Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 17:50 Autor: PAP

Minister Maląg: żadna kobieta nie może być dyskryminowana z powodu rodzicielstwa

Żadna kobieta, żaden pracownik nie może być dyskryminowany z powodu decyzji o rodzicielstwie. Pracodawcy, którzy nie przestrzegają przepisów w zakresie praw pracowniczych, muszą liczyć się ze zdecydowaną reakcją właściwych organów - przekazała w piątek minister rodziny Marlena Maląg.

Media w ostatnim czasie donosiły o przypadkach dyskryminacji kobiet ze względu na rodzicielstwo w sieci hipermarketów Kaufland. Kobiety wracające po urlopie macierzyńskim miały mieć m.in. mniejsze wynagrodzenie od osób pracujących na tym samym stanowisku.


Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w oświadczeniu przesłanym PAP podkreśliła, że "żadna kobieta, żaden pracownik nie może być dyskryminowany z powodu decyzji o rodzicielstwie".


"Pracodawcy są zobowiązani do równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu, a także do przestrzegania uprawnień przysługujących kobietom w ciąży oraz pracującym rodzicom. Pracodawcy, którzy nie przestrzegają przepisów w zakresie praw pracowniczych, muszą liczyć się ze zdecydowaną reakcją właściwych organów" - zaznaczyła minister.


Przypomniała, że wszelkie zastrzeżenia co do zgodności z prawem pracy działań podejmowanych przez pracodawcę powinny być zgłaszane do Inspekcji Pracy. "Zachęcam pracowników do zgłaszania takich sytuacji, dzięki czemu będą one mogły zostać ocenione przez inspektora pracy podczas przeprowadzonej kontroli" - dodała.


Szefowa MRiPS poinformowała, że w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej doniesieniami o możliwych nieprawidłowościach w zakresie przestrzegania praw pracowniczych, zwróciła się do Inspekcji Pracy o kontrolę w jednym z hipermarketów w Żywcu.


"Rząd Zjednoczonej Prawicy od samego początku stoi na straży bezpieczeństwa rodzin. Wspieramy i będziemy wspierać kobiety, które podejmują trud łączenia pracy zawodowej z macierzyństwem" - zapewniła minister.


Wskazała, że służą temu zarówno zmiany legislacyjne, takie jak uchwalona w czwartek ustawa regulująca kwestię pracy zdalnej, jak i programy społeczne, takie jak uruchomione w tym roku dofinansowanie do opieki żłobkowej, świadczenie "Rodzina 500 plus" i program Maluch plus".


W piątek na konferencji Lewicy w Sejmie była pracownica sieci Kaufland i działaczka związkowa Jolanta Żołnierczyk opowiedziała o przejawach dyskryminacji w miejscu pracy.


"Przez ostatnie 9 lat pracowałam jako sprzedawca-kasjer w Kauflandzie w Żywcu. Z koleżankami ujawniłyśmy proceder dyskryminacji kobiet ze względu na rodzicielstwo, na macierzyństwo, które wracając do pracy po takim urlopie były dyskryminowane, czyli miały mniejsze wynagrodzenie, niż osoby na tym samym stanowisku" - powiedziała Żołnierczyk.


Jak dodała, za ujawnienie tego procederu została zwolniona dyscyplinarnie. "Prawo jedno, a prawo firmy Kaufland to druga sprawa" - powiedziała.


Posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przypomniała, że w kwietniu 2022 r. Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy o ochronie pracowników związkowych przed zwolnieniem. Jak wyjaśniła, wejście w życie tych przepisów uniemożliwiłoby zwolnienie chronionego pracownika związkowego bez zgody sądu pracy.


Sieć Kaufland Polska w oświadczeniu przesłanym PAP przekazała, że "dba o zadowolenie swoich pracowników, którym gwarantuje atrakcyjne warunki zatrudnienia i rozwoju".


"Pracownicy Kaufland we wszystkich krajach pracują na tych samych, ściśle określonych zasadach. Sprzeciwiamy się jakiejkolwiek dyskryminacji. Wynagrodzenie w naszej firmie nie jest zależne od płci, a wyłącznie od kwalifikacji i doświadczenia, które osoba zatrudniona zdobywa, pracując na określonym stanowisku" - napisała sieć.


"Każdy pracownik, który wraca do pracy po dłuższej przerwie, np. wynikającej z urlopu rodzicielskiego, ma zagwarantowane to samo stanowisko i takie same warunki zatrudnienia jak w momencie pójścia na urlop, z uwzględnieniem podwyżek wynagrodzenia mających miejsce w międzyczasie dla jego stanowiska pracy" - zapewniono.


Według sieci Kaufland "jedynym powodem zwolnienia pracownicy były ciężkie naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych". "Decyzja ta została podjęta na podstawie wniosków z rzetelnego postępowania wyjaśniającego, a funkcja związkowa, którą pełnił pracownik, nie miała na nią żadnego wpływu" - czytamy w oświadczeniu.


"Jako firma stawiamy na dialog i wzajemne porozumienie. Stanowczo sprzeciwiamy się jednak nieprawdziwym informacjom, które godzą w dobre imię Kaufland jako pracodawcy. Nigdy nie prowadziliśmy działań mających na celu utrudnianie pracownikom działalności związkowej. Jako pracodawca jesteśmy otwarci na konstruktywny dialog" - napisano w oświadczeniu.(PAP)


Autorka: Karolina Kropiwiec


kkr/ mir/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 16:00 MZ określi dawki preparatów ze stabilnym jodem na wypadek skażeń promieniotwórczych Ministerstwo Zdrowia określi dawki preparatów ze stabilnym jodem, w ramach predystrybucji, na wypadek skażeń promieniotwórczych. Projekt rozporządzenia w… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 14 maja - kolejna rozprawa TK ws. poleceń b. premiera dot. wyborów korespondencyjnych 14 maja odbędzie się kolejna rozprawa Trybunału Konstytucyjnego ws. konstytucyjności wydawania poleceń b. premiera Mateusza Morawieckiego dot. przygotowania… » więcej 2024-04-25, godz. 15:50 Pomorskie/ Niewybuch w powiecie puckim; ewakuacja odwołana (aktl.) W Kazimierzowie w powiecie puckim w ziemi odkryto niewybuch prawdopodobnie z II wojny światowej. W czwartek po południu odwołano zaplanowaną na ten dzień… » więcej 2024-04-25, godz. 15:50 PE wezwał przywódców politycznych UE do przeciwstawienia się rosyjskim próbom ingerencji w wybory Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji wezwał przywódców politycznych UE i państw członkowskich do pilnego i zdecydowanego przeciwstawienia… » więcej 2024-04-25, godz. 15:50 Wrocław/ Odroczona rozprawa Frasyniuka w sprawie zniesławienia żołnierzy Sąd Rejonowy we Wrocławiu odroczył do 24 czerwca rozprawę Władysława Frasyniuka w sprawie o zniesławienie żołnierzy działających na polsko-białoruskiej… » więcej 2024-04-25, godz. 15:50 Raport: coraz więcej ojców korzysta z urlopów rodzicielskich, ale nadal za mało W wyniku wejścia w życie unijnej dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. Nadal jednak z tego rodzaju opieki… » więcej 2024-04-25, godz. 15:40 W. Brytania/ Opozycyjna Partia Pracy zapowiada renacjonalizację kolei po 30 latach Brytyjska opozycyjna Partia Pracy zapowiedziała w czwartek, że po dojściu do władzy, co najprawdopodobniej nastąpi w drugiej połowie tego roku, dokona renacjonalizacji… » więcej 2024-04-25, godz. 15:40 W Zakopanem nielegalnie ustawiono 45-metrową karuzelę; sprawę pada PINB Przy ulicy prowadzącej do Wielkiej Krokwi w Zakopanem, bez stosownego zgłoszenia w starostwie, ustawiono 45-metrową konstrukcję tzw. koła młyńskiego. Sprawę… » więcej 2024-04-25, godz. 15:40 Turcja/ W ciągu 10 miesięcy zatrzymano ok. 3 tys. osób podejrzanych o związki z Państwem Islamskim W ciągu 10 miesięcy w Turcji zatrzymano prawie trzy tysiące osób podejrzanych o związki z tzw. Państwem Islamskim (IS); ponad 700 z nich trafiło do aresztu… » więcej 2024-04-25, godz. 15:40 Tomczyk: zegarek wart 6 tys. zł zamiast do międzynarodowej delegacji, trafił do minister Glapiak (krótka 2) Wiceminister obrony Cezary Tomczyk przedstawił w czwartek dokumenty, z których wynika, że MON kupiło zegarek o wartości ok. 6 tys. zł, który miał być… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »