Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 16:20 Autor: PAP

Białoruś/ Stan więzionej opozycjonistki Kalesnikawej po operacji poprawił się, została przeniesiona z oddziału intensywnej terapii na chirurgię

Stan zdrowia Maryi Kalesnikawej, białoruskiej więźniarki politycznej, która z kolonii karnej trafiła do szpitala, poprawił się; została ona przeniesiona z oddziału intensywnej terapii na oddział chirurgiczny - pisze w czwartek Radia Swaboda.

Ojcu kobiety udało się dowiedzieć, w jakim stanie jest jego córka; według lekarzy Kalesnikawa czuje się coraz lepiej. Był u niej lekarz z kolonii karnej, który zapewnił, że po wypisaniu ze szpitala będzie miała zagwarantowane odpowiednie warunki i opiekę - pisze kanał na Telegramie sztabu Wiktora Babaryki, prowadzony przez współpracowników Kalesnikawej.


Kalesnikawa zna swoją diagnozę oraz została poinformowana o przebiegu operacji - dodano. Ojca nie poinformowano o diagnozie.


Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano zaapelował do Mińska o zapewnienie pilnej i odpowiedniej opieki medycznej dla Kalesnikawej oraz o natychmiastowej uwolnienie jej i pozostałych więźniów politycznych.


Według ustaleń bliskich Kalesnikawa trafiła do szpitala w poniedziałek, będąc już w ciężkim stanie. Adwokat nie widział się z nią od 17 listopada. Kilka dni temu informowano, że miała trafić w kolonii do karceru.


We wtorek wieczorem współpracownicy sztabu Babaryki powiadomili na Telegramie, że Kalesnikawa trafiła z kolonii karnej do szpitala w Homlu, gdzie przeszła operację chirurgiczną i przebywa na oddziale intensywnej terapii.


Niezależny portal Zierkało podał, że przyczyną hospitalizacji były najprawdopodobniej problemy z żołądkiem.


40-letnia Kalesnikawa była pracowniczką sztabu Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach prezydenckich w 2020 r., a później skazano na 14 lat więzienia za rzekome malwersacje finansowe.


Po aresztowaniu Babaryki w czerwcu 2020 r. Kalesnikawa dołączyła do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, która po wyborach została zmuszona do emigracji.


Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 r. Podczas próby wywiezienia za granicę miała zniszczyć swój paszport.


Od chwili zatrzymania nie wyszła na wolność. W ubiegłym roku została skazana na 11 lat więzienia za „wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej”. Jest więźniarką polityczną. (PAP)


ndz/ akl/


arch.


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 11:00 Podlaskie/ Ponad 17,5 mln zł dla samorządów na wsparcie osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów Ponad 17,5 mln zł trafi do podlaskich samorządów na realizację dwóch projektów wspomagających osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunów - poinformował… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Bochenek: w ciągu najbliższych kilku tygodni prezes PiS wróci do objazdu po Polsce Prezes PiS Jarosław Kaczyński wróci na trasę objazdu po kraju w ciągu najbliższych kilku tygodni, a na pewno wiosną ruszymy już pełną parą - mówił… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 „Wiedeński zew natury” (MediaRoom) 11 lutego w Złotej Sali Musikverein po raz kolejny zabrzmi muzyka w wykonaniu artystów Warszawskiej Opery Kameralnej, którzy po ubiegłorocznym sukcesie zostali… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jej celem jest podniesienie wysokości emerytury rolniczej… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Premier Rutte: Holandia nie wyklucza jakiegokolwiek wsparcia militarnego dla Ukrainy Holandia nie wyklucza jakiegokolwiek wsparcia militarnego dla Ukrainy - powiedział dziennikarzom holenderski premier Mark Rutte w czwartek przed szczytem UE w… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Bruksela/ Premier Morawiecki: Ukraina najbardziej potrzebuje amunicji Amunicja, amunicja i jeszcze raz amunicja. To jest to czego Ukraina potrzebuje najbardziej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Senat zgłosił poprawkę do noweli ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw Senat zgłosił w czwartek poprawkę do noweli ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu. Wskazuje ona, że zwrot pomocy udzielonej grupie… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Węgry/ Do MSZ wezwano ambasadora Słowacji po wypowiedzi szefa dyplomacji tego kraju o możliwej rewizji granic Ambasador Słowacji w Budapeszcie został wezwany w środę do MSZ Węgier po wypowiedzi szefa słowackiej dyplomacji Rastislava Kaczera o ewentualnych węgierskich… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Śląskie/ Policjanci znaleźli ciała dwóch bezdomnych; zmarli w powodu wychłodzenia Policjanci z Jastrzębia-Zdroju znaleźli ciała dwóch mężczyzn w wieku 46 i 49 lat, którzy zmarli z powodu wychłodzenia organizmu. Ofiary to bezdomni, mieszkali… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 1170 zakażeń koronawirusem, zmarło pięć osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 1170 zakażeń koronawirusem, w tym 295 ponownych. Zmarło pięć osób z COVID-19 - poinformowano w czwartek na stronach rządowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »