Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 16:10 Autor: PAP

Węgry/ Myśliwce Gripen zakończyły misję patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich

Węgierskie myśliwce Gripen zakończyły w czwartek czteromiesięczne patrolowanie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing (BAP). W jej trakcie były 19 razy podrywane w powietrze w celu przechwycenia niezidentyfikowanych rosyjskich samolotów.

„Węgierskie siły powietrzne wykonywały swoje obowiązki w czasie wojny na Ukrainie i zwiększonego napięcia między NATO a Rosją na poziomie niespotykanym od czasów zimnej wojny” – powiedział w czwartek Gabor Gion z węgierskiego ministerstwa obrony.


Pokreślił, że Węgry chcą nie tylko korzystać z dobrodziejstw członkostwa w NATO, ale także przyczyniać się do kolektywnej obrony w ramach Sojuszu.


Węgrzy od sierpnia kierowali misją BAP, stacjonując w bazie w litewskich Szawlach. W misji uczestniczyły cztery Gripeny oraz prawie 80 żołnierzy.


Zgodnie z protokołem, po otrzymaniu alarmu NATO-wskie samoloty muszą przechwycić niezidentyfikowany obiekt w przeciągu 15 minut. Węgierskie Gripeny były podczas misji alarmowane 19 razy; we wszystkich przypadkach alarmy były wywołane pojawieniem się niezidentyfikowanych rosyjskich samolotów.


„Rosyjskie samoloty latają zazwyczaj między Petersburgiem a obwodem kaliningradzkim” – wyjaśnił szef węgierskiej misji Attila Vanyik.


Dowództwo nad misją BAP przejął w czwartek kontyngent z Polski. Węgry wyraziły gotowość ponownego uczestnictwa w misji w 2025 roku. W przeszłości Węgrzy brały udział w BAP również w 2015 oraz 2019 roku.


Litewski wiceminister obrony Vilius Semeszka poinformował w czwartek, że Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 11 - złożony ze 150 żołnierzy i pracowników oraz czterech samolotów F-16 wraz z niezbędnym uzbrojeniem i sprzętem - przejął w tym dniu dowodzenie misją NATO w Szawlach.


NATO-wska misja polskich lotników z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku rozpoczęła się już 1 października, o dwa miesiące wcześniej niż wstępnie planowano, ale Orlik-11 w tym czasie pełnił zadania jako państwo wspierające. Teraz polski kontyngent przejął dowodzenie misją.


Baltic Air Policing to misja polegająca na patrolowaniu przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, pełniona rotacyjnie przez członków Sojuszu Północnoatlantyckiego od 2004 roku, tj. od wstąpienia Litwy, Łotwy i Estonii do NATO, ponieważ kraje te nie posiadają własnych myśliwców.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ mal/


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 12:30 Minister rozwoju: spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą wnioskować o granty na OZE (krótka) Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą już składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych - poinformował… » więcej 2023-02-01, godz. 12:30 Dolnośląskie/ Sprzęt komputerowy dla uczniów IV klas trafi do 700 szkół w regionie 27 tys. laptopów trafi od września do uczniów rozpoczynających naukę w IV klasach szkół podstawowych na Dolnym Śląsku. Sprzęt otrzymają uczniowie uczęszczający… » więcej 2023-02-01, godz. 12:20 Ukraina/ Doradca prezydenta: trwają rozmowy w sprawie dostarczenia nam pocisków dalszego zasięgu i samolotów sztur… Koncentracja rosyjskich sił na okupowanych terenach Ukrainy wymaga od nas i naszych partnerów konkretnych działań, dlatego już powstała 'koalicja czołgowa'… » więcej 2023-02-01, godz. 12:20 Po dwóch dniach samolot Wizz Air ma odlecieć z Maroka do Polski Pasażerowie samolotu linii Wizz Air z Maroka, którzy od dwóch dni nie odlecieli do Polski poinformowali PAP, że otrzymali karty pokładowe, a samolot po naprawie… » więcej 2023-02-01, godz. 12:20 Porozumienie Zielonogórskie: testy combo ogromnie ułatwiają pracę lekarzom Dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej testy combo to ogromne ułatwienie w rozpoznaniu infekcji i pewność, że leczenie będzie celowane - podkreślają… » więcej 2023-02-01, godz. 12:10 Tajwan/ Degustacja polskich potraw na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej Degustacja polskich potraw - pierogów z kapustą i grzybami oraz z nadzieniem ziemniaczano-twarogowym - odbyła się w środę w polskim pawilonie na Międzynarodowej… » więcej 2023-02-01, godz. 12:10 BOC Group przedstawia zupełnie nowe możliwości współpracy w ramach BPM z systemem ADONIS 15.0 (MediaRoom) Dzięki dokładnemu doborowi funkcji dotyczących współpracy w systemie ADONIS, najnowsza wersja całkowicie zmienia rodzaj doświadczeń dla wszystkich użytkowników… » więcej 2023-02-01, godz. 12:10 Hulk Hogan jest sparaliżowany? Rzecznik aktora zaprzecza tym plotkom Po emisji ostatniego odcinka „The Kurt Angle Show” pojawiły się spekulacje na temat stanu zdrowia Hulka Hogana. Gospodarz podcastu ujawnił bowiem, że po… » więcej 2023-02-01, godz. 12:10 PGG: 2,5 mld zł na inwestycje w 2023 r., wobec prawie 1,2 mld zł w 2022 r. Wydanie 2,5 mld zł na inwestycje przewiduje plan techniczno-ekonomiczny Polskiej Grupy Górniczej (PGG) na 2023 r. - wynika ze środowej informacji spółki… » więcej 2023-02-01, godz. 12:10 Kraków/ Rzecznik praw pacjenta wszczął postępowanie wobec Szpitala Uniwersyteckiego Rzecznik praw pacjenta wszczął w środę postępowanie wobec Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jego zdaniem dyrekcja tej placówki naruszyła zbiorowe prawa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »