Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 16:30 Autor: PAP

Nowe pozycje na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO

Francuska bagietka, północnokoreańskie danie z makaronem, obchody Wielkiego Tygodnia w Gwatemali oraz tradycyjne chińskie przygotowanie herbaty trafiły wraz z wieloma innymi pozycjami na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Kilkadziesiąt nowych pozycji zostało dopisanych do listy podczas odbywającej się w stolicy Maroka, Rabacie, 17. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wśród nich znalazły się między innymi polskie tradycje flisackie.


„Wielki Tydzień (w Gwatemali – PAP) to religijne i kulturowe święto upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa” – można przeczytać na stronie UN News. „Praktyki i tradycje związane z Wielkim Tygodniem są od wieków przekazywane młodszym pokoleniom poprzez aktywne uczestnictwo w wydarzeniu i przygotowaniach, a także poprzez media publiczne” – dodano.


Wśród wyróżnionych tradycji i zjawisk znalazły się między innymi arabska praktyka komunikacji pasterzy z wielbłądami, słoweńskie pszczelarstwo jako sposób życia, węgierska tradycja zespołów smyczkowych czy północnokoreański naengmyeon, czyli danie na bazie zimnego makaronu.


„Tradycyjne danie ludowe, głęboko zakorzenione w życiu mieszkańców Pjongjangu, kojarzy się z długim życiem, szczęściem, gościnnością, serdecznością i przyjaźnią” – napisano na stronie UN News.


„Pięć innych elementów, w tym kultura gotowania barszczu ukraińskiego i tradycyjne kamieniarstwo z Ahlat w Turcji, zostało umieszczonych na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony” – poinformowało portal.


Reprezentatywna Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego Ludzkości UNESCO obejmuje już ponad 600 pozycji z ponad 130 krajów. Jest ona wykazem praktyk i zjawisk z całego świata, które pomagają ukazać różnorodność dziedzictwa niematerialnego i podnieść świadomość społeczeństwa na temat jego znaczenia. Wpisów na listę dokonuje Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas corocznych obrad. (PAP)


mrf/ akl/


arch.


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 07:10 Poznań/ Od wtorku na MTP Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA We wtorek na terenie MTP rozpoczną się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA. Wydarzeniu będą towarzyszyć m.in. targi WinDoor-tech, Forum… » więcej 2023-01-31, godz. 07:10 Gliński: wierzę, że obecność Polski na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej wzmocni naszą wymianę kulturalną… Wierzę, że obecność Polski na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej przyczyni się do wzmocnienia naszej wymiany kulturalnej - powiedział wicepremier… » więcej 2023-01-31, godz. 07:00 Warmińsko-mazurskie/ Miejscami drogi są śliskie We wtorek rano drogi w woj. warmińsko-mazurskim są miejscami śliskie, w okolicach Kętrzyna jest na nich warstwa cienkiego lodu. Miejscami przy gruncie jest… » więcej 2023-01-31, godz. 07:00 "Rzeczpospolita": Chorujemy częściej, ale dużo krócej W 2022 r. lekarze wystawili blisko 22 mln zwolnień. Gwałtownie wzrosła liczba jednodniowych L-4 - pisze wtorkowa 'Rzeczpospolita'. » więcej 2023-01-31, godz. 07:00 W. Brytania/ Trzy lata po brexicie wciąż nie ma przekonania, że brexit przynosi obiecane efekty Trzy lata po opuszczeniu Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii nie ma przekonania, że brexit przynosi obiecane efekty, ani nawet, że został dokończony, choć… » więcej 2023-01-31, godz. 06:50 100 lat temu został rozstrzelany Eligiusz Niewiadomski – zabójca prezydenta Narutowicza 100 lat temu, 31 stycznia 1923 r., rozstrzelano Eligiusza Niewiadomskiego, który został skazany na karę śmierci za zastrzelenie prezydenta Narutowicza. 'Radykalni… » więcej 2023-01-31, godz. 06:40 Holenderski kolarz Jacobsen znów o krok od tragedii na finiszu Holender Fabio Jacobsen, który podczas Tour de Pologne.w 2020 uległ groźnemu wypadkowi, po raz kolejny był o krok od katastrofy, gdy na ostatnim odcinku wyścigu… » więcej 2023-01-31, godz. 06:30 Minister Cieszyński: Szkoła powinna być szkołą równych szans (wywiad) Szkoła powinna być szkołą równych szans. Nie powinno być tak, że ten, kto ma bardziej zamożnych rodziców, ma lepszy sprzęt komputerowy, a pozostali albo… » więcej 2023-01-31, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: niemal w całym kraju będzie padało, jak nie sam śnieg, to z deszczem We wtorek będzie pochmurno, będzie padał śnieg, deszcz ze śniegiem i deszcz. Silny wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne - poinformowała… » więcej 2023-01-31, godz. 06:20 USA/ 35 proc. nowojorczyków o niskich i umiarkowanych dochodach nie zapłaciło za czynsz New York City Housing Authority (NYCHA), agencja powołana by zapewnić niedrogie mieszkania dla nowojorczyków o niskich i umiarkowanych dochodach podała, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »