Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 11:00 Autor: PAP

Wójcik (SP): opozycja w czwartek w Sejmie zachowywała się jak awanturnicy, zrywając głosowanie

Politycy opozycji zachowywali się w czwartek w Sejmie jak awanturnicy, zrywając głosowanie ws. projektu uchwały dot. uznania Rosji za państwo wspierające terroryzm; istota demokracji polega na ty, że się głosuje - ocenił w piątek w Studiu PAP minister Michał Wójcik (SP).

W Sejmie nie odbyło się w czwartek głosowanie nad uchwałą o uznaniu Rosji za państwo wspierające terroryzm. Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu, w związku z tym nie było kworum. Oburzenie opozycji wywołała poprawka PiS do projektu, dotycząca bezpośredniej odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej za katastrofę samolotu Tu-154 M w Smoleńsku (Rosja) 10 kwietnia 2010 r. "Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu" - głosiła poprawka wywołująca sprzeciw opozycji.


Minister, wiceprzewodniczący Solidarnej Polski Michał Wójcik w piątek w rozmowie z PAP.PL pytany o czwartkowe głosowanie ocenił, że brak rozstrzygnięcia w tej sprawie "to wina i błąd opozycji". "Oni wczoraj zachowywali się jak awanturnicy na sali i zerwali głosowanie, na tym polega istota demokracji, że się głosuje, składa się poprawki i głosuje za lub przeciw" - powiedział.


"Oni ostatecznie wyjęli karty (do głosowania - PAP) i zerwali kworum, więc do kogo mają pretensje? Tylko do siebie. Mają tak bardzo +mądrych+ liderów, że dzisiaj atakują i dyskutują na ten temat, ale to oni nie chcieli głosować. Niech mają pretensje do siebie" - zaznaczył.


Wójcik zapytany o inne czwartkowe głosowanie, w którym Sejm przyjął wniosek o odrzucenie w całości projektu noweli ustawy o notariacie, przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, stwierdził, że "propozycja opozycji o odrzuceniu tej ustawy to strzał w kolano". "To jest absolutnie skandaliczna rzecz, że ta ustawa nie przeszła" - dodał.


"To ustawa, która pomaga na przykład przedsiębiorcom, którzy rok czekają w sądach na wyroki. Także kredytobiorcom, którzy czekają na wpisy do ksiąg wieczystych. Ustawa została przygotowana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i dotyka ona kwestii wieczysto-księgowych. W sądach jest około 15 mln spraw, 7,5 mln to sprawy wieczysto-księgowe" - powiedział.


Na sugestie, że gdyby nie nieobecność 14 posłów PiS podczas głosowania, projekt nie zostałby odrzucony, Wójcik powiedział, że rzeczywiście zabrakło części posłów, którzy "nie dojechali" ze względu na udział w innych głosowaniach. Zaznaczył jednak, że na sali było 6 polityków PiS, którzy nie oddali głosu.


"Klub powinien wyjaśnić kwestię tego, że na sali było bodaj 6 osób, które nie głosowały i to jest błąd. Uważam, że klub powinien absolutnie wyciągnąć z tego konsekwencje bo ta ustawa jest bardzo dobra dla ludzi" - ocenił.


Za wnioskiem o odrzucenie projektu głosowały kluby i koła opozycyjne: Koalicja Obywatelska, Lewica, Koalicja Polska-PSL, Konfederacja, Polska 2050, Porozumienie, PPS, a także 2 posłów koła Kukiz'15, poseł Andrzej Sośnierz z Polskich Spraw oraz posłowie niezrzeszeni - Paweł Szramka, Zbigniew Ajchler oraz poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla. Za odrzuceniem projektu głosował także jeden poseł klubu PiS - Maciej Małecki.


Przeciw odrzuceniu projektu było 213 posłów klubu PiS oraz Agnieszka Ścigaj z Polskich Spraw. Nikt nie wstrzymał się od głosu, nie głosowało 26 posłów.


Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Przepisy miały być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe. Głównym celem tych zmian było skrócenie oczekiwania na wpis. Projekt noweli Prawa o notariacie przewidywał przyznanie notariuszom m.in. uprawnienia do dokonywania niektórych wpisów w księgach wieczystych.


Zmiany miały objąć także zwiększenie nadzoru nad notariatem. Resort uzasadniał to nadaniem notariuszom nowych uprawnień. Przepisy przyznają Ministrowi Sprawiedliwości możliwość zawieszenia notariusza w określonych przypadkach.


Przeciwko tym rozwiązaniom protestowali w trakcie prac w Sejmie posłowie opozycji. Zarzucali oni, że projekt ma tak naprawdę na celu zwiększenie kontroli MS i pomniejszenie znaczenia samorządu notariuszy. Także obowiązkowe zawieszanie notariuszy, przeciwko którym trwa postępowanie, było przedmiotem krytyki.


Zmiany miały wprowadzić także instytucję Rzecznika Dyscyplinarnego Notariatu wybieranego ostatecznie przez szefa resortu sprawiedliwości spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Krajową Radę Notarialną. Rzecznik ten miał być uprawniony do m.in. wszczynania i prowadzenia dochodzenia dyscyplinarnego. Do tej propozycji również krytycznie odnieśli się politycy opozycji; wskazywali, że rzecznik ów wedle projektu mógłby być niemal dowolnie odwoływany przez ministra sprawiedliwości.(PAP)


Cała rozmowa pod adresami: www.pap.pl/aktualnosci/news,1496554,gosc-studia-pap-michal-wojcik-minister-w-kprm.html oraz na www.wideo.pap.pl. (PAP)


Autor: Adrian Kowarzyk


amk/ itm/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 01:50 W. Brytania/ Media: program deradykalizacji traktuje terroryzm jako chorobę, a nie zagrożenie Brytyjski program deradykalizacji zbyt często traktuje terroryzm jako zaburzenie psychiczne, zaś osoby tam trafiające - jako podatne na wpływy ofiary, a nie… » więcej 2023-02-08, godz. 01:20 Francja/ Protesty przeciwko projektowi reformy emerytalnej mniej liczne niż w styczniu Według danych francuskich władz, wtorkowe protesty przeciwko rządowemu projektowi reformy podnoszącej wiek emerytalny z 62 do 64 lat zgromadziły mniej osób… » więcej 2023-02-08, godz. 01:10 Kanada/ Popiersie Chopina podróżuje ciężarówką do Vancouver Popiersie Fryderyka Chopina podróżuje obecnie przez Kanadę. Polonia obserwuje miejsca, do których dociera transportowana ciężarówką rzeźba, która docelowo… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 USA/ Setki mieszkańców Ohio, narażonych na skutki pożaru pociągu z niebezpiecznymi materiałami, odmawia ewakuacji Władze East Palestine w stanie Ohio w USA wezwały we wtorek do natychmiastowej ewakuacji mieszkańców, którzy nie podporządkowali się nakazowi wydanemu z… » więcej 2023-02-08, godz. 00:50 Włochy/ Prezydent po raz pierwszy w historii na festiwalu piosenki w San Remo Po raz pierwszy w historii festiwalu piosenki w San Remo na widowni zasiadł we wtorek prezydent Włoch Sergio Mattarella. Został on powitany owacją na stojąco… » więcej 2023-02-08, godz. 00:40 Rzecznik KG PSP: ratownicy starają się dotrzeć do kilku osób zlokalizowanych pod gruzami w Turcji W Turcji pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilka osób, ratownicy starają się do nich dotrzeć - poinformował w nocy z wtorku na środę rzecznik KG PSP bryg… » więcej 2023-02-08, godz. 00:10 Sześciolatek miał pograć na telefonie taty. Użył aplikacji i zamówił jedzenie za 1000 dolarów Bardzo żdziwieni byli mieszkańcy jednej z ulic na przedmieściach Detroit, gdy w sobotę wieczorem zobaczyli kolejkę dostawców jedzenia stojącą przed drzwiami… » więcej 2023-02-08, godz. 00:00 PSP: strażakom w Turcji udało się wydobyć kolejne pięć żywych osób; łącznie to już 8 uratowanych Strażakom w Turcji udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób - 17-latkę i 4-osobową rodzinę; łącznie to już 8 uratowanych - poinformowała… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 AFP: Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi ponad 7800 Liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii wynosi obecnie ponad 7800 - podała we wtorek wieczorem agencja AF… » więcej 2023-02-07, godz. 23:50 USA/ Pentagon: Chiny odmówiły rozmowy z Austinem po zestrzeleniu balonu Tuż po zestrzeleniu chińskiego balonu szpiegowskiego Pentagon zwrócił się do Pekinu z prośbą o rozmowę między szefami resortów obrony USA i Chin - podał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »