Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 16:30 Autor: PAP

Prezes PiS: Możemy zwyciężyć, ale musimy na to zasłużyć ciężką pracą i wierzę, że zasłużymy (opis)

Możemy zwyciężyć, ale musimy na to zasłużyć ciężką pracą i wierzę, że zasłużymy; musimy poświęcić wszystkie siły, by pokonać tych, którzy próbują przeciwstawić się naszemu wielkiemu projektowi - podkreśliłw piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński, który był gościem konwencji Partii Republikańskiej.

Lider PiS oraz Zjednoczonej Prawicy wziął w piątek udział w konwencji programowej swojego koalicjanta - Partii Republikańskiej, która odbywała się w Warszawie.


Kaczyński zwracając się do uczestników konwencji powiedział, że "jesteśmy w jednej formacji, która podjęła realizację wielkiego projektu". Jak mówił droga, którą idziemy jest wspólną drogą, ale jednocześnie jest ona trudna. "Bo zawsze wielka pozytywna zmiana jest w interesie większości, ale historia i to nie tylko Polski, układa się zwykle tak, że jest też mniejszość zainteresowana tym, żeby było tak jak było" - podkreślił.


"Ta sytuacja w Polsce ma jeszcze jeden, szczególny aspekt: mianowicie, owa mniejszość ma bardzo silne wsparcie ze strony państw, które są naszymi sojusznikami, ale, niestety, bardzo często wychodzą poza formułę, która jest do przyjęcia nawet w najbliższym sojuszu. Chcą co najmniej współdecydować, jeśli nie decydować o naszych wewnętrznych sprawach. Tego rodzaju postawa czyni nasze przedsięwzięcie jeszcze trudniejsze i musimy wykazać tutaj największą determinację" - stwierdził Kaczyński.


Jak dodał, Partia Republikańska to ugrupowanie odwołujące się do polskiej tradycji, które chce służyć wspólnocie narodowej i mniejszym wspólnotom. "To jest zobowiązanie, które dziś jest szczególnie aktualne. To słowo +służba+ jest dziś szczególnie aktualne. I trzeba sobie jasno powiedzieć trudna służba, bo przed nami momenty, które będą decydować, czy droga, którą wybraliśmy będzie kontynuowana, czy też nastąpi załamanie" - podkreślił Kaczyński.


Przestrzegał też, że przegrana Zjednoczonej Prawicy w przyszłorocznych wyborach będzie "początkiem bardzo trudnego, bardzo złego, jeszcze jednego złego okresu w naszych dziejach". "Dlatego naszym zadaniem, któremu musimy poświęcić wszystkie siły i które musimy realizować wbrew wszystkiemu i często własnym kosztem jest pokonanie tych, którzy próbują się temu wielkiemu projektowi przeciwstawić" - oświadczył prezes PiS.


"Polska, Polska polityczna, Polska klasy politycznej, dzieli się w istocie na obóz patriotyczny - i to jesteśmy my - i obóz, o którym w żadnym razie nie można tego powiedzieć" - podkreślił Kaczyński.


Jak wskazał, próbę tego mieliśmy na przykład w czwartek, kiedy okazało się - mówił - uchwalenie w Sejmie kliku zdań na temat zamachu smoleńskiego jest czymś nie do przyjęcia. "A więc obrona Putina jest w dalszym ciągu aktualna dla naszych przeciwników" - oświadczył Kaczyński. W jego ocenie, to jest "taki syntetyczny obraz tego wszystkiego, co w naszym kraju się dzieje".


Chodzi o głosowanie w Sejmie nad uchwałą o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm. Oburzenie opozycji wywołała poprawka PiS do projektu dotycząca m.in. katastrofy smoleńskiej. Posłowie opozycji zerwali kworum, w efekcie nie odbyło się głosowanie nad uchwałą.


"Stąd z jednej strony uzasadnione poczucie zagrożenia, ale z tego samego źródła musimy czerpać wielką energię, której nic nie zdoła się przeciwstawić" - powiedział lider PiS.


Jak podkreślił, wierzy, że piątkowa konwencja Partii Republikańskiej "jest właśnie przejawem gromadzenia, przygotowywania, tego wielkiego wybuchu energii, który musi być cechą i, można powiedzieć, podstawą tego wszystkiego, co będziemy czynili w ciągu najbliższych miesięcy". "Tak, by za rok móc powiedzieć: wykonaliśmy zadanie, obroniliśmy wielki projekt dla Polski, wielki projekt Rzeczypospolitej, Rzeczypospolitej polskich patriotów, wszystkich Polaków" - zaznaczył.


"Chcę mocno podkreślić to jest możliwe - możemy zwyciężyć, ale musimy, można powiedzieć, i to dotyczy nie tylko państwa, nie tylko Partii Republikańskiej, ale całego obozu - musimy na to ciężką pracą zasłużyć i wierzę, że zasłużymy" - powiedział Kaczyński. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ par/


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 17:30 Ekstraklasa piłkarska - stadion Legii od piątku z nową murawą W środę na stadionie Legii Warszawa przy Łazienkowskiej rozpoczęły się prace nad wymianą murawy - poinformował stołeczny klub. Nowa nawierzchnia ma być… » więcej 2023-02-01, godz. 17:30 Wynagrodzenia i wcześniejsze emerytury nauczycieli - tematami spotkania związkowców z kierownictwem MEiN Wcześniejszych emerytur dla nauczycieli, podniesienia wynagrodzenia zasadniczego tej grupy zawodowej oraz odbiurokratyzowania pracy nauczycieli m.in. dotyczyło… » więcej 2023-02-01, godz. 17:30 Bułgaria/ Parlament uznał wielki głód na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo Bułgarski parlament przyjął w środę rezolucję, w której uznał wielki głód na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo i zdecydowanie potępił osoby… » więcej 2023-02-01, godz. 17:20 Schreiber: PiS złoży w Senacie poprawkę skreślającą nowe przepisy dot. zbiórek na cele charytatywne Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber zapowiedział w środę w mediach społecznościowych, że klub PiS złoży w Senacie poprawkę do zapisów… » więcej 2023-02-01, godz. 17:20 Gdańsk/ Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy Gdański radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień w sprawie trwającej rewitalizacji Opływu Motławy w Gdańsku. Twierdzi… » więcej 2023-02-01, godz. 17:20 USA nałożyły sankcje na siatkę wspierającą przemysł zbrojeniowy Rosji wbrew restrykcjom Amerykański resort finansów ogłosił w środę nałożenie sankcji przeciwko 22 osobom i podmiotom zaangażowanym w zaopatrywanie sektora zbrojeniowego Rosji… » więcej 2023-02-01, godz. 17:20 Norwegia/ Premier Store: sprzedając gaz, nie czerpiemy zysków z wojny na Ukrainie Sprzedając gaz, nie czerpiemy zysków z wojny na Ukrainie; nie my ustalamy ceny - oświadczył premier Norwegii Jonas Gahr Store. Szef norweskiego rządu zapowiedział… » więcej 2023-02-01, godz. 17:10 Niemcy/ Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa o broni dla Ukrainy: pośpiech w mówieniu "nie" powinien się … Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen ostrzegł przed pochopnym odrzucaniem żądań Ukrainy w sprawie broni. 'Ciągle wykluczamy coś… » więcej 2023-02-01, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 1 lutego, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Kraje bałtyckie i Polska we wtorek poparły wniosek Ukrainy o całkowite wykluczenie wszystkich rosyjskich i białoruskich… » więcej 2023-02-01, godz. 17:10 GDDKiA: opady i błoto pośniegowe utrudniają jazdę kierowcom Opady śniegu, śniegu z deszczem, deszczu i mżawka utrudniają jazdę kierowcom w ośmiu województwach. Z kolei błoto pośniegowe wpływa na jazdę w województwie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »