Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 21:00 Autor: PAP

USA/ Ekonomistka Departamentu Stanu: nie wiemy, kiedy sankcje ugryzą Rosję najmocniej, ale pewne jest, że to się stanie

Trudno jest przewidzieć, kiedy sankcje uderzą w rosyjską gospodarkę najmocniej, ale jest pewne, że to się stanie - powiedziała w piątek główna ekonomistka Departamentu Stanu dr Emily Blanchard w odpowiedzi na pytanie PAP. Dodała, że z powodu wojny PKB Rosji będzie pod koniec dekady co najmniej o 20 proc. niższe.

Blanchard podczas konferencji prasowej przedstawiła długoterminowe prognozy dla rosyjskiej gospodarki, przewidując głęboką stratę potencjału, odpływ kapitału, siły roboczej i inwestycji.


"Kluczowe przesłanie, które chcę przekazać, to takie: długoterminowe prognozy rozwoju Rosji pozostają niewiarygodnie stałe, stabilne i ponure" - powiedziała.


"Oficjalne i prywatne prognozy obcięły oparte na modelach szacunki długoterminowego potencjału wzrostu o dwie trzecie. Nawet najbardziej optymistyczne prognozy przewidują, że rosyjska gospodarka będzie co najmniej o 20 proc. mniejsza w 2030 r., niż byłaby, gdyby Putin nie napadł na Ukrainę w lutym" - zauważyła.


Pytana przez PAP o to, dlaczego dotychczasowe statystyki gospodarcze Rosji wskazują na płytszą niż przewidywano recesję, a wskaźnik kondycji przemysłu PMI konsekwentnie rośnie, Blanchard odparła, że o ile bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy sankcje "ugryzą" Rosję najmocniej, jest pewne, że to się stanie.


Dodała, że wprowadzone przez Zachód kontrole eksportu technologii, w tym półprzewodników pełny skutek odniosą, kiedy Rosji skończą się ich zgromadzone przedtem zapasy.


"Jedna rzecz, którą możemy powiedzieć, to z pewnością są sektory rosyjskiej gospodarki, w których zanotowaliśmy zapaść (...) zwłaszcza w przemyśle samochodowym" - zaznaczyła.


Blanchard wyjaśniła, że o tym, że ponure perspektywy gospodarki Rosji są przesądzone, świadczy szereg podstawowych czynników, w tym odpływ kapitału, inwestycji i siły roboczej.


"Według wszelkich szacunków, Rosja zakończy tę dekadę z mniejszą, gorzej wyszkoloną, mniej zdrową i mniej produktywną siłą roboczą, niż w styczniu tego roku" - oceniła. Jak dodała, poziom inwestycji już w tym roku zaliczył dramatyczny spadek i dopiero w 2028 r. może liczyć na rozpoczęcie odrabiania strat.


"Globalne czynniki gospodarcze takie jak cena ropy naftowej, gazu ziemnego będą ogromnie znaczące, jeśli chodzi o to, co wydarzy się w krótkim terminie. Ale w długiej perspektywie, nieuniknione siły ekonomii mówią nam, że to, co będzie miało znaczenie, to siła robocza, kapitał, alokacja środków i innowacje (...), a to wskazuje na znacznie niższe prognozy dla Rosji" - podsumowała ekonomistka.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ mal/


Kraj i świat

2023-01-28, godz. 11:20 520 zakażeń koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 520 zakażenia koronawirusem, w tym 119 ponownych. Zmarły dwie osoby z COVID-19 - poinformowano w sobotę na stronach rządowych… » więcej 2023-01-28, godz. 11:20 Ambasador Izrael w Niemczech: wspieramy Ukrainę znacznie bardziej, niż powszechnie wiadomo Izrael zakulisowo wspiera Ukrainę w stopniu znacznie większym niż wynika to z publicznie znanych informacji - powiedział ambasador Izraela w Niemczech Ron… » więcej 2023-01-28, godz. 11:20 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami na południu regionu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami marznącego deszczu, jakie do sobotniego wieczoru będą występować… » więcej 2023-01-28, godz. 11:10 Paryż - doradca Zełenskiego: MKOl promuje rosyjską antyludzką politykę Doradca prezydenta Ukrainy skrytykował MKOl za wspieranie Rosji kilka dni po tym, jak Olimpijska Rada Azji zaproponowała sportowcom rosyjskim i białoruskim… » więcej 2023-01-28, godz. 11:10 ISW: Prawdopodobnym celem nowej rosyjskiej ofensywy będzie obwód ługański lub doniecki Nasza stała ocena pokrywa się z ostatnimi doniesieniami Bloomberga, który na podstawie źródeł na Kremlu przekazał, że Putin przygotowuje nową ofensywę… » więcej 2023-01-28, godz. 10:50 Podlaskie/ Po trzech latach festiwale muzyki cerkiewnej znowu odbędą się w maju, a nie we wrześniu W maju odbędą się tegoroczne edycje festiwali muzyki cerkiewnej, organizowanych w Hajnówce i Białymstoku. W związku z pandemią koronawirusa przez trzy ostatnie… » więcej 2023-01-28, godz. 10:50 Gwiazdor filmu „Blade: Wieczny łowca” bezlitośnie zmiażdżył nową wersję tego hitu Choć przygotowany przez twórców ze studia Marvela nowy „Blade” nie został jeszcze pokazany widzom, to Stephen Dorff nie ma wątpliwości, że nie będzie… » więcej 2023-01-28, godz. 10:40 M.Paprocka o noweli Kodeksu wyborczego: z dużym optymizmem należy podchodzić do zmian profrekwencyjnych Kancelaria Prezydenta stale monitoruje propozycje ws zmian w Kodeksie wyborczym; z dużym optymizmem należy podchodzić do zmian profrekwencyjnych; prezydent… » więcej 2023-01-28, godz. 10:40 D. Wyszogrodzki: Dylan nie zawsze był dobrym jurorem własnego repertuaru (wywiad) Każdy wielbiciel twórczości Boba Dylana wie, jak chętnie artysta odrzucał czasem bardzo dobre utwory w ostatniej chwili. Nie zawsze był dobrym jurorem własnego… » więcej 2023-01-28, godz. 10:40 Radom/ Nowe nabytki Muzeum im. Jacka Malczewskiego: obraz ucznia Matejki i XIX-wieczne japońskie militaria Obraz Wacława Michała Ichnowskiego, pochodzącego z Radomiu ucznia Jana Matejki, oraz XIX-wieczna japońska zbroja i kołaczan to nowe obiekty, które w ostatnim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »