Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 10:10 Autor: PAP

Zmarła wileńska łączniczka AK mjr Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka

W wieku 97 lat zmarła mjr Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka. W wieku 14 lat została łączniczką Związku Walki Zbrojnej, zajmowała się m.in. przerzutem prasy na punkty kolporterskie, a także przerzutem broni.

Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka urodziła się 7 czerwca 1925 r. w Krakowie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Wilnie. W wieku 14 lat została łączniczką Związku Walki Zbrojnej. "Sarenka" zajmowała się przerzutem prasy na punkty kolporterskie, a także przerzutem broni.


Podczas rozbrojenia oddziałów AK przez NKWD uniknęła zatrzymania i dostała powołanie do dalszej służby w komendzie okręgu AK w oddziale dywersyjnym dowodzonym przez rtm. Zygmunta Augustowskiego ps. "Hubert". W Wigilię Bożego Narodzenia 1944 r. została aresztowana przez NKWD i po brutalnych przesłuchaniach skazana zaocznie na dziesięć lat łagrów.


Ciężka praca i brutalne śledztwo spowodowały, że jej stan zdrowia bardzo się pogorszył i w stanie krytycznym została zwolniona z łagru we wrześniu 1945 r. Wówczas z ojcem i rodzeństwem zamieszkała w Drawnie w dawnym województwie szczecińskim. Później wraz z mężem przeniosła się do Darłowa i rozpoczęła pracę w średniej szkole zawodowej. Jej przeszłość związana z działalnością w AK i pobytem w łagrze była powodem szykan i zwolnienia ze szkoły oraz pozbawienia praw nauczania.


Po przejściu na emeryturę pełniła funkcje Wiceprezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK i Wiceprezesa Koła Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie.


Została odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Partyzanckim.


Informację o śmierci mjr Danuty Szyksznian-Ossowskiej potwierdził PAP szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.(PAP)


Autorka: Małgorzata Miszczuk


misz/ dki/


Kraj i świat

2023-01-30, godz. 13:30 Grzegorz Boski z PSL nowym członkiem zarządu woj. śląskiego Szef częstochowskich struktur PSL Grzegorz Boski został w poniedziałek wybrany przez Sejmik Województwa Śląskiego nowym członkiem zarządu tego województwa… » więcej 2023-01-30, godz. 13:30 Białystok/ Seniorzy mogą nadal korzystać z usług "złotej rączki" Osoby starsze i niepełnosprawne mieszkające w Białymstoku mogą nadal korzystać z bezpłatnej pomocy w drobnych naprawach domowych - poinformowała Fundacja… » więcej 2023-01-30, godz. 13:30 Rzecznik PiS: łączenie prywatnej sprawy prezesa PiS ze zmianą przepisów w kodeksie postępowania cywilnego - nieuz… Łączenie prywatnej sprawy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ze zmianą przepisów w kodeksie postępowania cywilnego jest nieuzasadnione. Aby przeciąć spekulacje… » więcej 2023-01-30, godz. 13:30 Szefowa Sejmu Litwy: należy zrobić wszystko, by nie dopuścić Rosji do olimpiady Litwa wraz z zachodnimi partnerami powinna zrobić wszystko, by rosyjscy i białoruscy sportowcy nie uczestniczyli w olimpiadzie pod neutralną flagą - oświadczyła… » więcej 2023-01-30, godz. 13:30 Białystok/ Postępowanie odwoławcze ws. unieważnienia wyroku z 1947 roku wobec b. żołnierza AK Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpoczęło się w poniedziałek postępowanie odwoławcze w sprawie unieważnienia wyroku sprzed ponad 75 lat dotyczącego… » więcej 2023-01-30, godz. 13:20 Phoebe Waller-Bridge napisze scenariusz serialu na podstawie gry „Tomb Raider” Rola w piątej części serii o przygodach Indiany Jonesa nie będzie dla Phoebe Waller-Bridge jedynym zetknięciem z archeologią. Jak informuje portal „The… » więcej 2023-01-30, godz. 13:20 Sky News: brytyjskie siły zbrojne nie byłyby w stanie skutecznie bronić kraju Brytyjskie siły zbrojne, w tym zwłaszcza wojska lądowe, po dekadach cięć nie byłyby w stanie skuteczne bronić kraju - twierdzą źródła wojskowe cytowane… » więcej 2023-01-30, godz. 13:20 Węgry/ Amerykański dziennikarz: Orban żartował na temat wyjścia z Unii Europejskiej Premier Węgier Viktor Orban żartował, kiedy odpowiedział „zdecydowanie nie” na pytanie o to, czy chciałby, żeby Węgry pozostały w Unii Europejskiej… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 Białystok/ W styczniu nieco mniej pacjentów w szpitalu USK z powodu wirusów W styczniu jest nieco mniej, niż w grudniu, pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19 i grypy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, najbardziej… » więcej 2023-01-30, godz. 13:10 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów: konflikt z Chinami o Tajwan jest b. prawdopodobny Prawdopodobieństwo konfliktu USA z Chinami o Tajwan jest 'bardzo wysokie' - oświadczył przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »