Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 20:40 Autor: PAP

USA/ Sekretarz stanu Blinken: Kuba, Nikaragua i grupa Wagnera na czarnej liście naruszeń wolności religijnej

Stany Zjednoczone dodały Kubę, Nikaraguę i rosyjską grupę najemniczą Wagnera do swojej czarnej listy krajów i podmiotów, które zagrażają wolności religijnej - poinformował w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Według komunikatu szefa amerykańskiej dyplomacji obydwa kraje dołączają do tej listy "za popełnienie lub tolerowanie szczególnie poważnych naruszeń wolności wyznania". Kuba i Nikaragua, już objęte amerykańskimi sankcjami, mogą spotkać się z kolejnymi restrykcjami w przypadku braku poprawy w tej kwestii.


"Naruszenia wolności religijnej sieją podziały, osłabiają bezpieczeństwo ekonomiczne i zagrażają stabilności politycznej i pokojowi" — napisał Blinken.


Kuba i Nikaragua dołączyły na amerykańskiej czarnej liście do Chin, Erytrei, Iranu, Birmy, Korei Północnej, Pakistanu, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Tadżykistanu i Turkmenistanu.


Z kolei grupa Wagnera trafiła na czarną listę "podmiotów budzących szczególne obawy", na której znajdują się już talibowie, somalijski Szebab czy nigeryjski Boko Haram.


Według Blinkena grupa Wagnera została dodana do listy "na podstawie jej działań w Republice Środkowoafrykańskiej", gdzie prawie dekada walk zaostrzyła napięcia między chrześcijanami a muzułmanami.


Szef amerykańskiej dyplomacji argumentuje, że Rosja, po wycofaniu się w 2016 roku wojsk francuskich z Republiki Środkowoafrykańskiej, wysłała do tego kraju "instruktorów wojskowych", a potem wiele oddziałów paramilitarnych, mających chronić rząd w obliczu grożącej mu rebelii.


Władze Francji regularnie oskarżają te organizacje paramilitarne o popełnianie nadużyć wobec ludności cywilnej i ustanowienie reżimu "grabieży" zasobów Republiki Środkowoafrykańskiej. Kraje zachodnie i eksperci ONZ oskarżają grupę Wagnera o łamanie praw człowieka także w Libii i Mali. (PAP)


zm/ ap/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 12:10 Łódź/ Kolejna nagroda dla spektaklu "Chciałem być" o Krzysztofie Krawczyku Oparty na życiu i twórczości Krzysztofa Krawczyka spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi 'Chciałem być' wygrał 16. Katowicki Karnawał Komedii. Muzyczna komedia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 25 lat Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce (MediaRoom) Polska jest jednym z ok. 150 krajów, w których działają Specjalne Strefy Ekonomiczne. Po 25 latach doświadczeń ich formuła została jednak zarzucona i w… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 Szynkowski vel Sęk: tzw ustawa wiatrakowa z poprawką o 700 metrach wypełnia kamienie milowe Minister ds UE Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że nie widzi problemu z poprawką mówiącą, że elektrownie wiatrowe mogą być budowane w odległości… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 NFZ: nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z Funduszem Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, odnosząc się do sprawy ginekolożki… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Będzie filmowa wersja musicalu z piosenkami Dylana. W obsadzie Olivia Colman i Woody Harrelson Wystawiane m.in. na Broadwayu przedstawienie „Girl from the North Country” z piosenkami Boba Dylana doczeka się wersji filmowej. Gwiazdami powstającego musicalu… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Turcja/ W trzęsieniach ziemi w XX wieku zginęło ponad 100 tys. osób; obecny kataklizm najgorszy od 1939 r. Poniedziałkowe trzęsienie ziemi było największym kataklizmem w Turcji od 1939 r. - mówił prezydent Recep Tayyip Erdogan odnosząc się do historycznego trzęsienia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Hołownia: Polska 2050 i PSL chcą stworzyć jedną listę spraw do załatwienia (krótka) Polska 2050 i PSL chcą stworzyć wspólną listę spraw do załatwienia przez przyszły rząd po przejęciu władzy - zapowiedział we wtorek Szymon Hołownia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Mistrz świata w boksie Ukrainiec Usyk: rosyjskie medale będą znaczone krwią, śmiercią i łzami Ukraiński mistrz świata wagi ciężkiej w boksie Ołeksandr Usyk w nagraniu wideo adresowanym do prezydenta MKOl Thomasa Bacha oświadczył, że osiągnięcia… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Szef klubu KO: przychylnie patrzymy na wniosek Lewicy ws wotum nieufności wobec szefa MEiN Jeszcze nie ma decyzji, czy posłowie KO będą się podpisywać pod wnioskiem Lewicy o wotum nieufności wobec szefa MEiN Przemysława Czarnka, ale przychylnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »