Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 10:10 Autor: PAP

Rzecznik rządu o nieprzyjęciu przez Sejm uchwały ws. Rosji: opozycja doprowadziła do obstrukcji w głosowaniu

W sprawie uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm opozycja doprowadziła do obstrukcji w głosowaniu. Nie robi się tak że, wyciąga się karty do głosowania, by zerwać w Sejmie kworum - ocenił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

W czwartek Sejm miał głosować nad uchwałą uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Podczas wieczornej debaty reprezentanci klubów zgodnie wyrazili poparcie dla uchwały. W debacie do projektu została jednak zgłoszona poprawka PiS, która wywołała sprzeciw opozycji. Mówiła ona o tym, że "Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu".


W związku z poprawką, która - według opozycji - miała "burzyć kompromis" wypracowany podczas prac w komisji nad projektem uchwały, opozycja wnioskowała o odroczenie obrad, jednak wniosek przepadł. Sejm przystąpił do głosowania nad niezwłocznym przystąpieniem do rozpatrzenia uchwały, który został przyjęty. Następnie odbyło się głosowanie nad poprawką, jednak nie wzięła w nim udziału opozycja, w związku z czym nie było kworum. "Nie możemy głosować uchwały ponieważ państwo wyciągnęliście karty i nie ma rozstrzygnięcia" - powiedziała marszałek Sejmu marszałek Elżbieta Witek.


W piątek w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller pytany był, czy jest zadowolony z tego, że uchwała uznająca Rosję za państwo sponsorujące terroryzm nie została przyjęta. "Nie jestem zadowolony z tego, ponieważ doszło wczoraj niestety do legislacyjnego pata podczas głosowań sejmowych, bo - jeśli są głosowane poprawki do danej uchwały czy ustawy i nie ma kworum nagle, to de facto Sejm nie rozstrzygnął poprawek" - powiedział.


Na uwagę, że uchwała nie została przegłosowana z powodu zgłoszonej przez PiS poprawki, odparł, że "opozycja by się na to mogła nie zgodzić w głosowaniu". "Opozycja to, co wczoraj zrobiła, to wyciągnęła karty, czyli doprowadziła do obstrukcji w głosowaniu, czyli formalnego nierozstrzygnięcia poprawki i przez to nie da się głosować dalszej uchwały" - powiedział. Pytany, po co PiS zgłosił tego rodzaju poprawkę, skoro była zgoda co do treści uchwały, Müller odparł, że "każdy ma prawo w Sejmie zgłosić poprawkę i sejmowa większość decyduje o tym, czy jest przyjmowana". "A nie robi się tak, że się wyciąga karty do głosowania, by zerwać kworum" - stwierdził.


Pytany, czy powie w studiu, że "w 2010 roku Rosja zabiła polskiego prezydenta", odparł: "To nie jest kwestia mojej opinii, tylko kwestia ekspertyzy. (...) Pan sprowadza ten temat do polityki, a ja chciałbym sprowadzić do raportów, czyli do osób, które badały tę sytuację". Dopytywany, czy powie takie zdanie, odparł: "Bezpośrednia odpowiedzialność - dokładnie takie określenie jest użyte w tej uchwale, dokładnie analogicznie jak w przypadku samolotu holenderskiego".


Na uwagę, że - jeśli Rosja jest odpowiedzialna za śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego - to co w takim razie robi w Polsce rosyjski ambasador, rzecznik rządu odparł: "Opozycja stawia taką tezę - co Polska w związku z tym robi? To ja się pytam w takim razie - widzicie co się dzieje na terenie Ukrainy? I co, Ukraina jest w stanie, nie wiem, wyciągnąć odpowiedzialność wobec Rosji w takiej sytuacji? Nie, Rosja w ogóle nie liczy się z prawem międzynarodowym, żadnymi konsekwencjami" - powiedział.


W projekcie uchwały, którą mieli w piątek przyjąć posłowie, podkreślono, że "Sejm RP uznaje Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm i stosujące środki terroru". Jak podkreślono, "Federacja Rosyjska systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych i szereg innych zobowiązań", dokonując agresji na tereny innych państw, "napaści zbrojnych, zbrodni wojennych i ludobójstw" oraz podejmuje "wrogie działania gospodarcze, szczególnie w sferze energetyki".(PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ itm/


Kraj i świat

2023-01-30, godz. 06:30 McEnroe, Agassi, Chang i Roddick zagrają w pickleball o milion dolarów Byłe gwiazdy światowego tenisa John McEnroe, Andre Agassi, Michael Chang i Andy Roddick zmieniają dyscyplinę i zagrają w turnieju na Florydzie w pickleball… » więcej 2023-01-30, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: początek tygodnia wietrzny; może być ślisko W poniedziałek będzie pochmurno i wietrznie. Możliwe są mieszane opady śniegu, deszczu ze śniegiem i mżawki. Jak powiedział PAP Michał Folwarski, synoptyk… » więcej 2023-01-30, godz. 06:20 Ekspert: wyniki leczenia ECMO u pacjentów z COVID-19 były dwa-trzy razy gorsze, niż przy grypie Wyniki leczenia ECMO u pacjentów z COVID-19 były dwa-trzy razy gorsze, niż przy grypie. Okazało się, że śmiertelność wynosiła 70-80 proc. - powiedział… » więcej 2023-01-30, godz. 06:00 Naukowcy z UPP potwierdzają lecznicze właściwości soku z ziemniaka Sok z ziemniaka może się stać lekiem selektywnie działającym na różnego typu nowotwory - i posłużyć pacjentom, którzy z powodów zdrowotnych muszą… » więcej 2023-01-30, godz. 06:00 Wewnętrzne jądro Ziemi mogło się zatrzymać Zespół naukowców z Pekinu na podstawie badań sejsmicznych twierdzi, że wewnętrzne ziemskie jądro się zatrzymało, a być może nawet zaczyna obracać się… » więcej 2023-01-30, godz. 05:50 Prognoza pogody na 30 i 31 stycznia Jak informuje IMGW, zachodnia oraz południowa Europa jest w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku. Nad pozostałym obszarem kontynentu pogodę kształtuje rozległy… » więcej 2023-01-30, godz. 05:40 USA/ Nowojorczycy od pół wieku nie czekali tak długo na śnieg jak obecnie Nowojorczycy nie widzieli już w mieście śniegu od 326 dni. Ostatni raz był 9 marca ubiegłego roku. Tak długo nie musieli czekać na śnieg od 50 lat. » więcej 2023-01-30, godz. 04:30 Chile/ Kanclerz Scholz: wojna na Ukrainie nie przerodzi się w konflikt między Rosją a NATO Przebywający z wizytą w Chile kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił w niedzielę, że jego kraj nie pozwoli, by wojna na Ukrainie przerodziła się w konflikt… » więcej 2023-01-30, godz. 04:30 Niemcy/ Ekspert: Alpy są wyjątkowo mocno dotknięte zmianami klimatycznymi, narty stają się sportem dla bogatych Alpy są szczególnie mocno dotknięte zmianami klimatycznymi. Najbardziej dotknięte brakiem śniegu są tereny narciarskie, położone poniżej 1500 metrów… » więcej 2023-01-30, godz. 03:10 W. Brytania/ Boris Johnson: Putin groził mi uderzeniem rakietowym Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w filmie dokumentalnym BBC, że w rozmowie telefonicznej w lutym ubiegłego roku, jeszcze przed rosyjską… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »