Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 18:00 Autor: PAP

Szef dyplomacji UE podczas wizyty w Brzegu: dziękuję Polsce za pomoc w ustanowieniu misji szkoleniowej dla ukraińskich żołnierzy

Dziękuję Polsce, polskiej armii i Polakom za pomoc w utworzeniu misji szkoleniowej dla ukraińskich żołnierzy - oświadczył w piątek wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell podczas wizyty w Brzegu w województwie opolskim, gdzie powstała szkoleniowa misja UE dla Ukraińców.

Borrell, który jest też wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, spotkał się w siedzibie 1. Pułku Saperów z żołnierzami biorącymi udział w misji szkoleniowej EUMAM oraz ze szkolonymi żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy.


Szef unijnej dyplomacji powiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że rozmawiał wcześniej z Ukraińcami, którzy są szkoleni w misji Unii Europejskiej w Brzegu i "czuje wiele pokory po tym spotkaniu z żołnierzami, którzy szkolą się, by móc odeprzeć rosyjską agresję i bronić swej ziemi".


"Gdy spotkałem się z prezydentem (Wołodymyrem) Zełenskim w Kijowie w kwietniu powiedziałem mu: nie potrzebujecie naszych słów (...), potrzebujecie naszego wsparcia w postaci sprzętu i szkoleń, broni i wyposażenia. I to właśnie robimy. (...) Dostarczamy broń i finansujemy jej zakup. I jesteśmy też tu, dostarczając wojskowe know-how" - oświadczył Borrell.


Pomoc unijna dla Ukrainy i utworzenie misji szkoleniowej w Brzegu to "pod wieloma względami bezprecedensowe" działanie UE - zauważył szef dyplomacji.


Poinformował, że misja ta, której utworzenie kosztowało unijny budżet 100 mln euro, wyszkoli 50 tys. ukraińskich żołnierzy. Ich instruktorami będą nie tylko oficerowie z krajów UE, ale również Brytyjczycy i Kanadyjczycy, a nienależąca do Wspólnoty Norwegia przeznaczy na tę misję 50 mln euro. Ponadto UE wyasygnuje 60 mln euro na broń, która będzie wykorzystana podczas szkoleń.


"Dziś wszyscy są zgodni co do tego, że ukraińska armia jest jedną z najlepszych armii świata. Opiera się rosyjskiej agresji w sposób, którego nikt się nie spodziewał i nie tylko opiera się - odpycha również rosyjską armię" - powiedział szef unijnej dyplomacji.


W czwartek Borrell wziął udział w odbywającym się w Łodzi szczycie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Przed posiedzeniem Rady Ministerialnej OBWE szef unijnej dyplomacji zapowiedział, że UE przekaże dodatkowo ponad 1 mln euro na przeprowadzenie operacji rozminowania Ukrainy.


EUMAM (European Union Military Assistance Mission in Support of Ukraine) to unijna misja pomocy wojskowej dla Ukrainy utworzona 17 października 2022 roku. Jej dowódcą jest wiceadmirał Herve Blejean. (PAP)


fit/ ap/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 09:50 Turcja/ W kraju przywrócono dostęp do Twittera, ograniczony w związku z krytyką rządu po trzęsieniu ziemi W Turcji przywrócono w czwartek dostęp do Twittera po tym, gdy główni dostawcy usług komórkowych przez kilkanaście godzin blokowali serwis z powodu rosnącej… » więcej 2023-02-09, godz. 09:50 Tatry/ Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, szlaki są zasypane śniegiem W Tatrach do godziny 20 w czwartek obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym… » więcej 2023-02-09, godz. 09:50 Evangeline Lilly odwiedziła Jeremy’ego Rennera. Ma dobre wieści „To cud, prawdziwy cud” - stwierdziła w najnowszym wywiadzie Evangeline Lilly, wspominając swoją niedawną wizytę u Jeremy’ego Rennera. Aktorka wyznała… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 Media: Rosja straciła ponad 20 generałów na wojnie z Ukrainą Rosja straciła na wojnie z Ukrainą ponad 20 generałów - podał w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza. Są to oceny wywiadu japońskiego, uzyskane wspólnie… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 UE/ Premier Estonii: kraje Unii powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy - powiedziała w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 Liga NHL - Stars nie zwalniają tempa Hokeiści Dallas Stars pokonali Minnesota Wild 4:1 w jednym z dwóch środowych meczów ligi NHL i po 30. zwycięstwie w sezonie z dorobkiem 70 punktów prowadzą… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 Liga NBA - Sochan wciąż kontuzjowany, 10. z rzędu porażka Spurs Koszykarze San Antonio Spurs przegrali dziesiąty z rzędu mecz w lidze NBA. Teksańczycy, którzy muszą sobie radzić bez kontuzjowanego Jeremy'ego Sochana… » więcej 2023-02-09, godz. 09:30 RMF FM: Wypłata środków z KPO coraz bliżej? 'Główne kamienie milowe dotyczące praworządności wydają się spełnione' - nieoficjalnie przekazał RMF FM wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej… » więcej 2023-02-09, godz. 09:30 W. Brytania/ Resort obrony: pogoda na Ukrainie nie sprzyja obecnie większym operacjom Pogoda nadal odgrywa znaczącą rolę w przebiegu rosyjskiej wojny na Ukrainie; ze względu na topnienie śniegu i błotnisty teren warunki do prowadzenia większych… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 Sejm wznowił obrady Sejm w czwartek o godz. 9. wznowił obrady. Ostatniego dnia posiedzenia Sejm ma wysłuchać informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce za 2021 r. Posłowie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »