Posłowie PiS z kontrolą poselską w resorcie klimatu Posłowie PiS: Paweł Jabłoński i Paweł Sałek zapowiedzieli kontrolę poselską w resorcie klimatu i środowiska. Chcą interweniować m.in. ws. projektu dotyczącego… » więcej 2024-04-16, godz. 13:00 Duda podziękował prezydent Słowacji Czaputovej za dotychczasową współpracę (opis) Zuzana Czaputova od początku pokazywała, że ważne jest dla niej budowanie relacji dobrosąsiedzkich - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, dziękując… » więcej 2024-04-16, godz. 13:00 Katowice/ Lekarze przeprowadzają przełomowe operacje wad ortognatycznych Przeprowadzamy pierwsze w Polsce, a nawet na świecie, operacje wad ortognatycznych - z mikrometryczną precyzją, przy użyciu dostępnej i taniej nawigacji -… » więcej 2024-04-16, godz. 13:00 "NYT" o odparciu ataku Iranu na Izrael: wielki sukces Bidena może okazać się nietrwały Sobotni sukces sił izraelskich i amerykańskich, które z pomocą arabskich sojuszników 'niemal perfekcyjnie' odparły atak Iranu, był również sukcesem prezydenta… » więcej 2024-04-16, godz. 13:00 Słowacja/ Premier Fico o pakcie migracyjnym UE: to dyktat, nie solidarność Premier Słowacji Robert Fico odrzucił we wtorek pakt migracyjny przyjęty przez Parlament Europejski, uznając to za dyktat, a nie przejaw solidarności. Dodał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »