Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 16:20 Autor: PAP

Kraków/ Budowa linii tramwajowej do Górki Narodowej dofinansowana przez rząd kwotą 38 mln zł

Rząd dofinansuje kwotą 38 mln zł budowę linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej w ramach środków przeznaczonych na przygotowanie III Igrzysk Europejskich w Krakowie – poinformował w czwartek magistrat.

Jak przekazały władze Krakowa, zgodnie z podpisanym niedawno aneksem do umowy dotacyjnej z gminą Kraków, w tym roku na dofinansowanie budowy nowej linii tramwajowej zostanie przeznaczone 35,4 mln zł, a w 2023 r. – 2,68 mln zł.


Tzw. środki igrzyskowe będą przeznaczone m.in. na przebudowę podstacji trakcyjnej „Prądnicka” wraz z wyposażeniem elektroenergetycznym oraz realizację kabli zasilających i powrotnych sieci trakcyjnej.


Pieniądze na przygotowanie igrzysk zasilą także część drogową inwestycji. Dofinansowana zostanie budowa kilku odcinków ulic, m.in. od Fieldorfa-Nila do Opolskiej, od Opolskiej do Pachońskiego, nowy odcinek ul. Pachońskiego czy łącznik ul. Słomczyńskiego i Kuźnicy Kołłątajowskiej. Środki z tego przedsięwzięcia zasilą też budowę tunelu drogowego wzdłuż ul. Opolskiej.


Według przekazanych przez krakowski magistrat informacji łącznie budowa linii tramwajowej uzyska rządowe dofinansowanie w ramach przygotowań do III Igrzysk Europejskich w wysokości 38 mln zł. „Dzięki temu wartość środków zewnętrznych na to zadanie wraz z dotacją unijną w wysokości ok. 184 mln zł wyniesie ogółem 222 mln zł” - wskazały władze miasta.


Budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej to obecnie największa samorządowa inwestycja infrastrukturalna w północnej części Krakowa. Trasa nowego tramwaju będzie miała łącznie ok. 5,5 km długości. W ramach zadania powstaną 23 perony tramwajowe, a do dyspozycji dojeżdżających samochodami oddanych zostanie ok. 600 miejsc postojowych na trzech parkingach typu park and ride.


W ramach zadania budowanych jest siedem obiektów inżynierskich, które pozwolą na sprawne przemieszczanie się tramwajów na północ miasta. W ramach projektu powstaje też nowy układ drogowy o charakterze osiedlowym oraz 6,3 km ścieżek rowerów i ciągów pieszo-rowerowych.


Po zakończeniu inwestycji dojazd tramwajem z północnych krańców Krakowa do Śródmieścia potrwa nieco ponad 20 minut. Nowy układ drogowy, który powstaje w ramach zadania uporządkuje również ruch samochodowy w tej części miasta.(PAP)


autor: Rafał Grzyb


rgr/ mk/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 09:40 Media: Rosja straciła ponad 20 generałów na wojnie z Ukrainą Rosja straciła na wojnie z Ukrainą ponad 20 generałów - podał w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza. Są to oceny wywiadu japońskiego, uzyskane wspólnie… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 UE/ Premier Estonii: kraje Unii powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy - powiedziała w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 Liga NHL - Stars nie zwalniają tempa Hokeiści Dallas Stars pokonali Minnesota Wild 4:1 w jednym z dwóch środowych meczów ligi NHL i po 30. zwycięstwie w sezonie z dorobkiem 70 punktów prowadzą… » więcej 2023-02-09, godz. 09:40 Liga NBA - Sochan wciąż kontuzjowany, 10. z rzędu porażka Spurs Koszykarze San Antonio Spurs przegrali dziesiąty z rzędu mecz w lidze NBA. Teksańczycy, którzy muszą sobie radzić bez kontuzjowanego Jeremy'ego Sochana… » więcej 2023-02-09, godz. 09:30 RMF FM: Wypłata środków z KPO coraz bliżej? 'Główne kamienie milowe dotyczące praworządności wydają się spełnione' - nieoficjalnie przekazał RMF FM wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej… » więcej 2023-02-09, godz. 09:30 W. Brytania/ Resort obrony: pogoda na Ukrainie nie sprzyja obecnie większym operacjom Pogoda nadal odgrywa znaczącą rolę w przebiegu rosyjskiej wojny na Ukrainie; ze względu na topnienie śniegu i błotnisty teren warunki do prowadzenia większych… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 Sejm wznowił obrady Sejm w czwartek o godz. 9. wznowił obrady. Ostatniego dnia posiedzenia Sejm ma wysłuchać informacji rządu o sytuacji osób starszych w Polsce za 2021 r. Posłowie… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 Grecja/ Parlament zakazał startu w wyborach partiom, których liderzy zostali skazani za przestępstwa Parlament Grecji uchwalił w środę wieczorem nowelizację prawa wyborczego, zakazującą startu w wyborach partiom politycznym, których liderzy zostali skazani… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 R.Fogiel: Polska zawalczy na szczycie UE m.in. o kolejne sankcje dla Rosji Kolejne sankcje dla Rosji - to według szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosława Fogla (PiS) główna kwestia, którą Polska będzie podnosić na… » więcej 2023-02-09, godz. 09:20 SG: blisko 50 cudzoziemców próbowało w środę przedostać się z Białorusi do Polski 49 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w czwartek rano Straż Graniczna. Kilkanaście osób przeprawiło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »