Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 10:30 Autor: PAP

Serbia/ Oskarżany o podsłuchiwanie rosyjskiej opozycji polityk został szefem serbskiego wywiadu

Aleksandar Vulin, były minister spraw wewnętrznych Serbii oskarżany o podsłuchiwanie w trakcie swojej kadencji rozmów rosyjskich opozycjonistów i przekazywanie ich transkryptów Rosji, został nowym dyrektorem Agencji Bezpieczeństwa i Wywiadu (BIA) Serbii - poinformowała telewizja N1.

W styczniu 2022 roku rosyjski opozycjonista Władimir Kara-Murza oskarżył sprawującego wówczas funkcję ministra spraw wewnętrznych Serbii Vulina o podsłuchiwanie znajdujących się w Belgradzie rosyjskich dysydentów i przekazywanie transkryptów ich rozmów Kremlowi.


"W maju ubiegłego roku Aleksandar Vulin przebywał w Moskwie, gdzie przekazał rosyjskim władzom transkrypty rozmów, które odbyliśmy na spotkaniu w Belgradzie. Spotkał się tam z (Nikołajem) Patruszewem (sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej - PAP), z którym utworzyli specjalną grupę mającą przeciwdziałać +kolorowym rewolucjom+" - powiedział wówczas serbskim mediom rosyjski opozycjonista.


Vulin spotkał się z Patruszewem również w grudniu w 2021 roku, kiedy to zapewniał, że Serbia nigdy nie stanie się przestrzenią kampanii wymierzonej w Rosję i prezydenta tego kraju Władimira Putina. Na spotkaniu podkreślono, że "kolorowe rewolucje" stały się instrumentem "pewnych podmiotów", które pod przykrywką demokratyzacji próbują naruszyć suwerenność innych państw. Serbskie media donosiły wtedy o utworzeniu tajnej grupy roboczej mającej zwalczać próby zwoływania masowych demonstracji i wywierać stałą presję na opozycjonistów, dziennikarzy oraz organizacje pozarządowe, które miałyby znajdować się pod ich ciągłym nadzorem.


Odnosząc się do czwartkowej nominacji na szefa serbskich służb wywiadowczych Vulin przyznał, że wybór jest "dowodem na to, że Aleksandar Vuczić (prezydent Serbii - PAP) nie ulega presji, a obcokrajowcy nie decydują w Serbii o niczym". Opozycyjna Liga Socjaldemokratów Vojvodiny skrytykowała decyzję władz oceniając, że stoi za nią rosyjski ambasador w Serbii Aleksandar Bocan Harczenko. (PAP)


jbw/ adj/


Kraj i świat

2023-01-30, godz. 06:00 Naukowcy z UPP potwierdzają lecznicze właściwości soku z ziemniaka Sok z ziemniaka może się stać lekiem selektywnie działającym na różnego typu nowotwory - i posłużyć pacjentom, którzy z powodów zdrowotnych muszą… » więcej 2023-01-30, godz. 06:00 Wewnętrzne jądro Ziemi mogło się zatrzymać Zespół naukowców z Pekinu na podstawie badań sejsmicznych twierdzi, że wewnętrzne ziemskie jądro się zatrzymało, a być może nawet zaczyna obracać się… » więcej 2023-01-30, godz. 05:50 Prognoza pogody na 30 i 31 stycznia Jak informuje IMGW, zachodnia oraz południowa Europa jest w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku. Nad pozostałym obszarem kontynentu pogodę kształtuje rozległy… » więcej 2023-01-30, godz. 05:40 USA/ Nowojorczycy od pół wieku nie czekali tak długo na śnieg jak obecnie Nowojorczycy nie widzieli już w mieście śniegu od 326 dni. Ostatni raz był 9 marca ubiegłego roku. Tak długo nie musieli czekać na śnieg od 50 lat. » więcej 2023-01-30, godz. 04:30 Chile/ Kanclerz Scholz: wojna na Ukrainie nie przerodzi się w konflikt między Rosją a NATO Przebywający z wizytą w Chile kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił w niedzielę, że jego kraj nie pozwoli, by wojna na Ukrainie przerodziła się w konflikt… » więcej 2023-01-30, godz. 04:30 Niemcy/ Ekspert: Alpy są wyjątkowo mocno dotknięte zmianami klimatycznymi, narty stają się sportem dla bogatych Alpy są szczególnie mocno dotknięte zmianami klimatycznymi. Najbardziej dotknięte brakiem śniegu są tereny narciarskie, położone poniżej 1500 metrów… » więcej 2023-01-30, godz. 03:10 W. Brytania/ Boris Johnson: Putin groził mi uderzeniem rakietowym Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w filmie dokumentalnym BBC, że w rozmowie telefonicznej w lutym ubiegłego roku, jeszcze przed rosyjską… » więcej 2023-01-30, godz. 02:30 Syria/ Obserwatorium: Atak z powietrza na konwój z irańską bronią, są zabici Niezidentyfikowane samoloty lub drony zaatakowały i zniszczyły we wschodniej Syrii, przy granicy z Irakiem, konwój z irańską bronią; są zabici i ranni -… » więcej 2023-01-30, godz. 01:30 Ukraina/ Władze: rosyjska rakieta uderzyła w budynek mieszkalny w Charkowie, zginęła jedna osoba Rosyjska rakieta trafiła w niedzielę w budynek mieszkalny w centrum Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc trzy… » więcej 2023-01-30, godz. 00:20 WOŚP podsumowała dotychczasowy przebieg 31. Finału: zebrano ponad 154 mln zł Do tej pory wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrali 154 mln 606 tys. 764 zł - poinformował sztab WOŚP w niedzielę po północy, podsumowując… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »