Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 10:40 Autor: PAP

Mapa kwalifikacji Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Gdzie można zdobyć certyfikat (MediaRoom)

Wyszukiwanie kwalifikacji oraz Instytucji Certyfikujących nigdy nie było łatwiejsze. Instytut Badań Edukacyjnych przygotował mapę, która umożliwia łatwe i szybkie sprawdzenie, zdobycie jakich kwalifikacji oferują zaznaczone na niej ośrodki i, tym samym, skorzystanie z rozwiązań jakie daje Zintegrowany System Kwalifikacji.

Potwierdzanie nowych umiejętności, nie tylko tych zdobytych w toku edukacji formalnej (w szkołach i na uczelniach), ale również w trakcie edukacji nieformalnej (np. kursy, szkolenia) i pozaformalnej (inne formy zdobywania wiedzy i doświadczeń, np. praca lub hobby) jest ważnym składnikiem samorozwoju i planowania ścieżki kariery. Dzięki możliwościom oferowanym przez ZSK można łatwo przekształcić je w kwalifikacje rynkowe potwierdzone wiarygodnym certyfikatem.


Czym są kwalifikacje rynkowe?


Kwalifikacje rynkowe to kwalifikacje, które można zdobyć bez konieczności nauki w szkole lub na uczelni. Wiele osób posiada kompetencje poszukiwane na rynku pracy, ale nie może potwierdzić tego żadnym dokumentem przed obecnym lub potencjalnym pracodawcą. Dzięki kwalifikacjom rynkowym włączonym do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji można uzyskać certyfikat potwierdzający posiadanie takiej wiedzy, umiejętności czy kompetencji społecznych. Podstawą systemu jest to, co dana osoba potrafi, jej umiejętności i kompetencje. Nie jest natomiast ważny sposób, w jaki zdobyła ona wiedzę i doświadczenia.


W jaki sposób zdobyć certyfikat potwierdzający kwalifikacje


Wystarczy wejść na stronę Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji i sprawdzić jakie kwalifikacje są obecnie dostępne. Każda z nich jest dokładnie opisana, dzięki czemu można ustalić do kogo jest skierowana, co trzeba umieć, jakie są szanse na pracę i na ile lat wydawany jest certyfikat. Po dokonaniu wyboru kwalifikacji należy zgłosić się do odpowiedniej Instytucji Certyfikującej, dokonać opłaty i podejść do walidacji (czyli procesu, podczas którego można udowodnić, że spełnia się wymagania dla danej kwalifikacji). W przypadku pozytywnego wyniku otrzymuje się certyfikat, który jest uznawany w Polsce i Unii Europejskiej.


Korzyści dla pracodawców


Rozwijany przez Instytut Badań Edukacyjnych Zintegrowany System Kwalifikacji ułatwia pracodawcom łatwą weryfikację i obiektywne porównywanie posiadanych przez kandydatów do pracy kwalifikacji rynkowych, gwarantując, że certyfikaty pochodzą od godnych zaufania wystawców.


Czym są Instytucje Certyfikujące


Instytucje Certyfikujące (IC) to podmioty z uprawnieniami do nadawania określonych kwalifikacji włączonych do ZSK, czyli do wydawania dokumentów (np. certyfikatów) potwierdzających posiadanie kwalifikacji.


Uprawnienia do bycia Instytucją Certyfikującą, czyli do certyfikowania określonej kwalifikacji, nadaje minister właściwy dla danej kwalifikacji. Działanie IC (a więc również wiarygodność i jakość wydawanych certyfikatów) monitorują Podmioty Zewnętrznego Zapewniania Jakości (PZZJ), które prowadzą ewaluację zewnętrzną IC.


Instytut Badań Edukacyjnych, m.in. poprzez rozwijanie Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, wspierającego rozwój kapitału ludzkiego w Polsce i odpowiadającego w nowoczesny sposób na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce, upowszechniania ideę uczenia się przez całe życie oraz zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji.


Mapa kwalifikacji: https://kwalifikacje.edu.pl/mapa-kwalifikacji-zsk-sprawdz-gdzie-zdobedziesz-certyfikat/


Źródło informacji: Instytut Badań Edukacyjnych


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 19:50 Holandia/ Mural w Tilburgu został wybrany najpiękniejszym na świecie Mural w Tilburgu na południu kraju został uznany za najpiękniejsze dzieło sztuki ulicznej na świecie w 2022 roku, informuje portal Brabant Omroep. Wybory… » więcej 2023-02-01, godz. 19:50 Śląskie/ Rozpoczął się kolejny nabór Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła kolejny nabór projektów, które mogą zostać dofinansowane środkami z Metropolitalnego Funduszu Wspierania… » więcej 2023-02-01, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy w górach przybędzie nawet do 10 cm śniegu W nocy ze środy na czwartek spodziewane są dalsze opady deszczu ze śniegiem na przeważającym obszarze kraju. Nad morzem padać będzie deszcz, w górach śnieg… » więcej 2023-02-01, godz. 19:40 Czechy/ Prezydent elekt Pavel dla PAP: miejsce Ukrainy jest w NATO; jestem dumny, że Polska i Czechy były wśród państw… Prezydent elekt Czech Petr Pavel w pierwszym po wyborach wywiadzie dla PAP i Polskiego Radia potwierdził zamiar podróży do Polski. Odpowiadając na pytania… » więcej 2023-02-01, godz. 19:40 Czechy/ Prezydent elekt Pavel dla PAP: miejsce Ukrainy jest w NATO; jestem dumny, że Polska i Czechy były wśród państw… Prezydent elekt Czech Petr Pavel w pierwszym po wyborach wywiadzie dla PAP i Polskiego Radia potwierdził zamiar podróży do Polski. Odpowiadając na pytania… » więcej 2023-02-01, godz. 19:40 LM siatkarek - Marica Płowdiw - Chemik Police 0:3 (opis) Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police wygrały w bułgarskim Płowdiw z tamtejszą Maricą 3:0 (25:20, 25:9, 25:20) w meczu 5. kolejki Ligi Mistrzyń. Wszystko… » więcej 2023-02-01, godz. 19:40 Łotewski Komitet Olimpijski: nasi sportowcy nie powinni startować wraz z Rosjanami i Białorusinami Łotewski Komitet Olimpijski (LOK) oświadczył w środę, że może zbojkotować wszelkie międzynarodowe zawody sportowe, jeśli udział w nich wezmą Rosja… » więcej 2023-02-01, godz. 19:30 PP siatkarzy - ZAKSA - Trefl 3:0 1/4 finału Pucharu Polski siatkarzy: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Trefl Gdańsk 3:0 (25:21, 25:22, 25:17). Awans: Grupa Azoty ZAKSA. Grupa Azoty… » więcej 2023-02-01, godz. 19:30 LM siatkarek - Marica Płowdiw - Chemik Police 0:3 (wynik) Siatkarki Grupy Azoty Chemika Police wygrały w bułgarskim Płowdiw z tamtejszą Maricą 3:0 (25:20, 25:9, 25:20) w meczu 5. kolejki Ligi Mistrzyń. Wszystko… » więcej 2023-02-01, godz. 19:30 Ukraina/ Rzecznik praw człowieka prosi, by Gruzja dopuściła go do Saakaszwilego Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec zaapelował w środę do władz Gruzji, by dopuściły go do aresztowanego byłego prezydenta tego kraju Micheila… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »